שתף קטע נבחר

אופטיקה הלפרין: מוכרים לחרדים יותר בזול?

תמונה שהופצה בפייסבוק מציגה שתי מודעות מבצע, כשההנחה למגזר החרדי גבוהה יותר: 200 שקל למשקפיים עם עדשות לעומת 245 שקל למשקפיים ללא עדשות למגזר הכללי. מבט באותיות הקטנות מעלה תמונה מורכבת. יעקב הלפרין: "המבצע במגזר החרדי שמרוויח פחות, כולל דגמים זולים יותר"

שתי מודעות פרסומת של אופטיקה הלפרין הועלו, זו לצד זו, לעמודי הפייסבוק של "חורים ברשת" ו"סטטוסים מצייצים" והן מעוררות תהייה לגבי אפלייה בין צרכנים ממגזרים שונים ברשת.

 

  • "שופרסל שלחה לנו מי עין גדי שאסורים לשיווק"

  • פשע אופנה: זמזמים נגד גניבה מפריעים לנו למדוד

 

שתי המודעות דומות מאוד למראה. מודעה אחת פורסמה בעיתון שמיועד לציבור הכללי והשנייה בעיתון שפונה לאוכלוסייה חרדית והשוני ניכר. לצרכנים החרדים בבני ברק ובאזורים מסוימים בירושלים הרשת מוכרת משקפיים של מותגים שונים ב-200 שקל ואילו בשאר הארץ, דגמי המשקפיים שבמבצע נמכרים ב-245 שקל.

אופטיקה הלפרין. שתי מודעות לשתי אוכלוסיות. העלה לפייסבוק: דניאל קשת ()
אופטיקה הלפרין. שתי מודעות לשתי אוכלוסיות. העלה לפייסבוק: דניאל קשת

 

באותיות הקטנות ניתן לראות שוני נוסף בין המודעות. ההנחה לאוכלוסיה החרדית מוגבלת לסכום של 780 שקלים, כשבקנייה למעלה מזה יש להוסיף כסף. בעצם, הרשת מציעה ללקוחותיה החרדים לשלם 200 שקל מתוך 780 שקל כלומר הנחה של כ-74%. נראה כי בשאר הארץ, כלומר, בריכוזים חילוניים ומעורבים, גובה ההנחה עומד רק על כ-72% ממחיר המקסימום עליו אפשר לקבל הנחה: 245 שקל מתוך 900 שקל. כלומר, נראה שההנחה לכלל הלקוחות נמוכה ב-2% מההנחה ללקוחות חרדים.

 

בנוסף, עבור החילונים, ההנחה היא, לפי המודעה, ללא עדשות ואצל החרדים: ההנחה כוללת עדשות 1.56, המתאימות לילדים או לנוער. מהמודעות נראה כי הדגמים שבמבצעים זהים: מארק ג'ייקובס, גס, אמפוריו ארמני, בוס, פוליס מיסוני וגאנט, בין היתר.

  

אופטיקה הלפרין: "245 שקל זה הרבה לציבור החרדי

לפי יעקב הלפרין מאופטיקה הלפרין, המבצע בסניפים החרדיים מוגבל לדגמים זולים יותר, משום שהאוכלוסיה החרדית קשת יום יותר.  לפי אופטיקה הלפרין המציאות השיווקית מורכבת מזאת הנראית לעין מהמודעות: נראה שלמגזר החילוני נותנים פחות, אך בעצם יתכן שאם מתבוננים במודעות מנקודת מבט שונה: דווקא למגזר החרדי נותנים פחות, כי הוא מרוויח פחות.

 

הלפרין אמר ל-ynet: "אין הבדל משמעותי בגובה ההנחה. מדובר בשני מבצעים שונים, כשהמבצע המיועד לציבור החרדי שבדרך כלל לא מרוויח משכורות, כולל דגמים זולים יותר, כך שהפעם אין סיבה להתחמם. אלה גישות שיווקיות אחרות - באוכלוסיה החרדית, שם מדובר באברכים, אם תאמרי להם 245 שקל זה יישמע להם מעבר ליכולתם, בעוד שבאוכלוסיות אחרות זה סכום שנחשב נמוך למשקפיים. כאמור, אחוז ההנחה כמעט זהה, רק אופן הפנייה לאוכלוסיות שונה".

 

ולמה המבצע של החרדים כולל עדשות ואילו המבצע למגזר הכללי לא כולל עדשות? לפי החברה, הורים לילדים במגזר החרדי שאלו האם המבצע כולל גם עדשות לילדים ולנוער ולכן הוכנסה הבהרה שהוא אכן כולל עדשות 1.56. בציבור הכללי, לעומת זאת, לא עלו שאלות דומות לטענת הרשת, אבל לפי הרשת: גם במגזר הכללי, למרות מה שכתוב במודעה, המבצע אכן כולל עדשות 1.56. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הבדל של 2% לטובת הציבור החרדי
מומלצים