שתף קטע נבחר

חרדים על המיון בבקו"ם: סתם טרטור, לא נתגייס

תוקפו של חוק טל פג - ובמקום להעניק פטורים אוטומטיים, צה"ל מתחיל בבחינה ומיון של צעירים חרדים. הצעד - שעשוי לרמוז על גיוס עתידי - מכעיס את החרדים: "לא ברור אם צה"ל מנסה לא לעבור על החוק, או פשוט מנסה להשפיל אותנו"

בצה"ל החלו היום (ד') בבחינה ומיון של צעירים חרדים המתייצבים לצו ראשון - אבל על תלמידי הישיבות זה לא ממש עושה רושם. גם בלי חוק טל, נדמה שברור להם שלא יגייסו אותם, והעיכוב במציאת פתרון יותר מרגיז אותם מאשר מלחיץ.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"זו בושה וחרפה שבמדינת היהודים משפילים את לומדי התורה", אומר בנימין, תלמיד ישיבת פוניבז', הנחשבת ל"ספינת הדגל" של הציבור החרדי-ליטאי. "התורה היא מהות קיומנו בארץ, ובזכותה אנו פה. עכשיו הולכים להעביר את לומדי התורה מיונים ובידוקים חסרי

תוחלת, שכן גם בצבא עצמו יודעים שלא יגויס אף בן ישיבה שנפשו חשקה בתורה. הם גם לא רוצים ולא צריכים את זה.

 

"מה שמתברר הוא שאימת בג"ץ וההסתה של 'הפראיירים' משפיעות גם על הצבא, שלא ברור אם החליט לטרטר אותנו לבקו"ם רק כדי להראות שאינו עובר על החוק או שפשוט גם שם רצו להשתתף בחגיגה ולהשפיל אותנו. בכל מקרה, מבחינתו כלום לא השתנה. אנחנו בטוחים במאת האחוזים שאף בחור ישיבה לא יגויס - גם אם לא תהיה חקיקה ייעודית לכך".

 

גם יו"ר משמרת החינוך והקודש, הרב מרדכי בלוי, לא מתרגש מפקיעת חוק טל, מהשיח על 

גיוס חרדים או מהמיונים שהצבא מתחיל בהם. "אמש, כמו שלשום, רבבות יהודים חגגו את סיום לימוד התלמוד הבבלי באירועי ענק. זה מראה את כוחה העצום של התורה, שהיא חזקה יותר מכל דבר. בכל הדורות ובכל הגלויות, התורה שמרה עלינו - וכך יהיה גם כעת.

 

"אם יש בעיות חוקיות כאלה ואחרות, צריך לפתור אותן, אך אנו בטוחים שלא יאונה כל רע ללומדי התורה. הצבא אולי מתחיל לבחון ולמיין תלמידי ישיבות – אבל אף אחד לא נלקח מחר לבקו"ם. הקצינים בעצמם אומרים שהצבא בכלל לא רוצה ולא מסוגל לגייס את כל החרדים, ומדובר בעניין פוליטי, ולא ביטחוני".

 

ברק דורש מצה"ל מתווה לגיוס

רגע לפני פקיעת "חוק טל" ביקש אמש שר הביטחון, אהוד ברק, מצה"ל להגיש בתוך כחודש הצעה מעשית ליישום חוק שירות הביטחון

על אוכלוסיית הצעירים החרדים - זאת עד שהכנסת תאשר חוק חדש שמסדיר באופן קבוע את הנושא.

 

למעשה, ברק העביר לצה"ל את תפוח האדמה הלוהט, ותוך חודש יצטרכו באגף כוח אדם למסור למשרד הביטחון את מתווה הגיוס הנחוץ והמתאים, ברוח החלטת בג"ץ לבטל את "חוק טל". בצבא אף נערכים לגיוס מסיבי תוך זמן קצר - אם כך ייקבע.

 

החוק הקבוע שאליו שואף ברק להגיע אמור להביא להאצה, הרחבה והעמקה של הגיוס בקרב חרדים, זאת גם על-ידי יצירת יותר מסלולים טכנולוגיים ומבצעיים. ייתכן שהמגויסים ישרתו בעורף, במשטרה ובשירות בתי הסוהר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיוס חרדים. בדרך למיונים?
צילום: צביקה טישלר
מומלצים