שתף קטע נבחר

"נוריד את מחירי הדירות באמצעות קבלנים מחו"ל"

לדברי יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, "הקבלנים נותנים הנחות, אבל לא מוכנים להודות שהם מורידים מחירים". התאחדות בוני הארץ בתגובה: "ייבוא קבלנים מחו"ל זה פתרון מגוחך. ממשלת ישראל היא המרוויחה הגדולה ממחירי הדירות"

"כממשלה, אנחנו נחושים להוריד את מחירי הדירות, ואם נצטרך - נשתמש בצעדים יותר דרסטיים כמו הבאת קבלנים גדולים מחו"ל לפרויקטים גדולים בישראל ועוד פתרונות נוספים, כולל מימון מחו"ל". כך אומר ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל.

 

כתבות נוספות על מחירי דירות בערוץ הנדל"ן :

 

בראיון למגזין בנקאות של איגוד הבנקים מוסיף קנדל כי "אנחנו לא יכולים להכתיב לקבלנים את מחירי הדירות, אבל אם אין מספיק תחרות שתוביל להורדת מחירים, הממשלה צריכה ליצור אותה, ואנחנו עובדים על פתרונות בתחום הזה".

 

לדבריו, "אנחנו עדיין בטוחים שמחירי הדירות בחלקים מסוימים במדינה ובגדלי דירות מסוימות לא נמצאים ברמת שיווי משקל, ובממוצע המחירים צריכים לרדת. אני מדפדף במוספי הנדל"ן בעיתונים, עמוד אחרי עמוד, ורואה קבלנים שמציעים לרוכשי הדירות לשלם 10% ממחיר הדירה ואת כל השאר בעוד שנתיים או שנתיים וחצי בכניסה לדירה".

 

"בעיה פסיכולוגית - לא כלכלית"

עוד מוסיף קנדל כי "עלות המימון של הקבלן היא 6%-7% לשנה, והם הרי מתלוננים שיש להם בעיות מימון. אז המשמעות של דחיית התשלום היא שהקבלן נותן לקונה הנחה בפועל של 12%-13%, אבל לא מוכן לתת לו הנחה של 10% על תשלום במזומן, למרות שהוא מרוויח מכך".

 

לדבריו, אחד ההסברים להתנהגות הקבלנים הוא שהם אינם רוצים להוזיל את הפרויקטים, אבל מעשית מהלך כזה מגלם הוזלה של הדירות. "המגמה הזו יוצרת בעיה כפולה: מצד אחד, קבלנים נתקלים בבעיית אשראי, שמקשה על התחלות בנייה חדשות; מצד אחר, הציבור מסתכל על הנתונים הסטטיסטיים שמתפרסמים ורואה שמחירי הדירות לא ירדו או שירדו במעט", הוא אומר.

 

"קבלנים צריכים להוריד את המחירים, למכור את הפרויקטים בתוך זמן קצר, ואז גם לא תהיה בעיית אשראי", ממשיך קנדל. "כיום גם בנקים שאינם נמצאים במגבלה ענפית בתחום הנדל"ן מעדיפים לשבת על הגדר, ואינם ממהרים לתת אשראי לקבלנים כי הם רואים שהמכירות חלשות. הקבלנים כבר נותנים את ההנחות לקונים בצורה אחרת, אבל לא מוכנים להודות שהם מורידים מחירים. אני, ככלכלן, יכול לנבא התפתחויות בשיווי משקל כלכלי, אבל במקרה זה מדובר בבעיה פסיכולוגית, לא כלכלית".

 

בובליל: "זה פתרון מגוחך"

תגובות על דבריו של קנדל לא איחרו להגיע. ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים), אומר בתגובה כי הפתרון של יבוא קבלנים גדולים מחו"ל הוא מגוחך.

 

לדבריו, הבעיה בשוק הדיור הישראלי אינה בעיה של תחרות בין קבלנים. "בישראל יש אלפי קבלנים ויזמים והתחרות בענף גדולה. הבעיה היא שאין תחרות למינהל מקרקעי ישראל, לוועדות התכנון ולעובדים המקצועיים ולבנקים בישראל - והם אלו שיוצרים את החסמים בענף", הוא טוען.

 

עוד אומר בובליל כי "ממשלת ישראל היא המרוויחה הגדולה ממחירי הדירות, והיא זו הגורפת רווחים בגין הקרקע ובגין המיסוי (עד 70% ממחיר הדירה). אם המדינה תסיר את החסמים בענף - כלומר תטפל בבירוקרטיה בוועדות, תפתור את בעית המחסור בעובדים המקצועיים, תקטין את רווחיה בגין הקרקע ותקטין את המיסוי על הענף - הקבלנים הישראלים יוכלו לספק דירות זולות".

 

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מוסיף כי "להגיד שנייבא קבלנים זה כמו להגיד שנייבא דירות. ברור לכולנו שזהו לא פתרון אמיתי ובר ביצוע למצוקת הענף". לדבריו, "המחסור בכוח אדם דורש טיפול מסיבי. ענף הנדל"ן סובל היום ממחסור בכוח אדם, והדרך לטפל בכך היא הגדלת המכסות. כוח אדם זה דרוש לקבלנים, בין אם הם ישראלים או מיובאים".

 

יוסי אברהמי, מנכ"ל ובעלים של חברת הנדל"ן יוסי אברהמי, הוסיף: "אין לממשלה אלה להלין על עצמה בכל הקשור למחירי הדירות. חלק גדול ממחיר הדירה מורכב מכספים שהולכים למדינה. אני מדבר על מחירי הקרקעות המופקעים, היטלי הפיתוח, אגרות מופקעות ומע"מ. הכול הולך לקופת המדינה".

 

לדבריו, "בנוסף, הממשלה אינה מאפשרת להביא עובדים זרים ומקשה על הבנקים לממן פרויקטים - ואחר כך מאשימה את הקבלנים במחירים הדירות. ראוי שהממשלה תעשה בדק בית לפני שהיא מתחילה לפרנס אילי הון מאירופה, ובאותה הזדמנות רומסת את הקבלנים הישראלים וגורמת לזינוק בשיעור האבטלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
"המשלה נחושה להוריד את מחירי הדירות"
צילום: עומר הכהן
פרופ' יוג'ין קנדל. "אם צריך, נשתמש בצעדים יותר דרסטיים"
צילום: עומר מרון
מומלצים