שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "זיכרון גורלי": הלוואי שנשכח מהרימייק הזה

  החידוש המיותר ל"זיכרון גורלי" הוא סרט רעשני ורשלני, בלי שמץ של קלילות והומור - ואף זונה עם שלושה שדיים לא תציל אותו. מזמן לא נראה אקשן נון-סטופ משעמם כל כך

  הגרסה העדכנית של "זיכרון גורלי" ("Total Recall") משלבת קצב עצבני וחוסר סבירות עלילתית. כאשר כל אלה מלווים ברצינות תהומית ובשחקן ראשי (קולין פארל) שהדמות שהוא מגלם אינה מעוררת שמץ עניין - התוצאה היא קריסה מוחלטת.

   

  ביקורות סרטים נוספות בערוץ הקולנוע של ynet:

   

  "זיכרון גורלי" מודל 1990, בכיכובו של ארנולד שוורצנגר ובבימויו של פול ורהובן, עיבוד חופשי לסיפורו של פיליפ ק. דיק, "We Can Remember It For You Wholesale" - הפך, ולא במקרה, לאחד מסרטי המדע הבדיוני הדומיננטיים של העשורים האחרונים.

   

  אמנם לא מסה אפלה ומתוחכמת כ"בלייד ראנר" (שגם הוא התבסס על יצירה מאת דיק), אבל הסרט סיפק אקשן סוחף, עיסוק ברעיונות פילוסופיים שנעטפו כהלכה במסגרת בידורית-פופולרית, שפע של המצאות חזותיות, תפניות

  עלילתיות מפתיעות, ליהוק שנון, ושורת מחץ שנכנסה לקלאסיקה, כאשר שוורצנגר, אחרי שהוא תוקע כדור בראשה של אשתו הקטלנית (שרון סטון), מפטיר באלגנטיות: "Consider that a divorce".

   

  חבל שכל אלה נעדרים מהגרסה החדשה שביים לן ווייסמן ("מלחמת האופל"). זו מתרחשת בשלהי המאה הנוכחית, אחרי שלוחמה כימית הותירה את כדור הארץ עם שני אזורים מיושבים בלבד. האחד הוא "הפדרציה המאוחדת של בריטניה" והשני - "הקולוניה", שכמתבקש משמה משמשת מקור לכוח עבודה זול, ונשלטת על ידי הפדרציה שבראשה עומד הקנצלר קוהייגן (בריאן קרנסטון, "שובר שורות"). בין שני האזורים המקוטבים מחברת מין מעלית ענק החוצה את ליבת כדור הארץ.

   

  "זיכרון גורלי". בשביל מה לחדש? (מתוך הסרט) (מתוך הסרט)
  "זיכרון גורלי". בשביל מה לחדש?(מתוך הסרט)

   

  קולין פארל הוא דגלאס קוויד, פועל המתגורר ב"קולוניה" שנרדף על ידי חלום חוזר ומוזר, ובו הוא לוחם מחתרת הנופל בידי אנשי הפדרציה הטוטליטרית.

  כשהוא מתפתה להשתמש בשירותיה של חברה המספקת ללקוחותיה זיכרונות מפוברקים - מתחוור לו שאולי הוא לא מי שחשב שהוא - ואולי אינו אלא גיבור הפנטזיה שלו עצמו.

   

  חיילי הפדרציה מנסים לחסל אותו, אך הוא גובר עליהם בקלילות. ועם שובו הביתה מתברר לו שאשתו האוהבת (קייט בקינסייל) היא בעצם סוכנת חשאית הפועלת בשירות מעמד העל, ושתפקידה להגיע באמצעותו אל מנהיג המורדים המסתורי, מתיאס (ביל ניי). מרגע זה ואילך היא מנסה לחסל אותו, ומרבית דקותיו של "זיכרון גורלי" הנוכחי מוקדשות למרדף של אשה-מחסלת אחר "בעלה" הנמלט (כזכור, בגרסת שוורצנגר חוסלה סטון בתום השליש הראשון של הסרט).

