שתף קטע נבחר

מוהלים על הקוראים לאסור מציצה: "אנטישמים"

איגוד רופאי הילדים קרא לאסור מציצת דם המילה באמצעות הפה, מחשש להדבקה במחלות, אבל המוהלים לא מתכוונים לוותר: "הם לא רוצים את טובת הילד, אלא לפעול נגד ברית מילה - שאף הורה לא יעשה ברית, כמו שקורה בגרמניה"

איגוד רופאי הילדים פנה למשרד הבריאות בדרישה להורות על הפסקת נוהג מציצת הדם בפה בטקסי ברית מילה בישראל, והחלפתו בשאיבת הדם באמצעות שפופרת. אבל המוהלים שנוהגים למצוץ באמצעות הפה, הרואים בכך חובה הלכתית, ממש לא מתכוונים לוותר.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב חיים משה וייסברג, שנחשב לאחד המוהלים המקובלים ביותר במגזר החרדי, הבהיר בשיחה עם ynet כי החרדים ימשיכו בעקשנות לקיים את המסורת - ולא יסכימו לקבל כל שינוי. לטענתו, הוויכוח סביב אופן מציצת הדם הוא

בעצם ניסיון רחב יותר לבטל את ברית המילה לגמרי.

 

"הם לא רוצים את טובת הילד, הם אנטישמים, הם רוצים לפעול נגד ברית מילה", אמר וייסברג, "הם רוצים שאף הורה לא יעשה ברית מילה, כמו שקורה בגרמניה עכשיו".

 

המוהל החרדי מספר ששמע מ"פוסק הדור" החסידי, הרב שמואל וואזר, כי "החזון איש" (הרב אברהם ישעיהו קרליץ) הצהיר כי הוא ילחם בעד המציצה, וכי אסור לוותר על זה כי זה מסורת מדור לדור. "אחרי שנעשה מציצה בשפופרת ירצו שנעשה את הברית מילה בכפפות ואחר כך יבקשו שמילה תיעשה רק בחדר הניתוח ולא על ידי מוהלים, אם אתה מתחיל לוותר זה לא נעצר".

 

וייסברג, נצר למשפחת רבנים מוהלים, הביע ביטחון מלא שהמאבק נגד המציצה בפה לא יצלח. "כל פעם מעוררים את זה מחדש, אבל אנחנו נצמד למכתב מהרב אלישיב והרב וואזנר שבשום פנים ואופן לא לבטל את המציצה", הוא הבהיר - ואף פקפק בטענות הרופאים: "המחלות שקורות, אם יש בכלל, זה ממש מזערי - וגם לא הוכח אף פעם שזה בא מהמוהלים".

 

"נטפלים לברית"

גם מנהל מחלקת בריתות ברבנות הראשית, הרב משה מורסיאנו, האשים את המתנגדים למציצה בפה בניסיון לקעקע את המסורת היהודית,

 

"העמדה של הרבנות היא לשאול את ההורים, ומי שמעוניין במציצה בפה - שיעשה כך, ומי שלא - המוהלים יימנעו מכך", אמר. 

 

לדבריו, במסמך שהוכן על-ידי וועדה שהוקמה לבדיקת הנושא נמצא כי מחלות שנגרמות בשל מציצה בפה הן נדירות ביותר. "לבוא ולעשות על המסורת הזו בג"ץ ורעש כל-כך גדול, זה רק כדי לקעקע את המסורת היהודית", אמר בכעס, "הרי אבא שמחליט לעשות לבן שלו ניתוח פלסטי לא אומרים לו תחכה עד שיהיה בן 18 שיחליט בעצמו, ודווקא על ברית מילה טוענים את הדברים האלו".

 

מהי "מציצה בפה"?

"מציצה בפה" הוא הליך שנוי במחלוקת, שבמהלכו המוהל מוצץ דם מהפצע שנוצר בשל חיתוך העורלה. להלכה, הדעות חלוקות האם הסיבה להליך היא בריאותית או בעלת משמעויות קבליות - אך כולם מסכימים שהוא נחוץ מבחינת קיום המצווה.  

 

לפני כ-200 שנה, בעקבות מקרה של הדבקת תינוק במחלה על-ידי מוהל ידוע, פסק ר' משה סופר (החת"ם סופר, מגדולי פוסקי ההלכה באותה עת) כי ניתן לבטל את ה"מציצה בפה" ולבצעה בעקיפין על-ידי כלי ייעודי. הרב מנחם פליישמן, מוהל מומחה ומפקח על מוהלים מטעם הרבנות, הסביר כי בעקבות הפסיקה התעוררה מחלוקת - האם

מדובר בהוראה נקודתית, או בחידוש שתקף לכל. 

 

במהלך השנים נוצרה חלוקה לפיה החוגים הליברלים - בהם רוב הציונות הדתית - עברו למציצה באמצעות שפופרת סטרילית, ואילו החוגים השמרניים-יותר, בהם החרדים, מקפידים על "מציצה בפה". ההקפדה על כך היא אדוקה עד כדי כך שבבריתות שבהן ידוע שהמוהל חולה או סובל מזיהום - אדם אחר מבצע את הליך המציצה עצמו.

 

לאחרונה הציעה ועדה רפואית בניו-יורק כי יהודים יצטרכו לחתום על "כתב ויתור" לפני שיוכלו לערוך ברית מילה לבנם, אם ירצו שזו תכלול "מציצה בפה". ההצעה, שפורסמה ב"ניו-יורק טיימס", הועלתה לאחר שבעשור האחרון שני תינוקות נדבקו מהמוהל בהרפס - ונפטרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עם מציצה בפה או בלי?
צילום: AP
מומלצים