שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

"קאעידת אל-ג'יהאד" קיבל אחריות לפיגוע בבורגס

בהודעה הנושאת מאפיינים של הג'יהאד העולמי, קיבל ארגון לא מוכר בשם "קאעידת אל-ג'יהאד" אחריות לפיגוע בבורגס ואיים שרמדאן הוא "חודש של לחימה באויבי אללה ושליח האל, היהודים והסייענים האמריקנים שלהם". לא ברור אם מדובר בהודעה מהימנה או ניסיון של חיזבאללה לטשטש עקבות

ארגון לא מוכר בשם "קאעידת אל-ג'יהאד" הפיץ הודעה בכלי תקשורת ערביים ובה קיבל אחריות לפיגוע באוטובוס התיירים הישראלים בעיר בורגס בבולגריה שבו נרצחו שישה, בהם חמישה ישראלים, ונפצעו עשרות. הארגון מאיים בפיגועים נוספים בחודש הרמדאן: "חודש הרמדאן הוא חודש של מלחמת קודש ומוות למען אללה. זהו חודש של לחימה באויבי אללה ושליח האל, היהודים והסייענים האמריקנים שלהם". עדיין לא ברור אם מדובר בהודעה מהימנה. במקביל, משרד החוץ הבולגרי אישר שהמשטרה המקומית מחפשת אחר חשוד שני שייתכן שהיה מעורב בתכנון הפיגוע.

 

הפיגוע בבולגריה - כותרות אחרונות:

אחרי ההלוויות: "מחכה שאליאור ייכנס הביתה"

 

עדיין לא ברורה בדיוק זהות הארגון הזה, אך הוא ככל הנראה מסונף לג'יהאד העולמי. בישראל וגם בארצות הברית מיהרו להפנות אצבע מאשימה כלפי חיזבאללה ואיראן. בהודעת הארגון נכתב: "אחת מקבוצותינו הצליחה תוך הישענות על אללה ולאחר מעקב מדויק לפוצץ בבולגריה אוטובוס נוסעים של תיירים יהודים, גוזלי האדמה של המקומות הקדושים. מלחמת הקודש לא מוגבלת לזירה מסוימת, ואנו נילחם ביהודים ובאמריקנים עד שיסתלקו מאדמת האיסלאם".

 

קלסתרון החשוד הנוסף בביצוע הפיגוע ()
קלסתרון החשוד הנוסף בביצוע הפיגוע
 

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, מצביע על העובדה שהארגון אינו מוכר ויש בשמו רמז לכך שארגון אל-קאעידה הסוני ביצע את הפיגוע ולא חיזבאללה השיעי. עם זאת, המתווה של הפיגוע אופייני לחיזבאללה או לכוח קודס של משמרות המהפכה האיראנית. ההודעה הזו נראית כמו ניסיון ברור של חיזבאללה לשתול דיסאינפורמציה בתקשורת העולמית כדי לטשטש את טביעות האצבע שלו ושל ואיראן.

 

בן ישי מזכיר כי לחיזבאללה, לאורך שנות קיומו משנות ה-80 ואילך, יש מסורת של ביצוע פיגועים הן בלבנון והן בחו"ל באמצעות ארגונים עם שמות דמה, כמו "המדוכאים עלי אדמות", "נשרי המהפכה" וכולי. באופן דומה פועלים גם האיראנים. שמות הדמה נועדו להקשות על החוקרים להתחקות אחר היוזמים, המתכננים והמבצעים של הפיגועים, להתיש אותם בבדיקת מידע בדוי וכך לזכות בזמן נוסף ולגרום לספק בקרב גופים בינלאומיים בדבר זהות מבצעי הפיגוע.

 

"הסימנים מובילים לאיראן"

אחרי הפיגוע, שאירע ביום השנה ה-18 לפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה, האשימו בישראל את איראן וחיזבאללה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר עוד באותו ערב כי "כל הסימנים מובילים לאיראן". יום לאחר מכן הוא הוסיף כי מדובר במזימה של הרפובליקה האיסלאמית בשיתוף עם ארגון הטרור הלבנוני והדגיש כי "אסור שלמדינת טרור יהיה נשק גרעיני".

 

המחבל ורישיון הנהיגה המזויף ששימש אותו ()
המחבל ורישיון הנהיגה המזויף ששימש אותו

 

בפנטגון אמרו אמש כי "מתקפת הטרור נושאת כמה מסימני ההיכר של חיזבאללה, אבל לפי שעה איננו יכולים לקבוע חד-משמעית מי אחראי לה". שר הפנים הבולגרי, צווטן צווטנוב, מסר

שהמחבל אינו אזרח בולגרי וכי הוא שהה בבולגריה לפחות מאז יום ראשון. מטען החבלה, שהכיל שלושה קילוגרמים של חומר נפץ, הונח בתוך תרמיל הגב שלו והתפוצץ בתא המטען של האוטובוס שהיה אמור להסיע עשרות תיירים ישראלים מנמל התעופה בבורגס לבית המלון.

 

העיתון הכווייתי "אל-אנבא" דיווח היום כי מקורות דיפלומטיים הביעו חשש מהאפשרות שישראל תבצע פעולה צבאית נגד איראן וחיזבאללה. המקורות הסבירו כי נראה שישראל מחפשת אמתלה לתקיפה. אולם, בכירים בחיזבאללה הוציאו מכלל אפשרות כזו, בעיקר לאור השלכותיה הרבות על המצב הכלכלי העולמי. עם זאת, הגורמים בארגון ציינו כי יש להתכונן לכל האפשרויות, שכן תקיפה יכולה להתבצע בכל רגע נתון.

 

בהכנת הידיעה השתתף יונתן גונן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שניות לאחר הפיצוץ באוטובוס
מומלצים