שתף קטע נבחר

ב-2013: עוד 5 מיליארד שקל יקוצצו מהתקציב

הממשלה תידרש השבוע לאשר קיצוצים והעלאות מסים שיכניסו כ-14 מיליארד שקל, אך מתברר כי לא די בכך. כדי למלא חור נוסף של 5 מיליארד שקל בקופת המדינה, יקוצצו בשנה הבאה תקציבי המשרדים ונשקל גם קיצוץ בשכר עובדי מדינה ובקצבאות. "התקבלו חוקים אשר לא תוכנן להם מקור תקציבי"

ביום שני יביא שר האוצר, יובל שטייניץ, לאישור הממשלה את חבילת הגזירות שנועדה לאפשר לממשלה לעמוד ביעד הגירעון לשנת 2013 (3% תוצר) ולחפות על החוסר החמור של כ-12 מיליארד שקל בהכנסות ממסים.

  

אך מהצעת המחליטים עולה כי חבילת הצעדים, שתניב לקופת המדינה הכנסות משוערות של 14.4 מיליארד שקל, מותירה עדיין בור תקציבי בהיקף של יותר מ-5 מיליארד שקל שלא טופל. בבור הזה תצטרך הממשלה לטפל, לא על ידי העלאת מסים נוספים, אלא על ידי קיצוצים כואבים בתקציבי המשרדים. במשרד האוצר יכינו כעת תכנית מקיפה שעשויה גם לכלול קיצוצים בשכר עובדי מדינה וקיצוצים בקצבאות.  

 

 

במסגרת הצעדים שתתבקש הממשלה לאשר ביום שני, נכללים שני קיצוצים רוחביים בתקציב המדינה: קיצוץ של 5% בשנת 2012 וקיצוץ נוסף של 3% ב-2013. קיצוצים אלה יקטינו את הוצאות הממשלה ב-1.29 מיליארד שקל.

 

החוק יחייב את הממשלה לקיצוץ נוסף  

עם זאת, במהלך שנת 2012 עברו התחייבויות הממשלה את הרף העליון המוגדר על פי החוק בהיקף של כ-7 מיליארד שקל. כלומר, הממשלה תצטרך לאשר עוד קיצוצים בתקציב בהיקף של יותר מ-5 מיליארד שקל כדי לעמוד בתקרת ההוצאה.

 

תקרת ההוצאה מגדירה את המקסימום שמותר לממשלה להוציא בכל מצב שהוא, גם אם יש עודף בגביית מסים. התקרה מעוגנת בחוק שהועבר בכנסת בשנת 2010 ומטרתה לשמור על משמעת תקציבית וגם למנוע מצב שבו גידול חסר רסן של תקציב המדינה גורם לאינפלציה.

 


חבילת הצעדים המעודכנת

הצעדים הכלכליים החדשים של הממשלה
הגזירה

תוקף

הכנסות למדינה

השלכות על האזרח

קיצוץ רוחבי של 5% ב-2012 ועוד 3% ב-2013

מיידי

1.3 מיליארד שקל

פגיעה בשירותים לאזרח. ייתכן שיבוטלו פרויקטים חשובים כגון רכבת קלה לגוש דן ותוספות תקציב לאוניברסיטאות

העלאת מס הכנסה ב-1%

מ-1 בינואר 2013

1.2 מיליארד שקל מי שמרוויח מעל 8,881 ישלם יותר מסים

העלאת מע"מ ב-1%

מ-1 באוגוסט 2012

4.4מיליארד שקל

התייקרות רוחבית של כל המוצרים למעט פירות וירקות

העלאת מס קנייה על סיגריות

בוצע

כחצי מיליארד שקל

עלייה של בין 2.5 ל-3 שקלים במחיר חפיסה

העלאת מס קנייה על בירה

בוצע

כחצי מיליארד שקל

תיתכן עלייה של כ-4 שקלים במחירה של כוס חצי ליטר

מס מעסיקים בשיעור של 0.6%

מ-1 בינואר 2013 950 מיליון שקל אובדן הכנסות לחברות, ייתכנו פיטורים

העמקת הגבייה – תגבור כוח אדם ברשות המסים ושינויים חקיקתיים

עם אישור החוק בכנסת

כ-2 מיליארד שקל

אין

הארכת תוקף הוראת מס הרכישה

בוצע

כ-300 מיליון שקל

ירידה בכדאיות של השקעה בנדל"ן

2% מס על הכנסות של מעל 67 אלף שקל בחודש

מ-1 בינואר 2013 כחצי מיליארד שקל

בעלי הכנסות גבוהות במיוחד ישלמו יותר מסים

שחרור הרווחים הכלואים של חברות

עם אישור החוק בכנסת

כ-3 מיליארד שקל

אין

ביטול הפחתת המכס על מוצרי אלקטרוניקה בידורית   250 מיליון  שקל

 
אי עדכון המדד בשלוש מדרגות המס הגבוהות   300 מיליון

שקל

 

 

הנוסחה לחישוב תקרת ההוצאה גובשה במועצה הלאומית לכלכלה כאשר עמד בראשה הפרופ' מנואל טרכטנברג. היא קובעת כי בכל שנה יגדל התקציב בשיעור הבא: 60% מהתוצר המשקי הגולמי, לחלק ליחס החוב לתוצר, כפול ממוצע שיעורי הצמיחה של המשק ב-10 השנים האחרונות.  

 

חוקים עברו ללא מקור תקציבי 

במרס האחרון כבר הודיע בנק ישראל בדו"ח מיוחד, כי בעקבות שורה של החלטות בעלות משמעות תקציבית, גדל תקציב המדינה לשיעור הגבוה ב-6.4 מיליארד שקל מתקרת ההוצאה. על פי הערכות, החריגה כיום היא גבוהה יותר ממה שהעריך אז הבנק.  

 

נתניהו ושטייניץ. יבקשו מהח"כים קיצוצים נוספים (צילום: אוהד צוינגברג) (צילום: אוהד צוינגברג)
נתניהו ושטייניץ. יבקשו מהח"כים קיצוצים נוספים(צילום: אוהד צוינגברג)

 

בהצעת המחליטים שתוגש לממשלה ביום שני נכתב כי "מאז תחילת שנת 2012 התקבלו בכנסת מספר חוקים שלצורך יישומם נדרשת הוצאה תקציבית, אשר לא תוכנן להם מקור תקציבי במסגרת התקציב הדו-שנתי לשנים 2012-2011".  

 

על פי ההצעה, הצעדים הללו הם: חוק פיצוי לנפגעי פוליו, חוק נכי רדיפות הנאצים, חוק הבטחת תשלומי מזונות, חוק הפיצוי לילדים של חיילי מילואים שנהרגו בעת מילוי תפקידם וחוק הבטחת הכנסה. כמו כן, באוצר הסתמכו על דחיית עדכון קצבאות הילדים מהילד השני עד הרביעי, צעד שלא קיבל את אישור הכנסת.  

 

מקור בבנק ישראל מסר היום ל-ynet כי בבנק המרכזי מודעים לכך שחבילת הצעדים עונה על המחסור בכספי מסים אך אינה מציגה פיתרון מלא לבעיית החריגה מתקרת ההוצאה בתקציב. לדבריו, בבנק מצפים עדיין מהממשלה להציג לקראת 2013 קיצוצים נוספים בתקציב המדינה.  

 

פישר: "צעדים אמיצים וחיוניים" 

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, התייחס היום לצעדים שבהם תדון הממשלה ביום שני ואמר כי "ישנן בעיות הנובעות מהגירעון הגדול בתקציב, שאם לא נטפל בהן, נמצא עצמנו ב-2013 עם גירעון גדול עוד יותר בתקציב המדינה. אפשרות זו כבר גורמת לספקות ואי ודאות לגבי היכולת של מדינת ישראל לנהל את המשק ברמה הנדרשת".  

 

פישר ציין כי "לאור מצב זה, צעדיהם של ראש הממשלה ושר האוצר הינם אמיצים וחיוניים לשיפור המצב התקציבי שלנו ב-2013". אך הערב מתברר כי אמיצים ככל שיהיו, צעדיהם של נתניהו ושטייניץ לא יספיקו ואחרי שתשוב הכנסת מפגרת הקיץ, יוצגו בפני חבריה שורה של קיצוצים נוספים.

 

יחימוביץ': "המסמך נכתב בחופזה ובפאניקה"

יו"ר העבודה ח"כ שלי יחימוביץ אמרה הערב כי נוסח הצעת ההחלטה שנתניהו יביא מחר (ב') לאישור הממשלה מהווה הודאה כי הוא שגה במדיניות המיסוי שלו אשר מטילה את רוב ההכנסות ממסים על מעמד הביניים והעניים.

 

יחימוביץ' הסתמכה על ניתוח מסמך ההחלטה שערך הצוות הכלכלי שלה, ממנו עולה כי "עומק הפגיעה בעניים ובמעמד הביניים גבוה לאין שיעור מהפגיעה בבעלי ההכנסות הגבוהות באמת, כך ש-67% מההכנסות הנוספות צפויות להגיע מהמסים העקיפים הרגרסיביים".

 

היא אומרת כי המסמך "נכתב בחופזה ובפאניקה, והשתנה כמה פעמים במהלך השבוע כתוצאה ממצבי הרוח של נתניהו". היא ציינה כי ערב הבחירות האחרונות הבטיח נתניהו למצלמות כי יוריד את המסים ב-20%, "הבטחה שמלכתחילה היתה דמיונית וחסרת אחריות, ועכשיו מתנפצת בפניו, ומאלצת את אזרחי ישראל לשלם על כך את מחיר שעבוד נתניהו לקפיטליזם מיושן מהסוג הגרוע ביותר, כשמונחים כמו כלכלה צודקת וחברה הוגנת זרים לנתניהו".

 

יחימוביץ' מציינת כי מס ההכנסה לא יעלה בשיעור משמעותי לבעלי ההכנסות הגבוהות ותינתן הנחה מסיבית לחברות החזקות ביותר במשק, ולעומת זה, טוענת יחימוביץ', העלאת המע"מ היא הכבדת הנטל על העניים שאינם מגיעים לסף המס, בהתייקרות הצריכה הבסיסית של כל משקי הבית.

 

היא מוסיפה וטוענת כי "בקיצוץ הרוחבי נתניהו מקצץ יותר ממה שנדרש אפילו על פי החישובים שלו. הקיצוץ (1.3 מיליארד שקל) גדול מסך התקציבים שיועברו למשרדים בגין המסתננים, הכבאות והגנת העורף (1.1 מיליארד שקל), מה שמעיד כי יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. נתניהו נותן ומקצץ לאותו משרד וגם משרדים שמקבלים תקציב חדש - מקוצצים".

 

בהכנת הידיעה השתתף צבי לביא

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 28/07/2012 22:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שר האוצר שטייניץ. תקציב 2013 יקוצץ
צילום: אוהד צויגנברג
הנגיד פישר: עלולים למצוא עצמו עם גירעון גדול יותר
צילום: גיל יוחנן
יחימוביץ'. "מדיניות שגויה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים