שתף קטע נבחר

הרב אלישיב הלך לעולמו

מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, נפטר בבית החולים "שערי צדק". בני משפחתו הכריזו בבכי "ברוך דיין אמת". מאות אלפים צפויים להשתתף בהלוויתו של "פוסק הדור", שהלך לעולמו בגיל 102. ynet יעבירו את ההלוויה בשידור חי

אבל כבד ירד על העולם החרדי היום (ד'), עם היוודע דבר פטירתו של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב , בבית החולים "שערי צדק" בירושלים. הרב, בן 102 במותו, נחשב בעיניי חלק ניכר מהציבור החרדי כ"פוסק הדור" הבכיר ביותר. בהלווייתו, שתצא היום בשעה 22:00 מביתו לעבר גבעת שאול, צפויים להשתתף מאות-אלפים. ynet יעביר את ההלוויה בשידור חי.

 

קבלו עדכונים גם בפייסבוק של ynet יהדות:

 

עוד על הרב אלישיב:

  

לפני פטירתו אמרו בני משפחתו ומקורביו שהיו סביב המיטה פסוקים ותפילות הנאמרים טרם יציאת הנשמה. לאחר מכן, ב-16:47 - שעת הפטירה - הכריזו בקול גדול ובבכי "ברוך דיין אמת". הרב שמואל אויערבך, מבכירי הרבנים החרדים, יצא מחדרו של הרב אלישיב כשקרע בחליפתו - סימן לאבל. חתנו הרב חיים קנייבסקי, מבכירי הרבנים הליטאים בבני ברק, קרע אף הוא קריעה, ובירך "ברוך דיין האמת" כבני המשפחה הקרובים. הוא הוסיף כי ראוי שכל יהודי יעשה זאת.

 

עם הגיע הבשורה, עשרות רבות של רבנים, אישי ציבור ותלמידים נהרו לבית החולים כדי להשתתף באבל ולהיפרד מרבם. בתחנות הרדיו החרדיות פתחו בשידורי גל פתוח. סוכנויות ידיעות חרדיות מדווחות כי זמן קצר לאחר פטירתו, כבר נקרא תינוק על שמו של הרב, יוסף שלום, בטקס ברית מילה שנערך בעיר החרדית ביתר עילית.

 

חתנו, הרב חיים קנייבסקי, קרע קריעה בבגדו, ובירך "ברוך דיין האמת" כבני המשפחה הקרובים. הוא הוסיף כי ראוי שכל יהודי יעשה זאת (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חתנו, הרב חיים קנייבסקי, קרע קריעה בבגדו, ובירך "ברוך דיין האמת" כבני המשפחה הקרובים. הוא הוסיף כי ראוי שכל יהודי יעשה זאת(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ההלוויה תצא ב-22:00 מבית הרב בסמטת חנן שבשכונת מאה שערים, לבית העלמין בגבעת שאול. מאות-אלפים צפויים להגיע לחלוק כבוד אחרון למנהיג הדור הליטאי, בהם רבים שאינם משתייכים לזרם הליטאי. מ"‫אגד" נמסר כי החברה מגייסת מאות אוטובוסים שיסיעו את המלווים מכל הריכוזים החרדיים בארץ. בתחבורה הציבורית העירונית בירושלים צפויים שיבושים.

"נלקח מאיתנו מנהיג הדור, שכל העם נשען עליו", אמר ח"כ משה גפני, "כולו היה תורה ויראת שמים ודאגה לעם ישראל, וליחיד במצוקותיו. ביתו היה אבן שואבת לכל עם ישראל שנהנה בעצה ותושיה מגדולתו. גדולה האבדה, מי ייתן לנו תמורתו. העם היהודי בכל רחבי העולם מתאבל היום על סילוקו של מנהיג הדור".

 

הידרדרות איטית

לפני כמה חודשים אושפז הרב אלישיב בבית החולים לאחר שחש ברע ופונה מביתו בניידת טיפול נמרץ. בתום סדרת בדיקות מצאו הרופאים כי יש לאשפזו בשל הימצאות מים בריאותיו – תוצאה של בעיה בספיקת הלב. בציבור החרדי קראו הביעו דאגה רבה, וקראו להתפלל לרפואתו.

 

עשרות רבנים, אישי ציבור ותלמידים נהרו לבית החולים כדי להשתתף באבל ולהיפרד מרבם (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
עשרות רבנים, אישי ציבור ותלמידים נהרו לבית החולים כדי להשתתף באבל ולהיפרד מרבם(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בתחילת תקופת האשפוז מצבו הרפואי לא היה יציב, והידרדר לעתים קרובות. הרופאים נאלצו להרדימו ולהנשימו והניתוק מהמכשירים צלח רק לאחר תקופה ממושכת וכמה ניסיונות שכשלו. 

 

מוקדם יותר היום נערכו תפילות בבית החולים לרפואתו של הרב אלישיב, לאחר שחלה הידרדרות נוספת במצבו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מוקדם יותר היום נערכו תפילות בבית החולים לרפואתו של הרב אלישיב, לאחר שחלה הידרדרות נוספת במצבו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

במהלך החודשים האחרונים נרשמו כמה מקרים של שיפור זמני במצבו, ואף התקבלו דיווחים על כך שהוא הוצא מחדרו כדי להתפלל בבית הכנסת של "שערי צדק". רגעים אלו הפיחו אופטימיות זהירה בקרב בני משפחתו, תלמידיו והציבור החרדי בכלל. קרוביו של הרב הדגישו כי הם בטוחים ש"הכול בזכות התפילות", אך הוסיפו כי על אף השיפור, "המצב עדיין קשה ונחוצים רחמי שמים".

 

בבית החולים שערי צדק, בעת אישפוזו של הרב אלישיב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בבית החולים שערי צדק, בעת אישפוזו של הרב אלישיב(צילום: גיל יוחנן)
 

 

לפני כחודש חלה הידרדרות קשה במצבו של הרב אלישיב, כאשר בדמו התגלה חיידק אלים. אחד הרופאים המטפלים ברב במחלקה לטיפול נמרץ רמז א בפני בני המשפחה כי רק נס יציל את המצב: "הוכחתם כבר שתלמידי הישיבות שלכם (בתפילותיהם) יכולים להציל את המצב..."

 

מי היה הרב אלישיב

הרב המנוח, יורשו של הרב אליעזר מנחם שך, נולד בליטא בראש חודש ניסן תר"ע (אפריל 1910), כבן יחיד לרב אברהם וחיה מושא לוינסון. המשפחהאימצה את שם נעוריה של האם – אלישיב.

 

על אף שלא כיהן בתפקיד רשמי כנשיא מועצת גדולי התורה של "יהדות התורה", ואף לא היה חבר בה, השפעתו על המפלגה ועל דרכה הייתה מכרעת. מבחינה רעיונית והלכתית נחשב הרב אלישיב למחמיר וקנאי יחסית למיינסטרים החרדי, ובמקרים מסוימים אף שיתף פעולה עם פלג "העדה החרדית" הקיצוני.

 

הרב אלישיב פסק הלכות וניהל את ענייני הציבור של הזרם החרדי המרכזי, כאשר חברי כנסת, רבנים ועסקני המגזר מביאים לפתחו ולהכרעתו כל סוגיה הלכתית או ציבורית הרת גורל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הרב אלישיב. זצ"ל
צילום: אלי מנדלבאום
מתפלים לשלומו בבית החולים "שערי צדק"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים