שתף קטע נבחר

שנה אחרי: שלטי ההפרדה בבית שמש עוד תלויים

למרות הבטחות הפוליטיקאים, ועל אף פניות לעירייה ולתלונות למשטרה, בבית שמש עדיין מתנוססים שלטים הקוראים לנשים שלא לעבור ברחובות מסוימים, או שלא להתמהמה בהם. העירייה: "אין ביכולתנו להתמודד". המשטרה: "לא אחריותנו"

סערת הדרת נשים שהייתה בכותרות לפני כשנה שככה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ וגם השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הבהירו אז כי יש לפעול להסרת השלטים הדורשים הפרדה - אך נראה שעולם כמנהגו נוהג. שלטי הצניעות וההפרדה ממשיכים להיות תלויים בבית שמש ובירושלים - והנשים עודן מתבקשות שלא לעבור במקומות מסוימים או להתמהמה באזורים מוגדרים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

תושבת בית שמש, נילי פיליפ, המקיימת אורח חיים דתי, מספרת כי בתקופה האחרונה נוספו שלטים חדשים ברחובות העיר (ברחוב שפת אמת, למשל), בהם נקראות הנשים שלא לשהות במדרכות הרחוב, ולצעוד בשכונה בלבוש צנוע.

 

נשים, הימנעו ממעבר במדרכה (צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה ) (צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה )
נשים, הימנעו ממעבר במדרכה(צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה )

 

פיליפ פנתה בעניין לעירייה, ולאחר מכן גם הגישה תלונה למשטרה. לטענתה, כמה ימים לאחר מכן קיבלה הודעה רשמית כי "לא נמצאה האשמה פלילית" ולכן תיק התלונה ייסגר.

 

תביעה בדרך?

גם ב"מרכז הרפורמי לדת ומדינה" טוענים שהעיירה לא מקיימת את חובתה להסיר את השלטים - ותלונות התושבים למשטרה נסגרות באופן מיידי.

 

לאחרונה שלחה עורכת הדין אורלי ארז לחובסקי מ"המרכז הרפורמי לדת ומדינה" מכתב לראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, וליועץ המשפטי של העירייה, מיקי גסטוירט, בנושא הסרת שלטי הצניעות מקירות העיר. במכתב טענה לחובסקי שברחבי העיר, בשכונות החרדיות ובסמוך אליהם, תועדו לאחרונה שלטי ענק שמורים לנשים להגיע למקום לפי ההוראות שנקבעו על-ידי הרבנים הקיצוניים והינם "דוקרים ופוצעים את עינה של כל הרואה אותם", כלשונה.

 

כך למשל, בכניסה לשכונת רמת בית שמש ב', תלוי שלט ענק שבו מופיעה הדרישה כי "לעוברות האורח והמבקרות להופיע בלבוש צנוע... כולל חולצה סגורה עם שרוול ארוך, חצאית ארוכה. לא בלבוש מכנסיים ולא בלבוש צר או חשוף". שלטים דומים תלויים בכמה מוקדים בעיר, ובמרכזי המסחר העירוניים.

 

כללי לבוש צנוע בשכונה (צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה ) (צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה )
כללי לבוש צנוע בשכונה(צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה )

 

גם השלטים שמרחיקים את הנשים מאזורים מסוימים נתלו חזרה לאחר שהתקשורת הפסיקה להתמקד במעשי הקיצוניים בעיר. ברחוב חזון איש, שנחשב למעוז של קיצוני בית שמש, חזרו להיתלות השלטים בהם מורים הרבנים לנשים שלא ישהו או יתעכבו במדרכה הציבורית שסמוכה לבית הכנסת, שלפי החלטתם היא "משמשת מעבר לבאי בית הכנסת".

 

במכתב טוענת לחובסקי שתליית השלטים עוברת על חוק עזר עירוני שדורש אישור לכל שלט וכן על "חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו". היא מוסיפה כי העירייה, באי-אכיפת החוק, "משתפת פעולה עם העוברים על החוק". בסיום המכתב מאיימים בתנועה הרפורמית בהליכים משפטיים נגד העירייה שיכללו תביעת פיצויים בשם נשים דתיות וחילוניות שחשות פגיעה ברגשותיהן ובכבודן.

 

גם בירושלים תלויים כבר יותר משנה שלטים ברחוב עזרא, הסמוך לשכונת גאולה. שם החליטו הקיצונים לייחד שביל אחד לגברים ושביל נוסף לנשים כדי שלא ייתקלו אלו באלו. העירייה טוענת כבר זמן רב כי "השילוט אינו מוכר לעירייה והוא ייבדק".

 

מגלגלים אחריות

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: "העירייה מסירה מספר רב של פעמים את השילוט, כשלא פעם

אף הותקפו עובדי העירייה והושחתו כלי הרכב שלה. אין ביכולת העירייה לבדה להתמודד בעניין מורכב זה, ואנו קוראים למשטרת ישראל להתערב ולאכוף את החוק והסדר הציבורי".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "הורדת השלטים אינה מתוקף תפקידה ואחריותה של המשטרה, אלא לסייע לעירייה ככל שתידרש. עבירת תליית השלטים אינה עבירה שבסמכות המשטרה לטפל בה, אלא הרשויות העירוניות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה
ונא לא להתעכב ליד בית הכנסת
צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה
מומלצים