שתף קטע נבחר

תשעה באב: "בור ירמיהו" נחשף?

באחרית ימיה של ירושלים, רגע לפי כניעתה - מושלך ירמיהו, "נביא החורבן", לבור אפל מלא טיט בניסיון לחסלו. גם ממעמקי הבור ממשיך הנביא להפיץ את מסר הכניעה. אלפיים שנה אחרי חוקרים תוהים: האם "בור ירמיהו" התגלה? צפו בממצאים

כ-2,700 שנים לאחר שגוועו הדי הזוועות מירושלים הנחרבת, חושפים אנשי "עיר דוד" בור עמוק הנמצא באזור המשוער שאליו הושלך הנביא ירמיהו בחצר המטרה. ובעוד בבתי הכנסת קוראים היום (א') את מגילת איכה המיוחסת ל"נביא החורבן" ירמיהו - ניתן להתחבר ולראות את הבור האפל שקרקעיתו טיט, ולדמיין את הייסורים שעברו על הנביא באשמת ניסיונותיו להתריע מפני החורבן המתממש ובא על ירושלים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הנביא נחשד והואשם בבגידה. הרב בני לאו מסביר כי המלך צדקיהו ידע שהצדק עמו, אך היה חלש מול חברי ממשלתו שדרשו את ראשו של ירמיהו. הוא הושלך אל הבור שבחצר המטרה שהיה מלא בטיט, והחל לטבוע בו.

 

"מתוך הבור הנורא הוא ממשיך לזמזמם את הזמזום הקשה שלו", אומר הרב לאו. "הוא שולח מהבור מסרים לאזרחים ולחיילים שעל החומות – תערקו ותחיו. אל תשארו נאמנים צדקיהו וצבאו. אל תשחקו את משחק המרד. מי שיערוק יחיה, ומי שיילחם ימות".

 

אנשי עיר דוד מספרים כי המיקום והגודל, כמו גם החרסים שנמצאים בטיח - מקשרים את המקום לתקופת ירמיהו. "כך היה נראה הבור שהשליכו אותו אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
בור ירמיהו?
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים