שתף קטע נבחר

צילום: AFP

החבר, הגנרל, הטייס ורה"מ. כולם בורחים מאסד

הם שירתו בנאמנות את הרודן מדמשק, אך כשהתבררו ממדי הזוועות שביצעו כוחותיו בחפים מפשע, גם הם לא יכלו לעמוד מנגד. מהקצין שהקים את צבא המורדים ועד לראש הממשלה שתקף את פשעי המלחמה - כל בכירי המשטר שערקו מסוריה

מאות אלפי סורים כבר ברחו מארצם המדממת, וגם בכירי המשטר בדמשק החליטו שלא לעמוד מנגד: עריקתו השבוע של ראש ממשלת סוריה, ריאד חיג'אב, יחד עם עוד מספר שרים היא עוד אינדיקציה לכך שמשטרו של בשאר אסד - הנאבק כבר למעלה משנה וחצי במורדים - הולך ודועך. 

 

עוד חדשות בעולם :

 

עריקתם של חיג'אב והשרים היא עוד חוליה בשרשרת העריקות שהחלה לפני הרבה חודשים. אילו עוד גורמים מהמעגל הצבאי, הדיפלומטי, הממשלתי והמשפחתי של הרדן הסורי נטשו את המשטר והצטרפו לשורות המורדים?  

 

השבר הסורי. אסד, אל-אסעד, חיג'אב ופארס (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
השבר הסורי. אסד, אל-אסעד, חיג'אב ופארס(צילום: רויטרס, AFP)

 

ראש הממשלה שערק בתיעוד עם המורדים. צפו

 

קצין הצבא ריאד אל-אסעד הניע ב-30 ביולי 2011 את גל העריקות עם הקמת ארגון "צבא סוריה החופשי", ארגון הגג שמאגד את ארגוני המורדים, והוא יושב בטורקיה. מאז עריקתו של אל-אסעד, ערקו משורות המשטר בדמשק, על פי הדיווחים, 31 קצינים בכירים בצבא סוריה וגם הם הגיעו לטורקיה.

 

מאות קציני צבא ברחו לטורקיה

חלק מהקצינים שנמלטו לטורקיה שבו לסוריה כדי להצטרף למורדים במאבקם בכוחות הנאמנים לאסד. במהלך החודשים האחרונים עברו מאות אנשי צבא סורים את הגבול לטורקיה כדי להצטרף לשורות המורדים.

בין הקצינים הבולטים שערקו היו הגנרל מוסטפא א-שייח, ראש אגף הכימיה וקצין הביטחון של אזור הצפון בסוריה. א-שייח ערק לטורקיה ביחד עם בנו, שגם היה קצין בצבא סוריה, והצטרף למורדים.

 

בחודש יוני דיווחה התקשורת הערבית כי עדנאן סלו, המפקד ליחידת הלוחמה הכימית בצבא סוריה, ערק גם כן משורות המשטר בגל עריקה גדול לטורקיה שכלל 224 בני אדם, בהם קצינים בכירים, חיילים ובני משפחותיהם. על פי הדיווחים, סלו, שדרגתו מקבילה לדרגת אלוף בצה"ל, הוא האלוף הראשון שמצטרף לשורות המורדים.

 

הדיפלומט הסורי הראשון שערק בגלוי. אסד ושגרירו לשעבר בעיראק פארס (צילום: AP) (צילום: AP)
הדיפלומט הסורי הראשון שערק בגלוי. אסד ושגרירו לשעבר בעיראק פארס(צילום: AP)

 

"המשטר הסורי מת", אמר השגריר לשעבר בעיראק

 

גל העריקות מהצבא לא פסח גם על מנגנון המודיעין הסורי וחיל האוויר. ב-22 ביוני 2012 נרשמה אחת העריקות היותר בולטות כאשר טייס סורי ערק עם מטוס מיג ונחת בירדן שהעניקה לו מקלט מדיני. עריקתו של הטייס, שהוריד את דרגתו הצבאית ואף השתחווה כאות תודה לאללה עם נחיתתו, הייתה אירוע נוסף שסימל את התפוררות הנאמנות לאסד בשורות חיל האוויר.

 

עם כאלה חברים

עם זאת, נראה שהמפנה בגל העריקות היה ב-18 ביולי. הגנרל הבכיר מנאף טלאס, שהיה יד ימינו של אסד וחבר ילדותו, הודיע אז באופן רשמי על עריקתו ממשטר אסד והצטרפותו לשורות המורדים. טלאס היה מפקד בחטיבה 105 במשמר הנשיאותי והפך לאחד מאנשי הצבא הבכירים ביותר - אם לא הבכיר שבהם - שעורקים ממשטרו של אסד.

