שתף קטע נבחר

אצל נשים זה שונה: 7 סימני האזהרה להתקף לב

כולנו מודעים לסימנים הקלאסיים של התקף לב, אבל נראה שהם מתאימים דווקא לגברים. לנשים, שלוקות בהתקפי לב במספרים הולכים וגדלים יש סימנים קצת אחרים. עייפות קיצונית, שינה שאינה רציפה, צרבות או חרדה שאינה מוסברת הם חלק מהתסמינים שצריכים להדליק נורה אדומה

הסימנים שמנבאים את התקף הלב שעלול להגיע. כולנו יודעים איך גברים אמורים לקבל התקף לב, הם אוחזים בחזה ונופלים לרצפה. אבל הסימנים להתקף לב בקרב נשים הם שונים לגמרי. נשים יכולות לחוות סימפטומים כמו עייפות, צריבה, בעיות בעיכול, בחילות ושינה לא רציפה. תופעות אלה יכולות להימשך לאורך תקופה שנעה בין שעות ספורות לבין כמה שבועות.

 

פעמים רבות, נשים מקלות ראש בסימנים הללו, אבל העובדה היא שככל שיש להן יותר סימנים כאלה, גדלים הסימנים התקף לב מתרחש. 

 

קראו עוד על התקפי לב בנשים

 

1. עייפות קיצונית

נשים רבות מתלוננות על עייפות, שיכולה לנבוע מכמה סיבות, כמו שינה לא מספיקה, וירוס, מאמץ יתר או תופעת לוואי הנגרמת בשל נטילת תרופות. אבל כשמדובר בעייפות קיצונית וחריגה, זה בהחלט יכול להצביע על התקף לב שמתרחש או כסימן אזהרה להתקף לב ממשמש ובא. מחקרים מצביעים כי 70 אחוזים מהנשים דיווחו על עייפות קיצונית בשבועות או בימים לפני התקף הלב.

 

2. שינה לא רציפה

מחקר שנערך בתקופה האחרונה מצביע על כך, כי כמעט מחצית מהנשים שלקו בהתקף לב, דיווחו כי בימים או בשבועות לפני האירוע הן התקשו לישון באופן רציף.

 

3. קוצר נשימה

נשים רבות טועות לחשוב כי קושי בנשימה, בעיקר נשימות עמוקות מצביע על אסטמה. בעצם, קוצר נשימה חמור המפריע לפעילות התקינה בחיי היום יום, הוא אחד מהסימנים הנפוצים של התקפי לב בקרב נשים, כמו גם שיעול.

 

4. צרבת ובעיות בעיכול

רבים נוטים לשייך צרבת לאכילה של מאכלים מסוימים. אבל כמעט 40 אחוזים מהנשים שחוו התקף לב מדווחות על צרבת או בעיות בעיכול לפני ההתקף. סימנים מקדימים להתקף לב אצל נשים יכולים לכלול גם בחילה לא מוסברת או הקאות. 

 

5. חרדה לא מוסברת

יותר משליש מהנשים מדווחות על חרדה קיצונית כסימן מקדים להתקף לב. חשוב לדעת כי בקרב נשים, התקף לב יכול להיות מוסווה כהתקף חרדה. למרבה הצער, בגלל הסימפטומים הדומים, פעמים רבות נמנע מהנשים טיפול חיוני.

 

6. כאב מפושט

למרות ההיכרות "הקלאסית" של כאב בחזה הקשור להתקף לב, דווקא כאב מפושט יכול להצביע על התקף לב. 30 אחוזים מהנשים מדווחות על תופעה כזו. נשים מדווחות גם כי הן חוות אי נוחות או כאב באזורים שונים לפני התקף הלב עצמו. סימנים כמו: לחץ חזק, כאב, תחושת שריפה בגב העליון, צוואר, כתפיים, וידיים ואפילו כאבים בלסת או בגרון יכולים להצביע על התקף לב. נשים דיווחו גם על תופעות כמו כאב חד, נפיחות או עקצוצים.

 

7. סחרחורת והזעה מרובה

כמעט 40 אחוזים מהנשים שלקו בהתקף לב טענו כי הרגישו סחרחורת או בחילה קלה לפני שזה קרה. 40 אחוז נוספות טענו כי התכסו בזיעה קרה. למרות שרבים פוטרים את הנשים כאילו מדובר בתופעות של גיל המעבר, חשוב לדעת כי סחרחורת קיצונית יכולה להצביע על שבץ.

 

לדעת לקרוא את הסימנים

נשים צריכות לדעת ולהיות מודעות לגוף שלהן, ולהיות מודעות לכאבים ולתחושות הטיפוסיות. כך שאם הן חשות במשהו חריג, יידעו שצריך לפנות לעזרה רפואית. בנוסף, אם אישה סובלת מסימנים קלאסיים שעלולים להוביל להתקף לב כמו לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, השמנת יתר, סוכרת או עישון, היא צריכה להיות זהירה במיוחד. 

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
כאב בטן יכול להיות סימן להתקף לב
צילום: גבי מנשה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים