שתף קטע נבחר

הערכות: העלאת המע"מ תייקר הדלק ב־40 אגורות

מחיר ליטר אוקטן 95 בשירות עצמי צפוי לזנק בכ־35 אגורות בלילה שבין שלישי לרביעי. אולם, ייקור המע"מ יעלה את המחיר בעוד מספר אגורות - ל-7.7 שקלים - ומעבר לתחזיות המוקדמות

כוונת המדינה להעלות כבר ביום שני הקרוב את שיעור המע"מ ב־1% תשפיע מיידית על מחיר הבנזין החדש שייכנס לתוקפו בתחילת אוגוסט. לפי הערכות במשק האנרגיה, מחיר הליטר (אוקטן 95) בשירות עצמי בתחנות הדלק צפוי לזנק בכ־35 אגורות, אולם עליית המע"מ תוסיף למחיר החדש התייקרות משנית של כמה אגורות, כך שבסיכומו של דבר תירשם התייקרות של עד 40 אגורות במחיר הליטר שנמכר בשירות עצמי.

 

  

המחיר הנוכחי, שנקבע בסוף יוני, הוא 7.27 שקלים, ואילו המחיר החדש צפוי לטפס לכ־7.7 שקלים לליטר, שיא שלא נרשם מאז אפריל, אז נמכר ליטר בנזין בשירות עצמי ב־7.79 שקלים לליטר. המחיר הסופי ייקבע ביום שני לאחר שמינהל הדלק במשרד האנרגיה והמים ישקלל את כלל המשתנים, לרבות שיעור המע"מ החדש.

 

בימים האחרונים נרשמו תנודות בשער הדולר ובמחיר חבית הנפט, שהבנזין הוא תוצר זיקוק שלו. בסוף השבוע האחרון נקבע מחיר החבית על רף של 90.1 דולר, לעומת 91.4 דולר בסוף השבוע הקודם. לעומתו, שער הדולר השלים עלייה של כ־7% מתחילת השנה וננעל בשבוע שעבר על 4.08 שקלים, הרמה הגבוהה ביותר מאז מאי 2009. הדולר הוא המטבע שבאמצעותו רוכשים את תזקיקי הנפט ומכאן חשיבותו לתמחור הסופי.

 

במסגרת העלאות המסים שעליהן הודיע שר האוצר נוצר חשש במשק האנרגיה שהמדינה תנצל את הבור התקציבי שלה כדי להעלות את המס (בלו) על הבנזין, פעולה שהיתה מזרימה לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים בשנה. למרות זאת, העלייה החדה בשער הדולר ובמחיר חבית הנפט הורידו את הרעיון מסדר היום. מרשות המסים נמסר בתגובה ש"הנושא לא נמצא על הפרק". רק בפברואר האחרון הודיעו רה"מ נתניהו ושר האוצר שטייניץ על הנחה של 15 אגורות במחיר הבנזין, הנחה שפגה בסוף יוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים