שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר מגלה: באיזו עיר ילדים חולים יותר בסרטן?

  כשהחברים שלהם משחקים הם נלחמים על החיים: נתונים חדשים מגלים: אחד מכל 50 חולי סרטן בישראל הוא ילד. הנתון המעודד ב"ידיעות אחרונות": ‭80%‬ מחלימים מהמחלה

  הטיפולים התקדמו, מקרי המוות הולכים ומתמעטים, ועדיין - בכל רגע נתון מתמודדים מאות ילדים בישראל עם המחלה הנוראה מכל. מחקר חדש של אוניברסיטת חיפה חושף לראשונה נתונים עדכניים ומפורטים על מקומו של הסרטן בחיי הילדים.

   

  בישראל, כך על פי המחקר, שכיחותו של סרטן בגיל הילדות עומדת על ‭2%‬ מכלל מקרי הסרטן המאובחנים.

   

  קראו עוד על מניעת סרטן :

   

  ואולם למרות השיפור בדרכי האבחון והטיפול, מדובר במחלה גורמת המוות העיקרית בגילים שנה עד ‭.14‬ גם כיום, לעולם הרפואה עדיין לא ידוע רבות על הגורמים לסרטן בגיל צעיר, ולכן לא ניתן למעשה לפעול למניעתו.

   

  במהלך עשר השנים שבהן נערך המחקר התגלו בישראל ‭4,255‬ מקרים חדשים של סרטן בקרב ילדים וצעירים בני פחות מ‭.20-‬ כרבע מהחולים לקו בסרטן במערכת הדם. הגידול הממאיר השני בשכיחותו היה סרטן בבלוטות הלימפה ‭,(20.6%)‬ ואחריו גידולי מוח ‭.(17.4%)‬

   

  הגידולים המוצקים השכיחים ביותר היו גידולים של הרקמות הרכות ‭,(7.3%)‬ גידולי עצם ‭(5.8%)‬ וסרטן בכליות ‭.(3.4%)‬

   

  עוד התברר כי שיעור התחלואה בקרב ילדים משתנה בין אזורי הארץ השונים. במרכז הארץ נרשם השיעור הגבוה ביותר ‭18 -‬ מקרים חדשים לכל מאה אלף ילדים מדי שנה. שיעור התחלואה הנמוך ביותר במדינה נרשם בירושלים, בצפון הארץ ובאזור יהודה ושומרון.

   

  בנות מחלימות מעט יותר

  שיעורי ההישרדות מהמחלה עומדים בישראל על ‭80.8%‬ בקרב ילדים בני 0 עד 19 ו‭79.2%-‬ לילדים בגילים 0 עד ‭.14‬ לאורך שנות המחקר שיעור התחלואה באוכלוסיית הילדים היהודית היה גבוה יותר מבאוכלוסייה הערבית. אבל גם שיעורי ההישרדות היו גבוהים יותר בקרב ילדים יהודים ‭(83.2%)‬ לעומת ילדים ערבים ‭.(72.8%)‬

   

  שיעורי ההחלמה בקרב בנות היו גבוהים מעט מאלה שנצפו בבנים ‭81.9%)‬ לעומת ‭.(79.8%‬ שיעורי התחלואה בסרטן בקרב ילדים וצעירים בישראל היו דומים לאלו שנצפו במקומות אחרים בעולם.

   

  "זו הפעם הראשונה שנאספו בישראל נתונים אפידמיולוגיים על שיעורי הסרטן בילדים‭,"‬ הסביר אתמול פרופ' יצחק יניב, יו"ר האיגוד להמטולוגיה-אונקולוגיה ילדים ומנהל המערך ההמטולוגי-אונקולוגי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

   

  "היום אנחנו יודעים שישנם גורמים גנטיים שונים שטבועים באוכלוסיות השונות, ולהם השפעה גם ברמה של סוגי הסרטן שמפתחים בגוף וגם בתגובה לטיפול. חשוב לציין שלילדים נותנים בדרך כלל טיפולים כימיים מאוד אינטנסיביים שמסייעים לשיעורי הריפוי הגבוהים".‬

   

  יצוין כי מבצעי המחקר - חוקרים מאוניברסיטת חיפה, מבתי החולים מאיר ורמב"ם וממשרד הבריאות - אספו את המידע על אודות שיעורי התחלואה בסרטן מרישום הסרטן הלאומי בין השנים 1998 ל‭.2007-‬ נתוני התמותה מהמחלה נאספו מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 

   

  פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים, בבית החולים לילדים במרכז הרפואי רמב"ם, שהנחתה את כותב העבודה, מסבירה: "העבודה הוכיחה שהטיפול הניתן בישראל לילדים חולי סרטן מוצלח כמו זה הניתן בארצות הברית. הדבר בא לידי ביטוי גם בשיעורי ההישרדות הגבוהים מהמחלה. העבודה נועדה לנסות למצוא סיבה למחלות הסרטן בקרב ילדים, אך הדרך עוד ארוכה ויידרשו עוד מחקרים רבים בנושא זה. מחקר חשוב נוסף, שנחל בו בקרוב ינסה להבין את הסיבות להבדל בתגובות לטיפול כימותרפי בין ילדים יהודים לערבים".

   

  המחקר מומן בסיוע האגודה למלחמה בסרטן.

   

  איפה חולים יותר בארץ? 

   

   

  • 1 מכל 50 חולי סרטן הוא קטין

   

  • 8 מכל 10 ילדים חולי סרטן מחלימים ממנו

   

  • 1 מכל 4 ילדים חולים סובל מסרטן הדם
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כרבע מהחולים לקו בסרטן במערכת הדם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים