שתף קטע נבחר

הכל יקוצץ ב-5%: חוץ מצבא, רווחה וחינוך

על פי התוכנית שיביא האוצר לאישור הממשלה ביום ב', יקוצצו 5% מהוצאות המדינה החל משנה זו. מהקיצוץ, שיחול גם על השנים הבאות, יוחרגו הצבא, בתיה"ס, הקצבאות ומעונות משרד הרווחה. שטייניץ: "מי שמציע אחרת, מציע ספרד או יוון"

פרטי הקיצוץ שיובא לאישור הממשלה ביום שני מתחילים להיחשף. ל-ynet נודע כי הצבא, הקצבאות ובתי הספר יוחרגו מהקיצוץ ומשרדי הביטחון, החינוך והרווחה יקבלו הנחיה ממשרד האוצר לקצץ רק בתקציב המטה שלהם ולא בפעילות בתי הספר, מערכת הביטחון ושירותי הרווחה.

 

 

בנוסף, מתברר כי הקיצוץ, בשיעור של 5%, יחול על בסיס תקציבי המשרדים ולא על התוספות השנתיות. בסיס התקציב הוא החלק הארי של תקציב המשרד אשר מאושר אוטומטית משנה לשנה. משמעות הדבר היא שהקיצוץ הנוכחי יצמצם את תקציב המדינה גם בשנים הבאות ולא רק בשנה הקרובה.

 

 

אמש נודע כי ביום שני הקרוב, יבקש שר האוצר מהממשלה לאשר העלאה של 1% במע"מ, לבצע קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בהיקף של 900-700 מיליון שקל ולתגבר את כוח האדם ברשות המסים ב-600 תקנים נוספים.

 

"השקענו בעצירת המסתננים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר יובל שטייניץ קיימו היום (ד') דיון לקראת ישיבת הממשלה. במהלך הדיון הדגיש ראש הממשלה כי הפתרונות שיובאו לאישור הממשלה ביום שני נבחרו מבין חלופות שונות, ביניהן ביטול של התכנית לחינוך חינם מגיל 3, שאושרה בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג, ופגיעה בתקציבי הרווחה.

 

נתניהו ושר האוצר שטייניץ (צילום: אוהד צוינגברג) (צילום: אוהד צוינגברג)
נתניהו ושר האוצר שטייניץ(צילום: אוהד צוינגברג)

 

"בחרנו להשקיע בשנה האחרונה בעצירת המסתננים, הצלחנו במידה רבה לעצור את הגל ששטף את המדינה", אמר ראש הממשלה בדיון. "החלטנו להשקיע בכבאות, כולל כבאות אווירית ואנחנו מטפלים באתגרים ביטחוניים לאור המציאות המשתנה. כל זה עולה כסף. אנחנו לא יכולים להוציא גם על זה וגם על כל שאר הדברים".

 

נתניהו אישר כי הקיצוץ לא יחול על קצבאות, מעונות של משרד הרווחה והשתתפות משרד החינוך בתפעול בתי הספר. "לא על חשבון החינוך, לא על חשבון הרווחה, אותם אנחנו מחריגים", אמר נתניהו.

 

שר האוצר ציין בפגישה כי הצעדים שיאושרו הם "חבילה בסיסית שמשדרת לכל העולם, לחברות הדירוג, למשקיעים, לזירה הבין-לאומית, שאנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. אנחנו העלנו את יעד הגירעון מ-1.5% ל-3% ואנחנו ננקוט בכל הצעדים כדי לעמוד ביעד הגירעון החדש".

 

שר האוצר ציין כי אם מדינת ישראל לא תעמוד ביעד הגירעון היא תתקרב למצב של חדלות פירעון. "זה קו ההגנה על כלכלת ישראל ועל אזרחי ישראל. מי שמציע אחרת, מי שמציע שאנחנו נכריז שאנחנו לא עומדים ביעד הגירעון, מציע ספרד או יוון".

 

גפני: "אדרוש כמה מדרגות מס נוספות לעשירים"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע אחר הצהרים במליאת כנסת כי "הוועדה לא תקבל את הגזירות הכלכליות כמו תורה מסיני.

 

"הן יעברו שינויים בהידברות עם האוצר, ואני אדרוש להטיל על האנשים העשירים מדרגת מס נוספת ואפילו כמה מדרגות מס נוספות. אני לא פוסל מראש שום החלטה שתתקבל בממשלה, רק בתנאי שהיא תהיה עם מחשבה מדודה ונורמלית. אסור לה לקבל החלטות רק בגלל שהן הכי קלות לביצוע".

 

גפני אמר עוד כי "יש לפנינו ברירה להעלות את המסים העקיפים ולא לגעת במסים הישירים, אבל יש לנו גם אפשרות לעשות את ההיפך. אני לא מביע כאן עמדה כי אני רוצה לראות מה תהיה החבילה שהממשלה תחליט עליה. אבל אני נגד הפחתת מכסים על מוצרי מותרות, על רכבים שהם רכבים יקרים מאד, או על מוצרי יוקרה. העשירים צריכים לשלם יותר כשיש מצב קשה כדי שמעמד הביניים והחלשים ישלמו עליו כמה שפחות".

 

בהכנת הידיעה השתתף צבי לביא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ושטייניץ
צילום: משה מילנר,לע"מ
מומלצים