   

  ההשוואות לא מחמיאות לו (מתוך הסרט) (מתוך הסרט)
  ההשוואות לא מחמיאות לו(מתוך הסרט)

   

  זה יכול היה להיות בסיס משעשע ("נראה לי שאנחנו פרודים", מנסה פארל להסביר את הסטטוס החדש בחיי האישות שלו), אבל דבר בסרט לא נעשה בקלילות ובהומור. לעזרתו של קווייד נחלצת "האשה מהחלומות" (ג'סיקה בייל), המעדכנת אותו ששניהם אכן חברי המחתרת הנלחמת בפדרציה ובשליטהּ - ומספקת לו פרטים על זהותו האמיתית.

   

  הבחירה למקם את עלילת הסרט על פני כדור הארץ ("זיכרון גורלי" ההוא התרחש ברובו במאדים), אמורה להעניק לו היבט פוליטי-אקולוגי אקטואלי. אלגוריה לכל מאבק שחרור פרולטרי או קולוניאליסטי כנגד המדכא האימפריאליסט שכוחו מסומל באמצעות המעלית הגרנדיוזית בעלת המראה הפאלי המובהק. עיצובה של "הקולוניה" כסביבה צפופה ומזוהמת המאופיינת בערב רב אנושי מזכיר, אגב כך, את העולם הדיסטופי של "בלייד ראנר" - עוד השוואה שאינה נזקפת לזכותו של הסרט הנוכחי.

   

  הופעתו של שוורצנגר בגרסה המקורית העניקה לה ממד מופרך ואנרגטי של פנטזיה גברית מטורפת. פארל, לעומת זאת, עובר היטב בתור פועל קשה יום התר אחר סיפוקים אסקפיסטיים במשרדי חברת הזיכרונות המזויפים הנ"ל. גרסתו של ורהובן (כמו גם סרטיו "רובוקופ" ו"גברים בחלל") עסקה, בדרכה המשעשעת והאירונית, בדימויים קיצוניים של גבריות ונשיות קטלנית - שהפכו אותה ליצירה מבדרת ומעניינת כאחת.

   

  אין סיקוונס פעולה ראוי אחד (מתוך הסרט) (מתוך הסרט)
  אין סיקוונס פעולה ראוי אחד(מתוך הסרט)

   

  ואילו בסרט הנוכחי, הסיפור על פועל מן השורה המגלה שהוא בעל תפקיד משמעותי במערכה חברתית-פוליטית, מצטמצם לסדרה מייגעת של מרדפים שבהם פארל ובייל נמלטים מפני בקינסייל (אשת הבמאי), הגרסה הנשית של ה-terminator, שרוב הסרט חושקת שיניים באכזריות ושולחת מבטים רצחניים מבעד לשיער המכסה את עיניה, במאמץ להיראות מאיימת ובלתי מנוצחת.

   

  אבל בין אם מדובר במרדף על פני מערכת כבישים מגנטית, או בין מעליות

  דמויות קוביה החוצות זו את מסלולה של זו - ווייסמן מתקשה לעצב ולו סיקוונס פעולה הגון אחד. מזמן לא נראה אקשן נון-סטופ משעמם כל כך.

   

  באחת הסצינות בסרט מבליחה זונה בעלת שלושה שדיים - מחווה לסרט המקורי ולעולם המוטנטים שתפס בו נתח מרכזי. אבל בהיעדר הקשר הולם, ונוכח דלות כושר ההמצאה החזותי והעלילתי - האזכור נדמה בעיקר פתאטי. "זיכרון גורלי" מודל 2012 הוא סרט רעשני ורשלני, שמעלה בעיקר תהיה מדוע עשו אותו מלכתחילה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך הסרט
  קולין פארל ב"זיכרון גורלי"
  מתוך הסרט
  לאתר ההטבות
  מומלצים