שתף קטע נבחר

גורם רשמי: השמינייה לא דנה באיראן קרוב לשנה

גורם רשמי הודה כי המנהיגות המדינית בטחונית "לא קיימה דיון ראוי בעניין איראן מאז אוקטובר", והבהיר שאי אפשר לקבל החלטות קונקרטיות בנושא כשמשוחחים על נושאים אחרים

בפגישות השבוע עם שר ההגנה האמריקני, לאון פאנטה, הבהירו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, כי ישראל היא זו שתקבע כיצד לטפל באיום הגרעין האיראני, ולפי דיווחים שונים - השניים תומכים בתקיפה ישראלית. אבל לפי דיווח בסוכנות רויטרס, מתברר שכבר כמעט שנה לא התקיים דיון על כך בפורום השמינייה.

 

הצמרת המדינית משותקת? דיווחים נוספים ב-ynet:

שרי שמינייה וקבינט: נתניהו וברק מחליטים לבד  

מתיחות בשמינייה בצל הדיווחים על תקיפת איראן

"ברק דוחף לתקיפה באיראן כמו מיסיונר"

 

לדברי גורם רשמי, "השמינייה לא קיימה דיון ראוי בעניין איראן כבר חודשים - מאז אוקטובר, עד כמה שאני זוכר. ייתכן שמאז עלה העניין בדיונים אחרים, אבל אני לא הייתי אומר שמדובר בדיונים רציניים". הוא הבהיר שאי אפשר לקבל החלטות קונקרטיות בנושא זה כאשר משוחחים על נושאים אחרים.

 

נתניהו וברק. מתייעצים? (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
נתניהו וברק. מתייעצים?(צילום: ירון ברנר)
 

השמינייה עדיין חצויה בכל הנוגע לתקיפה, שתוכרע בממשלה. לפי פרסומים שונים, ארבעה שרים מתנגדים לתקיפה - משה (בוגי) יעלון, בני בגין, דן מרידור ואלי ישי. ארבעה בעד - נתניהו, אהוד ברק, אביגדור ליברמן ויובל שטיייניץ. לפי הערכות שונות, נתניהו קיווה להשיג את תמיכתו של שאול מופז בפעולה צבאית ולכן צירף אותו לממשלה, אלא שמופז לא סיפק את הסחורה ונותר איתן בדעתו נגד התקיפה. במצב שכזה, ואף שפורום השמינייה מתפקד כגוף מייעץ בלבד, לא השיג נתניהו את הרוב המיוחל של חמישה שרים מול ארבעה.

 

ראשי מערכות הביטחון הישראלית "מתנגדים לחלוטין" לתקיפה, כך לפי הדיווח בסוכנות רויטרס, וטוענים כי תקיפת איראן בטווחים שעליהם מדובר ונגד המטרות המבוצרות מציבה אתגר חסר תקדים לכוחות. דובר הממשלה, מארק רגב, סירב להגיב על הדיווח והסתפק בטענה שהדברים הנאמרים בפורום חסויים. 

 

לפי "ניו יורק טיימס", גורמים בממשל אובמה אמרו בשיחות פרטיות כי הבכירים הישראלים אינם כה תוקפנים כפי שמשתמע מההצהרות של נתניהו. בתום סדרה אינטנסיבית של ביקורי בכירים, האחרון שבהם של שר ההגנה לאון פאנטה, אמרו כמה אנשי ממשל לעיתון שהם עדיין מקווים שלישראל אין תוכניות מיידיות לתקיפה, וכי היא מוכנה לתת לארה"ב להוביל בכל מקרה של פעולה צבאית - שלדבריהם יכולה להתרחש לכל המוקדם בתחילת 2013. ארה"ב שלחה לישראל את פאנטה ואת היועץ לביטחון לאומי, טום דונילון, במאמץ למנוע תקיפה לפני נובמבר.  

 

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, אמר לעיתון האמריקני: "אם אני איראני, אחשוש מאוד ב-12 השבועות הבאים". לפי ההערכות, חלון ההזדמנות לתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין נפתח עד תחילת אוקטובר. הסיבות, לפי העיתון: ישראל לא אוהבת מלחמות בחורף; בנימין נתניהו חושש מתמיכה מוחלשת אם ברק אובמה ייבחר מחדש לנשיאות בנובמבר; ואם מיט רומני ייבחר - נראה שהנשיא הרפובליקני לא ישמח לקפוץ לפעולה צבאית נרחבת בתחילת הכהונה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו לא כינס דיון?
צילום: EPA
מומלצים