שתף קטע נבחר

90 אלף בסיום הגמרא: 'בית הכנסת הגדול בעולם'

באמריקה עושים הכל בגדול - וזה נכון גם כאשר חוגגים את סיום התלמוד הבבלי. לרגל טקס סיום "הדף היומי" מילאו ההמונים את האיצטדיון הענק "MetLife" במה שכבר הוגדר כ"אירוע היהודי הגדול ביותר ב-2,000 השנים האחרונות"

אחרי החגיגות הגדולות של סיום מחזור לימוד "הדף היומי" בישראל, הגיע הזמן לחגיגה הגדולה באמת: 90 אלף בני אדם מילאו בסוף השבוע האחרון את האיצטדיון הענק "MetLife" בניו-ג'רזי, כדי לציין יחד 2,711 ימים, שבמהלכם נלמד התלמוד הבבלי כולו - דף בכל יום בשבע וחצי השנים האחרונות.

  

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

לפי הדיווח ברשת CBS, על אף מזג האוויר הסגרירי, הטקס המרשים באיצטדיון "MetLife" נמשך חמש שעות וכלל את אמירת הנוסח המקובל בעת סיום התלמוד, נאומים בעברית, אנגלית ויידיש, וכן תפילות, ריקודים ושמחה לצלילי שירים חסידיים. ההתרחשויות הועברו בשידור ישיר לכ-100 מרכזים בארצות-הברית ובעולם.

 

 

לצורך הטקס בניו-ג'רזי נבנתה במה ששימש את 500 הרבנים שישבו ב"שולחן המכובדים". אלפי כיסאות מתקפלים הוצבו על המגרש, ובזמן התפילות נמתחוו מחיצות סביב היציע העליון, שם ישבו הנשים. 

 

90 אלף לומדים במקום אחד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
90 אלף לומדים במקום אחד(צילום: EPA)

 

עם הרבה כוונה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עם הרבה כוונה(צילום: EPA)

 

רוקדים ושרים "סימן טוב ומזל טוב"  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רוקדים ושרים "סימן טוב ומזל טוב" (צילום: רויטרס)

 

שקיות להגנה מפני הגשם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שקיות להגנה מפני הגשם(צילום: רויטרס)

 

גורמים שהיו מעורבים בהפקת האירוע טענו כי מדובר באירוע היהודי הגדול ביותר ב-2,000 השנים האחרונות. לדברי הרב יוסף גולדינג, שהיה אחראי על הלוגיסטיקה, עלות ההפקה הייתה כארבעה מיליון דולר. לדבריו, רוב הכסף נאסף מעלות הכרטיסים, שנמכרו ב-18 עד 1,000 דולר.

 

"'הדף היומי' עזר לאחד מאות אלפי אנשים ברחבי העולם, שכל יום לומדים את אותו דף בגמרא", הסביר יו"ר ועדת הדף היומי באגודת ישראל, הרב גדליה ווינברגר. "אנשים ממקומות שונים, מבתי ספר שונים, מארצות שונים יכולים בזכות זה למצוא שיח משותף. זו בהחלט חלק מהמטרה המקורית של הרעיון".

 

הנשים בדרך ליציע העליון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הנשים בדרך ליציע העליון(צילום: EPA)

 

עורכים סיום באיצטדיון  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עורכים סיום באיצטדיון (צילום: EPA)

 

עלות ההפקה - 4 מיליון דולר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עלות ההפקה - 4 מיליון דולר(צילום: רויטרס)

 

קולונל ריק פואנטס ממשטרת ניו-ג'רזי סיפר כי כ-600 השוטרים שאיבטחו את האירוע למדו קודם לכן - במשך שמונה שעות - הן את מבנה האיצטדיון

והן את מנהגי הקהילה היהודית.

 

הרעיון לייסד לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום מיוחס לרב מאיר שפירא (1887-1933) מפולין. עם השנים תפסה היוזמה תאוצה וכיום מאות אלפים ברחבי העולם משתתפים מדי יום בשיעורי הדף היומי - מוקדם בבוקר, בשיעורים מסודרים במקומות עבודה או בשעות הערב והלילה. בשיעורי הדף היומי משתתפים רבנים, תלמידי ישיבות וגם לומדים מן השורה, שמתפנים מעיסוקיהם ומעבודותיהם לצורך כך.

 

בישראל חגגו בשבוע בעבר עשרות אלפים את סיום מחזור הדף היומי. טקסי ענק נערכו באיצטדיון טדי בירושלים, בהיכל נוקיה בתל אביב, בשכונת מעלות דפנה בירושלים ובבנייני האומה.

 


פורסם לראשונה 03/08/2012 09:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
איצטדיון "מט-לייף" כפי שלא נראה מעולם
צילום: AFP
מומלצים