שתף קטע נבחר

בגלל ה'שכנים' לקבר: חרדים העבירו גופת אביהם

בניו של אדם חרדי שנפטר לפני שמונה שנים גילו שלצדו נקברו אנשים שאינם שומרי מצוות. הם פנו לבכירי הרבנים וקיבלו היתר להוציא את הגופה ולהטמינה בחלקה אחרת. בקבר הטרי הכניסו פתק סליחה מהמנוח על הוצאת הגופה והקבורה מחדש

לא ייאמן כי יסופר - ויועבר: כמה בני משפחה חרדים חפרו באישון לילה את עצמותיו של קרובם שנפטר לפני שמונה שנים והעבירו אותו לחלקת קבר אחרת - זאת מאחר שלצדו נקברו אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות. לטענת בני המשפחה, בכירי הרבנים מכל המגזרים אישרו את המהלך מבחינה הלכתית, אם כי לא כהוראה גורפת.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

נציג חברה קדישא אמר ל-ynet כי עד אתמול בבוקר (יום ב') לא ידע על העניין כלל. בעקבות פנייה בנושא, שלח אנשים מטעמו למקום - והם דיווחו כי המצבה אכן נעלמה מחלקת הקבר. 

 

השתלשלות העניינים המתמיהה, בלשון המעטה, החלה לדברי אחד מקרובי המשפחה לפני כמה חודשים, כאשר שני בניו של הנפטר עלו לקברו כדי להתפלל לעילוי נשמתו. בבית העלמין גילו הבנים כי לצד אביהם, שהיה מוכר כאיש חסד וכגבאי צדקה, נקברו אישה ופרופסור שלא שמר מצוות בחייו - דבר שעל-פי חלק מהדעות במסורת היהודית מהווה צער לנפטר. אחד הבנים העלה רעיון שנדמה היה כמופרך מבחינה הלכתית: להעביר את גופת אביהם מהקבר הנוכחי לחלקה אחרת. עניין זה בעייתי במיוחד נוכח איסור בזיון המת שמונע פינוי נפטרים מקברם, וכן מאחר שהמנוח רכש את חלקת הקבר עוד בחייו - דבר שנחשב לצוואת המת, והבעת רצונו היכן להיקבר.

 

קרוב המשפחה סיפר ל-ynet כי אחד הבנים הלך להתייעץ בעניין עם רבו, הרב אליעזר ברלנד - וזה הורה לו לשאול את "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב, שאז עוד תפקד וענה לשאלות הציבור. יחד עם אחיו, שאלו הבנים את הרב האם מותר לפנות את הנפטר ממקומו, ולהעבירו להר הזיתים בחלקה שנרכשה באזור של שומרי המצוות. "פוסק הדור", כך טענו, התיר להם לעשות כן כדי שנשמת הנפטר לא תצטער, ומפני כבודו.  

 

הרב אלישיב פוסק: "חייבים"

 

בסרטון וידאו שצולם ימים ספורים לאחר מכן, ופורסם באתר "בחדרי חרדים", נראה מקורבו של הרב אלישיב, הרב בן-ציון קוק, מוודא שאכן נפסקה פסיקה תקדימית שכזו, ומנסה לברר האם העברת הגופה הינה חובה או עניין של רצון הבנים.

 

"הרבי אמר שיכולים להעביר אותו להר הזיתים. עכשיו שואלים אם חובה להעביר מדין כיבוד אב", הדגיש קוק את השאלה שעל הפרק - ולאחר ששמע פעמיים מהרב אלישיב את ההוראה שמדובר בחיוב, העביר את הפסק לבניו של הנפטר. בשל התקדים שבפסיקה החליטו האחים לצרף רבנים נוספים לעניין, ולטענת קרוב המשפחה - הם קיבלו היתרים גם מהמנהיג הספרדי הרב עובדיה יוסף ומרב "העדה החרדית" הרב יצחק טוביה וייס, שחסידיו עשויים היה לחולל מהומה אם היה מתברר שהדבר נעשה ללא הסכמת רבם.

  

"למשפחה זה היה מאוד קשה"

כך, לאחר שהרבנים המרכזיים בקהילה החרדית נתנו את הסכמתם, בשבוע שעבר, באישון לילה, בוצעה לדברי קרוב המשפחה הוצאת הגופה מהקבר. לא כל בניו של המנוח נכחו, בעיקר בשל רגישות העניין והחשש ממצב גופת הנפטר, שבמשך השנים התכלתה והתערבה בגושי האדמה שסביבה. במשך

כמה שעות חפרו קרובי המשפחה מתחת למצבה ופינו את הגופה בשעת בוקר מוקדמת, ככל הנראה לבית הקברות בהר הזיתים.

 

הרבנים הורו לקרוביו של הנפטר להכניס לקבר החדש פתק שבו הם מבקשים את סליחת המנוח על הוצאתו וקבירתו מחדש. "למשפחה זה היה מאוד קשה", מספר קרוב המשפחה, "אבל זה היה כאב עצום בכל מצב - אם הוא יישאר או יעבור. מה שבטוח הוא שאילולא הפסיקה, שכל הרבנים הגדולים היו מסכימים עליה, לא היה עולה על הדעת שזה יקרה".

 

פסק ההלכה נחשב בעולם החרדי לתקדים שהשלכותיו עדיין לא ברורות לגמרי, בעיקר נוכח המאבקים בכל פגיעה בקברים ברחבי הארץ שנחשדים כעצמות יהודים. בתחילה נעשה מאמץ שעניין העברת הגופה לא יתגלה, אך הסיפור נחשף.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המצבה נעלמה. ארכיון
צילום: יוסי דוססנטוס
מומלצים