שתף קטע נבחר

בשל החשש מאיראן: ירידה בהשקעות זרים בנדל"ן

גורמים בענף הנדל"ן מדווחים על הקפאה בהשקעות זרים עקב אי-הבהירות במצב הביטחוני, אך מבהירים כי זו תופעה זמנית. "אפילו הצרפתים לא מנצלים את חופשת הקיץ למו"מ על נדל"ן"

הדיבורים על תקיפה באיראן מבריחים את המשקיעים הזרים . בשבועות האחרונים נרשמה הקפאה בהשקעות של משקיעים זרים בתחום הנדל"ן בישראל, בגלל החשש מהתקפה על איראן והשפעתה על המשק הישראלי.

 

כתבות נוספות על השקעות זרות בנדל"ן :

 

מחקר שנעשה על ידי חברת מאן נכסים, נציגתה בישראל של ענקית ייעוץ הנדל"ן המניב ‭,CBRE‬ מראה כי כבר בחודשים הראשונים של 2012 הייתה ירידה של ‭50%‬ בהשקעות זרים בפרויקטים בנדל"ן בישראל לעומת התקופה המקבילה אשתקד. "בשבועות האחרונים יש הקפאה בהשקעות של משקיעי חוץ בתחום הנדל"ן המניב בישראל‭,"‬ אומר ג'קי מוקמל, מנכ"ל מאן נכסים.

 

"האווירה אכן משפיעה על זרים, שנרתעים מהשקעה היום בישראל‭,"‬ מוסיף יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס. לדבריו, "שמעתי על כך מהשטח, אך ייתכן שזה נעשה כקלף מיקוח במו"מ להורדת מחירים‭."‬

 

ד"ר רינה דגני, מתכננת ערים ומנכ"לית מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה, מאשרת גם היא את התופעה. "המשקיעים הזרים חוששים היום להשקיע בנדל"ן בישראל. זו תופעה טבעית שמתרחשת בכל פעם שיש חשש מאי שקט מדיני. יש אמנם עצירה כעת, אך היא לדעתי זמנית ותחזור אם לא תתרחש תקיפה".

 

לדברי רוני מאנה, ממשווקי הנדל"ן המובילים, בימים האחרונים היו ביטולים של משקיעים זרים שתיכננו לרכוש דירות. "זרים פוחדים מלהשקיע. היו כאלו שדחו עסקאות עד שיתבהרו הדברים‭,"‬ סיפר מאנה. "לפני שבועיים היה משקיע יהודי מארה"ב שבדק אפשרות לרכוש ‭10-5‬ קומות במגדל משרדים במרכז הארץ, אבל החליט לבסוף שלא לבצע את העסקה ולהעביר את ההשקעה למגדל משרדים בבלגיה‭."‬

 

מגדלי עזריאלי בתל-אביב. יהודי רצה להשקיע במגדל משרדים - והתחרט (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
מגדלי עזריאלי בתל-אביב. יהודי רצה להשקיע במגדל משרדים - והתחרט(צילום: שאול גולן)

 

גם הצרפתים חוששים מהשקעות

גם המשקיעים הצרפתים, שהיו מבין המשקיעים הגדולים בישראל, לא מנצלים את חופשת הקיץ לצורך מו"מ על נדל"ן - ומסתפקים בחופשה בלבד. "משקיע יהודי מצרפת, שתיכנן להיכנס לתחום מרכזי המסחר, החליט להקפיא את כוונת הרכישה עד שיתבהר המצב הביטחוני‭,"‬ מספר מאנה. "גם המעטים שהתעניינו בהשקעות בנדל"ן - לא בטוח שיבצעו עסקאות בקיץ ‭."2012‬

 

מוקמל מציין שהסיבה המרכזית להיעלמותם של המשקיעים הזרים היא חוסר ודאות ביטחונית בשל הכותרות על תקיפה קרובה באיראן. אך יש סיבות נוספות כמו התשואה הנמוכה בנדל"ן מניב של כ‭,8%-‬ עליית שער הדולר לרמת של ארבעה שקלים ומעלה, אי קבלת מימון אשראי מהבנקים, המצב הכלכלי העולמי והזדמנויות עסקיות באירופה להשקעות שמניבות תשואות גבוהות יותר.

 

מוקמל מציין עוד שסיבות מרכזיות נוספות להקפאה בהשקעות של משקיעים זרים בישראל הן אי קבלת מימון אשראי מבנקים, אי בהירות בנושא המצב הביטחוני באזור והמצב הכלכלי העולמי.

 

"לאור העובדה שעסקאות בענף הנדל"ן הן עסקאות בסכומי כסף גדולים, הרי שמצב ביטחוני או פוליטי לא ברור פוגע מיד בענף זה ומרתיע משקיעים מלהשקיע מיליונים או עשרות מיליונים של שקלים או דולרים בענף שנותן תשואה רק בטווח ארוך‭,"‬ הוא אומר.

 

מנתוני בנק ישראל האחרונים עולה כי תושבי חוץ מימשו נטו בחודש יוני כ‭180-‬ מיליון דולר באג"ח ממשלתיות וכ‭70-‬ מיליון דולר במק"מ - ירידה בהיקף המימושים בהשוואה לחודשיים הקודמים. מתחילת השנה מימשו תושבי חוץ באפיקים אלו כ‭4.8-‬ מיליארדי דולרים. באג"ח הממשלתיות הנסחרות בחו"ל נרשמה בחודש יוני פעילות מאוזנת.

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איראן, מחמוד אחמדיניג'אד. החשש מתקיפה משפיע על המשקיעים
צילום: רויטרס
מומלצים