שתף קטע נבחר

שטייניץ לפני אישור הגזירות: "צעדים לא כיפיים"

הקיצוצים צפויים לעבור בממשלה ללא קושי, ועם התנגדות סמלית בלבד מצד שרים. מחוץ למשרד ראש הממשלה מחו עשרות מפגינים. ראש הממשלה: "יש המון ביקורת של פופוליזם שאפשר להוציא ולהוציא. כך מגיעים לקריסה". יחימוביץ': "אמירת שטייניץ מעידה על רדידות ועל אובדן הדרך שלו ושל נתניהו"

מקצצים ומאשרים. ימים ספורים לאחר פרסום הגזירות הכלכליות החדשות, מתכנסים הבוקר (יום ב') חברי הממשלה לאישור המהלך. הביקורת הציבורית הרבה לא צפויה להקשות על ראש הממשלה ושר האוצר להעביר את ההחלטה, ומחאת השרים צפויה להיות מוגבלת מאוד - וחסרת כל משמעות מעשית.

 

במקביל, התאספו מחוץ למשרד ראש הממשלה בירושלים עשרות מפגינים ומחו על מדיניות השרים עם מודעות אבל ושלטים. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר לפני כניסתו לישיבה כי "הצעדים האלה לא כיפיים ולא נעימים גם לי, כשר אוצר, אבל כל בר דעת מבין שאנחנו עושים את זה כדי לשמור על כלכלת ישראל".

 

הקיצוץ ואתם: פגיעה במעונות יום ובנערים עניים

חשש בברזילי: קיצוץ יפגע בחדרי המיון הממוגנים

 

ראש הממשלה ושר האוצר, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה ושר האוצר, היום(צילום: רויטרס)
 

"מודעת אבל" מול משרד ראש הממשלה ()
"מודעת אבל" מול משרד ראש הממשלה

 

אמירתו של שר האוצר זכתה לביקורת חריפה מצד יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שאמרה כי היא "מעידה על

רדידות ועל אובדן הדרך שמאפיינים את התנהלותם של נתניהו ושטייניץ". לדבריה, "יש דווקא כמה וכמה אנשים, חברות ומשפחות שיהיה להם כיף. צדק נתניהו כשאמר שלמשפחות יהיה יותר כסף אחרי הגזירות, אולם הוא התכוון ככל הנראה ל-20 משפחות בלבד".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא דברים בפתח הישיבה וביקש להדגיש כי "ממשלות שלא פעלו בזמן, בנחישות ובאחריות, גרמו לנזק אדיר לאזרחים שלהן. אני לא אתן לזה לקרות, אנחנו מביאים צעדים שגם אם הם מדודים, הם קשים. זה לא בלתי אפשרי אבל זה לא קל וזה דורש נחישות ואומץ לב של הנהגה אחראית. אנחנו נגבה יותר ממי שיש לו יותר ונגבה פחות ממי שיש לו פחות, אבל לא נפגע בפעולות שעשינו להורדת יוקר המחיה".
חבילת הצעדים המעודכנת

חבילת הקיצוצים והגזירות
הגזירה

תוקף

הכנסות למדינה

השלכות על האזרח

קיצוץ רוחבי של 5% ב-2012 ועוד 3% ב-2013

מיידי

1.3 מיליארד שקל

פגיעה בשירותים לאזרח. ייתכן שיבוטלו פרויקטים חשובים כגון רכבת קלה לגוש דן ותוספות תקציב לאוניברסיטאות

העלאת מס הכנסה ב-1%

מ-1 בינואר 2013

1.2 מיליארד שקל מי שמרוויח מעל 8,881 ישלם יותר מסים

העלאת מע"מ ב-1%

מ-1 באוגוסט 2012

4.4מיליארד שקל

התייקרות רוחבית של כל המוצרים למעט פירות וירקות

העלאת מס קנייה על סיגריות

בוצע

כחצי מיליארד שקל

עלייה של בין 2.5 ל-3 שקלים במחיר חפיסה

העלאת מס קנייה על בירה

בוצע

כחצי מיליארד שקל

תיתכן עלייה של כ-4 שקלים במחירה של כוס חצי ליטר

מס מעסיקים בשיעור של 0.6%

מ-1 בינואר 2013 950 מיליון שקל אובדן הכנסות לחברות, ייתכנו פיטורים

העמקת הגבייה – תגבור כוח אדם ברשות המסים ושינויים חקיקתיים

עם אישור החוק בכנסת

כ-2 מיליארד שקל

אין

הארכת תוקף הוראת מס הרכישה

בוצע

כ-300 מיליון שקל

ירידה בכדאיות של השקעה בנדל"ן

2% מס על הכנסות של מעל 67 אלף שקל בחודש

מ-1 בינואר 2013 כחצי מיליארד שקל

בעלי הכנסות גבוהות במיוחד ישלמו יותר מסים

שחרור הרווחים הכלואים של חברות

עם אישור החוק בכנסת

כ-3 מיליארד שקל

אין

ביטול הפחתת המכס על מוצרי אלקטרוניקה בידורית   250 מיליון  שקל

 
אי עדכון המדד בשלוש מדרגות המס הגבוהות   300 מיליון

שקל

 

 

לדברי נתניהו, מאות אלפי משפחות יקבלו יותר בחינוך חינם, בנקודות זיכוי במס ובבריאות. "הצעדים האלה לא פשוטים, אך הם הכרחיים. זה מה שממשלה אחראית עושה. יש ויכוח, יש המון ביקורת של פופוליזם שאפשר להוציא ולהוציא. כך מגיעים לקריסה. אנחנו לא נהיה שם".

 

מפגינים מול משרד ראש הממשלה, הבוקר בירושלים (צילום:  אלון הוטר  ) (צילום:  אלון הוטר  )
מפגינים מול משרד ראש הממשלה, הבוקר בירושלים(צילום: אלון הוטר )
 

כמאה וחמישים פעילים מארגונים חברתיים מחו על הקיצוץ הצפוי וכינו את חברי הממשלה "מושחתים".

 הם הניפו שלטי מחאה שקראו לא לפגוע בשירותים החברתיים ולהעמיק את הפערים, כהגדרתם, ונשאו מודעות אבל שעליהן נכתב: "הקיצוצים במערכות הציבוריות הורגים".

 

לדברי עופר נוימן מהמטה לפורום חברתי, "ביבי פשוט מעביר את הכספים מהמקומות הראויים - האזרחים בישראל - לטייקונים ולתספורות שלהם. הפחדות איראן, יוון, ספרד הן לא תירוץ מספיק טוב", תקף. לצדו ניתן היה להבחין גם בנכי צה"ל, שהגיעו למחות גם כן. שלמה פאר, שנפצע במלחמת לבנון הראשונה, אמר כי "משרד הביטחון פוגע בזכויות נכי צה"ל באופן חד-צדדי. יש נכים שאין להם כסף לטיפולים, לתרופות ולמכשור".

 

הקיצוץ צפוי לזכות לתמיכה גדולה של חברי הממשלה. מלבד שרי ש"ס, שהודיעו שיתנגדו. רוב חברי הממשלה, ובהם שרי הליכוד וישראל ביתנו, יתמכו במהלכים הכלכליים של נתניהו ושטייניץ. ייתכן שבודדים מבין שרי הליכוד יימנעו במהלך מחאה חסר משמעות על הפגיעה בתקציבי משרדיהם, אולם בקואליציה מעריכים שגם אם יהיו כאלה - מדובר בבודדים בלבד.

 

נתניהו ושטייניץ. גזירות כואבות (צילום: אוהד צוינגברג) (צילום: אוהד צוינגברג)
נתניהו ושטייניץ. גזירות כואבות(צילום: אוהד צוינגברג)

 

על פי שטייניץ, שסירב לענות לשאלות עיתונאים לפני ישיבת הממשלה, "יש משבר עולמי קשה ביותר, אפילו גרמניה בתחזית דירוג שלילי, וכדי למנוע הידרדרות לתהום אנחנו מבצעים את מה שהכרחי. אנחנו עושים זאת בצורה מדודה ונוהגים באחריות".

 

מוקדם יותר, בישיבת שרי הליכוד, תקף גלעד ארדן את תמהיל הקיצוץ וטען שהאוצר היה צריך להטיל את כובד המשקל על השכבות החזקות. הוא הציע כחלופה להחזיר את מסי הרכוש, הירושה, ומס השבח על דירת מגורים נוספת. ארדן צפוי להצביע בעד הקיצוצים.

 

ההצעה שיביא שטייניץ להצבעה כוללת העלאת מס הערך המוסף מ-16 ל-17 אחוז וכן העלאת מס הכנסה באחוז אחד

למשתכרים בין 8,881 ל-14,070 שקל בחודש. בנוסף, הוחלט להטיל 2 אחוזים מס נוספים על מי שמרוויח מעל 67 אלף שקל בחודש. מס זה יוטל לא רק על המשכורות אלא גם על רווחי הון ורווחים ממימוש נדל"ן. עוד הוחלט, להחזיר את מס המעסיקים והפעם בשיעור של 0.6 אחוזים.

 

בנוסף, תתבקש הממשלה לאשר קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים בהיקף של כ-900 מיליון שקל. עוד יבקש שר האוצר לתגבר את רשות המסים ב-600 עובדים נוספים על מנת להעמיק את יכולת הגבייה שלה. כזכור, חבילת הגזירות יצאה לדרך כבר בשבוע שעבר, עם העלאת מס על אלכוהול וסיגריות.

 

הצעדים, שצפויים להכניס לקופת המדינה סכום של 14.4 מיליארד שקל החל מהשנה הבאה, נועדו לאפשר למדינה לעמוד ביעד הגירעון החדש, שעודכן לפני חודש וחצי מ-1.5% תוצר ל-3% תוצר. יעד זה עודכן בעקבות התפתחויות מדאיגות בתקציב המדינה בחצי השנה האחרונה, שעוררו את החשש שישראל תיקלע לגירעון שיפגע ביכולתה לגייס כסף בשוק ההון הבינלאומי. 

 

פגיעה בבריאות ובמשטרה

הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה עומד לפגוע במערכת הבריאות, במשרד לביטחון פנים ובניגוד להבטחות - תהיה פגיעה גם בחינוך ובמערכת הרווחה. מנתונים שהועברו ל-ynet מהמרכז לשלטון המקומי עולה כי מלבד הקיצוץ הרוחבי של 5.5% בכל המשרדים, שמשמעותו התקציבית עדיין לא ידועה, העלאת המע"מ באחוז אחד משמעה העברה של כ-200

מיליון שקלים נוספים לשנה מהרשויות המקומיות לקופת המדינה.

 

נוסף לכל אלה, צפוי קיצוץ של יותר מ-120 מיליון שקלים ממענקי האיזון של הרשויות החלשות. במענה לשאלת ynet אישרו במשרד הפנים כי הקיצוץ המתוכנן במשרד יפגע בעיקר במענקי האיזון המועברים לרשויות המקומיות. מהלך שכזה יפגע בהכרח בשירותי הרווחה והחינוך. להערכת משרד הפנים מדובר בפגיעה של לפחות עשרות מיליוני שקלים בשירותים הללו. כמו כן ייפגעו התקציבים לוועדות הקרואות ורזרבות המשרד המסייעות לרשויות שתושביהן במצב סוציו-אקונומי נמוך.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ושטייניץ, היום
צילום: gettyimages
מפגינים בירושלים, הבוקר
צילום: אלון הוטר
יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים