שתף קטע נבחר

אישום בסין: אשת הבכיר רצחה את ידידה הבריטי

גו קאילאי, רעייתו של הפוליטיקאי האהוד בו שילאי שהודח מתפקידו, נאשמת כי הרעילה למוות ביחד עם עוזרה את איש העסקים נייל הייווד. מה היא טענה להגנתה?

הפרשה שטלטלה את הפוליטיקה הסינית שבה לכותרות: התביעה בסין הגישה כתב אישום נגד אשתו של הפוליטיקאי הבכיר שהודח, בו שילאי, בגין רצח איש העסקים הבריטי נייל הייווד. סוכנות הידיעות הרשמית הסינית "שינחואה" דיווחה היום (יום ה') כי בכתב האישום נכתב שגו קאילאי הייתה בסכסוך עם הייווד, שהיה ידיד המשפחה, וחששה שהוא יאיים על ביטחונה ועל ביטחון בנה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

על פי הדיווח, גו ועוזרה ג'אנג שיאוג'ון הרעילו לכאורה יחדיו את הייווד, שהלך לעולמו בחודש נובמבר. מקורות שהיו מעורבים בחקירה סיפרו כי גו ביקשה בשנה שעברה מהייווד להעביר סכום כסף גדול אל מחוץ לתחומי סין, והפכה נזעמת כשביקש ממנה נתח גדול יותר מהכסף מכפי שציפתה בשל גודל העסקה.

 

תקוותיו של המנהיג הסיני להפוך למנהיג מרכזי חוסלו. בו ורעייתו גו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תקוותיו של המנהיג הסיני להפוך למנהיג מרכזי חוסלו. בו ורעייתו גו(צילום: רויטרס)

 

לפי אחד המקורות, רעייתו של בו שילאי האשימה את הייווד כי הוא רודף בצע ורקמה מזימה לרצוח אותו אחרי שאמר כי הוא יכול לחשוף את העסקאות שלה.

 

הרצח של איש העסקים הבריטי חיסל את התקוות של המנהיג הסיני בו שילאי להפוך למנהיג מרכזי ועורר שאלות על עתיד ירושת הכוח במפלגת השלטון הסינית. הדחתו של בו מתפקידו והחקירה שהתנהלה נגד משפחתו היו לשערורייה הפוליטית הגדולה ביותר בסין בעשורים האחרונים - דווקא במדינה שמצליחה לשמור על "הכביסה המלוכלכת".

 

כל הפרשייה החלה עם ההדחה המפתיעה של בו מכל תפקידיו במפלגה "בשל עבירות משמעת חמורות". בו שנחשב לדמות מבטיחה במפלגה הקומוניסטית צפוי היה להצטרף לשורות המנהיגות הבכיר ביותר של הקומוניסטים.

זמן לא רב לאחר ההדחה, פורסם כי אשתו של המנהיג חשודה ברצח הייווד, שגופתו נמצאה בנובמבר האחרון בעיר צ'ונגקינג.

  

בתחילה טענו הסינים כי הייווד מת מדום לב שנגרם בשל "צריכה מוגזמת של אלכוהול", אך חבריו ומשפחתו טענו כי הוא לא נהג לשתות לשכרה. הבריטים ביקשו כמה פעמים משלטונות סין לחקור את הפרשה מחדש, ללא הועיל, עד שבפברואר האחרון נמלט בכיר לשעבר במשטרת צ'ונגצ'ינג אל השגרירות האמריקנית בצ'נגדו וביקש שם מקלט. הבכיר, שבעבר נמנה עם המקורבים לבו, ככל הנראה הזכיר את הפוליטיקאי ואשתו בקשר למעורבות ברצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חששה לביטחונה? גו
צילום: רויטרס
מומלצים