 

משפחת טלאס ואסד קשורות שנים רבות בקשרי חברות אמיצים. מנאף הוא בנו של מוסטפה טלאס, שהיה שר ההגנה במשטרו של חאפז אסד, אביו של בשאר. אביו של מנאף שירת שנים רבות בתפקיד שר ההגנה ונודע כחברו האישי של אסד האב במשך תקופה ארוכה. ב-26 ביולי אמר טלאס כי הוא מקווה לגבש מפת דרכים שתוציא את סוריה מהמשבר תוך יצירת קשר עם כל גורם מכובד שרוצה לבנות את סוריה. לדבריו, הוא לא רואה את סוריה בעתיד עם אסד.

  

הטייס שערק לירדן ירד מהמטוס והשתחווה לאות תודה לאללה (צילום: AFP/HO/AMMON NEWS ) (צילום: AFP/HO/AMMON NEWS )
הטייס שערק לירדן ירד מהמטוס והשתחווה לאות תודה לאללה(צילום: AFP/HO/AMMON NEWS )

 

במהלך השנה וחצי האחרונות, בהן דיכא המשטר בדמשק באכזריות כל גילויי התנגדות, נרשמו גם עריקות במועצת העם הסורית. בחודש אפריל 2011 הכריזו שני חברי פרלמנט עצמאים על התפטרותם במחאה על דיכוי האופוזיציה. בינואר השנה הודיע חבר הפרלמנט עימאד רליון על עריקתו מהמשטר. רליון היה חבר בוועדת התקציב של מועצת העם והוא נמלט מארצו למצרים.

 

ערקו בגלל "ברבריות המשטר"

ב-26 ביולי הכריזה חברת הפרלמנט מטעם העיר חלב, איחלאס בדווי, על עריקתה. בדווי ברחה מסוריה לטורקיה ביחד עם ששת ילדיה. עריקתה של בדווי הייתה הראשונה שנרשמה ממועצת העם החדשה, שנבחרה בבחירות לפרלמנט בחודש מאי. הבחירות נערכו במסגרת הרפורמות שיישם משטר אסד בעקבות הלחץ הציבורי שהופעל עליו. 

 

ב-8 במרס 2012 נפרץ הסכר הראשון בקרב המעגל הממשלתי עם עריקתו של סגן שר הנפט והמחצבים, עבדו חוסאם א-דין, שהכריז על הצטרפותו לשורות האופוזיציה. א-דין גינה בזמנו את הברבריות של משטר אסד והפך בכך לבכיר ביותר באותו זמן שערק מהמשטר. 

 

ערק לטורקיה והקים את ארגון המורדים המזוין. ריאד אל-אסעד (צילום: AP) (צילום: AP)
ערק לטורקיה והקים את ארגון המורדים המזוין. ריאד אל-אסעד(צילום: AP)

 

חודש יולי האחרון היה החודש שבו החלו דיפלומטים סורים רבים לערוק משגרירויות שונות בעולם. זה החל ב-11 ביולי עם עריקתו הפומבית של שגריר סוריה בבגדד, נוואף פארס .פארס הוגדר בתקשורת הערבית כדיפלומט הסורי הראשון שהכריז בגלוי על עריקתו. הדיפלומט הבכיר נמלט לקטאר והפך לפרשן הבית של רשת "אל-ג'זירה" הקטארית, שתומכת באופן מופגן במהפכה הסורית.

 

פארס קרא בזמנו לצבא להצטרף באופן מיידי לשורות המהפכה ואמר: "איפה הכבוד בהרג בני עמך? איפה האחדות הלאומית? האומה היא סך כל אנשיה, לא אדם אחד. הנאמנות היא לעם, לא לדיקטטור שרוצח את נתיניו".

 

ב-24 ביולי הכריז השגריר הסורי באיחוד האמירויות, עבד א-לטיף א-דבאר על עריקתו. ימים ספורים קודם לכן הכריזה אשתו, למיא אל-חרירי, על עריקתה מהמשטר הסורי. אל-חרירי עבדה כמיופת כוח בשגרירות הסורית בקפריסין. אליהם הצטרף ב-25 ביולי הנספח הצבאי בשגרירות הסורית בעומאן, מוחמד תחסין אל-פקיר. ב-30 ביולי התפטר מיופה הכוח הסורי בשגרירות בלונדון, חאלד אל-איובי.

 

הקונסול הסורי בארמניה, מוחמד חוסאם חאפז, המשיך במגמת העריקות והודיע כי הוא נוטש את המשטר ועורק. והוא לא היה היחיד - גם השגריר בבלרוס ערק ממשטרו של אסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפילו יד ימינו של הנשיא עזב אותו. אסד וטלאס
הבכיר האחרון שערק. ראש הממשלה הסורי חיג'אב
צילום: AFP
מומלצים