שתף קטע נבחר

מחדל: השחיינים התאמנו בבריטניה בלי אבטחה

משלחת השחייה ללונדון הגיעה למחנה אימונים, אך לא זכתה לאבטחה. בעקבות פניית "ידיעות אחרונות", כולם מגלגלים אחריות

המחדל: דווקא על רקע הפיגוע בבורגס והדיווחים בתקשורת העולמית על תגבור האבטחה סביב המשלחת הישראלית לאולימפיאדה, מתברר כי השחיינים הישראלים שהתאמנו בימים האחרונים בעיר קורבי בבריטניה לא זכו לאבטחה או לליווי ביטחוני. "ידיעות אחרונות" נמנע מלפרסם עד כה את המקרה מטעמי ביטחון, כל עוד השחיינים הישראלים שהו במקום ללא אבטחה מתאימה.

 

 

חברי המשלחת - השחיינים גל נבו, עמית עברי, יעקב טומרקין, אמרי גניאל ונמרוד שפירא בר־אור, והמאמנים ליאוניד קאופמן, חנן שטרלינג ומנו מאי - הגיעו לקורבי ביום חמישי שעבר והתאמנו בה במשך חמישה ימים. רק אתמול עזבה המשלחת את המקום ונסעה ללונדון לקראת פתיחת האולימפיאדה.

 

חשופים. שחייני ישראל מתכוננים ללונדון (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
חשופים. שחייני ישראל מתכוננים ללונדון(צילום: אורן אהרוני)

 

מדובר בעיר המרוחקת כשעתיים נסיעה מלונדון, מקום מבודד יחסית. ההחלטה להתאמן בבריכה באוניברסיטה המקומית התקבלה כבר לפני כשנתיים. כעת מתברר כי השחיינים שהתאמנו שם בימים האחרונים והמאמנים שהיו איתם לא קיבלו תדריך ביטחוני מקדים. חמור מכך: במקום עצמו, כך לפי עדויות מתוך המשלחת, לא הייתה אבטחה כלשהי - לא של אנשי ביטחון ישראלים ולא של מאבטחים בריטים.

 

ההתנהלות הזו, שהותירה את השחיינים הישראלים חשופים בעיירה מרוחקת, תמוהה בעיקר על רקע הצהרות של גורמי ביטחון בארץ ובעולם, שהביעו חששות מפיגועי טרור בלונדון. המחדל נחשף בעקבות תלונות של שחיינים, ששיתפו בחששותיהם גם את בני משפחותיהם.

 

ואיפה האבטחה על המשלחת הישראלית? (צילום: AP) (צילום: AP)
ואיפה האבטחה על המשלחת הישראלית?(צילום: AP)

 

"זה נראה מפחיד, במיוחד כי מדובר באולימפיאדה, עם כל משמעויות האבטחה שלה והטרור העולמי", אמר אחד מחברי המשלחת הבכירים. "זה גם מוזר אחרי מה שקרה בבולגריה. מבחינתנו זה נראה חסר אחריות".

 

חגיגה אולימפית ב-ynet ספורט:

 

המאמן קאופמן סיפר בעת ששהה במחנה: "אנחנו לא מרגישים אבטחה, אבל אני מניח שהבריטים מאבטחים".

 

ראיתם מאבטחים סביבכם?

"לא ראינו".

 

ותדריך מקדים, כפי שנהוג לפני יציאת משלחת ישראלית?

"לא קיבלנו שום תדריך".

 

ייצגו את ישראל בלונדון. עברי וגניאל (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ייצגו את ישראל בלונדון. עברי וגניאל(צילום: אורן אהרוני)

 

גורמים בשב"כ הבהירו כי על פי הנהלים, משרד הספורט צריך היה לשלוח אליהם בקשה לאבטח את המשלחת. עוד נטען כי מאחר שהמשלחת יצאה למחנה אימונים, מבחינת השב"כ היא אינה משלחת רשמית, אלא תהפוך לכזו רק עם הגעתה ללונדון לקראת המשחקים עצמם.

 

אף שהשב"כ מתבסס על נהלים רשמיים, העובדה שבימים מתוחים אלה שהתה משלחת של ספורטאים ישראלים במקום ציבורי וחשוף - מעוררת סימני שאלה. אותם גורמים בשב"כ הוסיפו כי לאחר שנודע על המקרה נעשתה פנייה לגורמי אבטחה מקומיים, לפנים משורת הדין, כדי להעניק כיסוי אבטחתי ברמה כלשהי לשחיינים.

 

אבטחה צמוד לכפר האולימפי בלונדון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבטחה צמוד לכפר האולימפי בלונדון(צילום: רויטרס)

 

מהשב"כ נמסר בתגובה: "אין מדובר במשלחת רשמית, אלא במספר שחיינים שיצאו למחנה אימונים כחלק מהכנה למשחקים. לאור העובדה שמדובר במחנה אימונים ולא בתחרות או באירוע רשמי, לא דווחנו על ידי משרד הספורט על פעילות זו. יודגש כי אין הם עומדים במבחנים של משלחת מאובטחת. יתרה מכך, כיוון שנודע לנו על צאתם באקראי, ביצענו פנייה רשמית למשרד הספורט לצורך בירור הנסיבות, ואכן נאמר שהקבוצה אינה בחסות משרד הספורט. לאור כך, לא בוצע טיפול אבטחתי על ידי שב"כ, למעט הודעה לשלטונות המקומיים".

 

במשרד הספורט גילגלו את האחריות לעבר איגוד השחייה, וטענו כי עד לפניית "ידיעות אחרונות" כלל לא היו מודעים ליציאת משלחת השחייה לקורבי. "אנחנו רואים בחומרה רבה את החלטת איגוד השחייה לא לדווח על יציאת הנבחרת למחנה אימון באנגליה, וזאת בניגוד לנוהל אבטחת משלחות רשמיות, המחייב את האיגודים למסור למשרד הספורט הודעה רשמית טרם יציאת משלחות לחו"ל", נמסר ממשרד התרבות והספורט. "לאור הנסיבות המיוחדות ורגישות הנושא, במשרד הספורט סבורים כי איגוד השחייה פעל בחוסר אחריות, ובכוונתו לערוך בירור מקיף של הנושא. יודגש כי אילו איגוד השחייה היה מיידע את המשרד על יציאת הנבחרת, המשרד היה עושה כל שנדרש כדי ששירותי הביטחון יעניקו לנבחרת ליווי ביטחוני".

 

הבריכה האולימפית בלונדון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הבריכה האולימפית בלונדון(צילום: gettyimages)

 

יו"ר איגוד השחייה נועם צבי הגיב: "הכתובת היא הוועד האולימפי, שגם מימן את המחנה יחד עם איגוד השחייה הבינלאומי. כאיגוד יצאנו למחנות אימון רבים וזו הייתה אחריותנו, אבל במקרה הזה היציאה הייתה בארגון באחריות הוועד האולימפי, כדי שלא נהיה בסיר הלחץ של הכפר האולימפי".

 

אגב, גם משלחת השייט הישראלית רחוקה מלונדון, אך מדובר במקרה שונה, מאחר שהיא נמצאת בווימות' - האתר שבו ייערכו התחרויות. זהו מתקן רשמי של האולימפיאדה, המרוחק שלוש שעות נסיעה מלונדון ומאובטח על ידי כוחות מקומיים וישראליים. יו"ר האיגוד יהודה מעיין מפקח על המשלחת ועבר תדריך רשמי לפני יציאת המשלחת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים בלונדון
צילום: רויטרס
מומלצים