שתף קטע נבחר

הדף היומי: רבבות חגגו 7.5 שנות לימוד בלי תואר

מאות-אלפים ברחבי תבל מקדישים מדי יום זמן ללמוד דף גמרא אחד - והשבוע הם חגגו 2,711 ימים שבהם הקיפו את כל התלמוד הבבלי. במקום באולימפיאדה, צפו רבבות במסכי ענק בטקסי הסיום שנערכו באיצטדיון טדי ובהיכל נוקיה

זה קורה פעם בשבע שנים וחצי. מאות-אלפי בני אדם ברחבי העולם סיימו השבוע ללמוד ביחד - זאת מבלי לקבל תעודה כלשהי, להתמחות במקצוע או לזכות בהכרה. אלה הם לומדי "הדף היומי" בגמרא, שמיד לאחר חגיגות הסיום, החלו הכל מחדש.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

התלמוד הבבלי (בגרסתו המודפסת והנפוצה ביותר - דפוס וילנה) כולל 2,711 דפים. הרעיון לייסד לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום מיוחס לרב מאיר שפירא (1887-1933) מפולין. עם השנים תפסה היוזמה תאוצה, שאת פירותיה ניתן היה לראות אמש (יום ב') כאשר עשרות-אלפים השתתפו בכנסי הסיום של מחזור הלימוד ה-12, שנערכו באיצטדיון טדי בירושלים ובהיכל נוקיה בתל אביב. כנסים נוספים צפויים היום ומחרתיים.

 

הדף היומי הפך זה מכבר לשגרה עבור מאות-אלפי לומדים - בהם רבנים ותלמידי ישיבות הבקיאים בלימוד גמרא, אבל גם רבים שמתפנים מעיסוקיהם ועבודותיהם ללימוד פעם ביום.

 

איפה תכניסו 100 אלף איש?

אל הכנס של ארגון "דרשו" בהיכל נוקיה הגיעו אתמול כעשרת-אלפים משתתפים, שמיקדו את מבטם בשולחן שבו ישבו בכירי הרבנים הליטאים והחסידים. הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, מי שנחשב ליורשו של הרב אלישיב, נשא את הנוסח המיוחד שנאמר בעת עריכת סיומים. "אנחנו צריכים להגיע למדרגה כזאת שלא רק חיים ומקיימים מצוות", אמר לאחר-מכן, "אלא צריך שזה יהיה התכלית של החיים. חיים כדי לקיים מצוות".

 

הכנס בהיכל נוקיה (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
הכנס בהיכל נוקיה(צילום: ישראל ברדוגו)

 

שולחן המכובדים (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
שולחן המכובדים(צילום: ישראל ברדוגו)

 

עשרת אלפים משתתפים ב"נוקיה"  (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
עשרת אלפים משתתפים ב"נוקיה" (צילום: ישראל ברדוגו)

 

הרב חיים קנייבסקי אמר את הקדיש המיוחד של הסיום, ולאחריו נשאו דברים גם "פוסק הדור" החסידי הרב שמואל וואזנר, והאדמו"ר מבעלז, שאמר "היום הזה גדול ונשגב לנו, ליהודי ארץ ישראל וחו"ל; לאשכנזים, ספרדים, חסידים ופרושים, גדולים וקטנים, זקנים עם נערים, בעלי בתים ובני ישיבה. הימים האלה הם מהימים הטובים והגדולים לעם ישראל".

 

אירוע חוצה מגזרים

לטקס הסיום שערך הציבור החרדי-ספרדי באיצטדיון טדי שבירושלים, הגיעו כ-20 אלף בני אדם. האירוע שאורגן על-ידי ארגון "ועתה כתבו לכם" ורדיו "קול ברמה", הועבר בשידור ישיר לעוד שני מוקדי צפייה, שבהם היו כעשרת-אלפים לומדים נוספים.

 

על אף שהאירוע היה מזוהה עם הציבור הספרדי, המארגנים עשו מאמץ גדול להעניק לו צביון חוצה מגזרים, ואל שולחן המכובדים הוזמנו גם רבנים אשכנזים בכירים - הבולט שבהם הוא האדמו"ר מבעלז, שהספיק להגיע מהטקס שנערך בת-אביב. גם בקרב הבאים וגם בתוכנית האמנותית (שכללה את הזמר החסידי מרדכי בן-דוד), ניכר הרצון לשמור על לימוד הגמרא כנושא מאחד.    

 

שולחן הכבוד בטדי (צילום: משה עזריאל) (צילום: משה עזריאל)
שולחן הכבוד בטדי(צילום: משה עזריאל)

 

20 אלף צופים באיצטדיון (צילום: משה עזריאל) (צילום: משה עזריאל)
20 אלף צופים באיצטדיון(צילום: משה עזריאל)

 

בשורה התחתונה משמאל: הרבנים בקשי-דורון, יוסף, עמאר ומצגר (צילום: משה עזריאל) (צילום: משה עזריאל)
בשורה התחתונה משמאל: הרבנים בקשי-דורון, יוסף, עמאר ומצגר(צילום: משה עזריאל)

 

"בדף היומי אין מחנות ופילוגים", הסבירו המארגנים. "הסיבה היחידה לריבוי אירועי הסיום היא שאין מקום בארץ שיכול להכיל 100 אלף משתתפים באירוע אחד".  

 

בשולחן המכובדים ב"טדי" ישבו הרב עובדיה יוסף, הרב הראשי לשעבר בקשי-דורון, הרבנים הראשיים עמאר ומצגר, האדמו"ר מקאליב והרב יצחק דוד גרוסמן. 

 

גולת הכותרת של הערב הייתה נאומו של הרב עובדיה יוסף, שהתייחס גם לביטול חוק טל. "מדברים על ביטול התורה וגיוס לצבא", אמר הרב, והבהיר את עמדתו - "המה כרעו ונפלו, ואנחנו קמנו ונתעודד". 

 

ממשיכים בחגיגות

אך בזאת לא הסתיימו החגיגות. אירועי סיום נוספים צפויים בימים הקרובים בארץ ובעולם. הערב יתכנסו בשכונת מעלות דפנה בירושלים רבבות מאנשי "יהדות התורה" לטקס המרכזי שלהם, במתחם ענק שהוקם במיוחד לשם כך. ממזרח לגבעת התחמושת הוקמו טריבונות שעליהן יישבו כעשרת-אלפים איש, מסביב לרחבה גדולה.

 

בדומה לאירוע בהיכל נוקיה, גם כאן צפויים להשתתף הרבנים החרדים הבכירים, ובהם הרב שטיינמן

שיעשה את הדרך מבני ברק לבירה.

 

מחרתיים ייערך מעמד סיום הש"ס המרכזי של הציונות הדתית, ביוזמת "מפעלות הציונות הדתית", בבנייני האומה בירושלים. במעמד צפויים להשתתף בכירי הרבנים הדתיים-לאומיים, בהם הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל, הרב זלמן מלמד ואחרים.

 

גם בארצות הברית מתקיימים אירועי סיום לימוד הש"ס. באזור ניו-יורק ייערך טקס הסיום המרכזי והגדול ביותר בעולם, שמארגניו צופים כי ישתתפו בו קרוב למאה-אלף בני אדם.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
אירוע הסיום בהיכל נוקיה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים