שתף קטע נבחר

הדלק צפוי להתייקר בספטמבר לשיא כל הזמנים

מכה נוספת בכיס בעקבות עליית הדולר, התייקרות הנפט והעלאת המע"מ ב-1%: מחיר הדלק צפוי לזנק בתחילת ספטמבר בכ-40 אגורות ולחצות את רף 8 השקלים לשיא חדש. לעלייה במחיר תהיה השפעה ישירה גם על מחירי מוצרי צריכה רבים

גל ההתייקרויות נמשך: אחרי שמשרד החקלאות הודיע היום (ד') כי עד סוף השנה מחירי מוצרי חלב, בשר וביצים יתייקרו ביותר מ-10%, עכשיו הגיע תור הדלק. מחיר הבנזין צפוי לקפוץ בתחילת ספטמבר בכ-40 אגורות - לשיא כל הזמנים.

 

כיום מחיר ליטר בנזין בשירות עצמי עומד על 7.7 שקלים ובשירות מלא 7.86 שקלים. המחיר מ-1 בספטמבר צפוי לנוע סביב 8.1 שקלים לשירות עצמי ו-8.26 שקלים לשירות מלא.

 

מעדכנים את מחיר הדלק. צילום ארכיון (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מעדכנים את מחיר הדלק. צילום ארכיון(צילום: עופר עמרם)

 

להתייקרות הצפויה שלוש סיבות מרכזיות: הראשונה - העלייה במחיר הנפט, שהבנזין הוא תוצר זיקוק שלו. הערב נקבע מחיר הנפט בבורסת הסחורות בניו-יורק על 94.33 דולר לחבית. לשם השוואה, לפני כחודש, ב-17 ביולי, עמד המחיר על 89.22 דולר לחבית נפט.

 

הסיבה השנייה היא עליית שער הדולר. הדולר רשם החודש עלייה חדה ועלה אל מעל לרף 4 שקלים, לראשונה מאז אמצע 2009. למרות תנודות בשער הדולר בימים האחרונים לכאן ולכאן, שערו היציג נשאר סביב 4 שקלים, ומוקדם יותר היום שערו היציג נקבע על 4.033 שקלים.

 

הסיבה השלישית היא עליית שיעור המע"מ במשק. הממשלה החליטה לפני מספר שבועות על העלאת המע"מ ב-1% בחודש אוגוסט, אולם ברגע האחרון החליטה על דחיית ההעלאה בחודש. ב-1 בספטמבר, יעלה שיעור המע"מ מ-16% ל-17%, והדבר יוסיף אף הוא כמה וכמה אגורות למחיר הדלק. להחלטה על העלאת המע"מ נוספו מספר העלאות מסים נוספות כגון מס הכנסה, ואלו צפויות להוסיף לקופת המדינה כמה מיליארדי שקלים, שיסייעו לה להתמודד עם המשבר הכלכלי.

 

השפעה ישירה על מחירי מוצרים רבים 

יצויין כי בשלב זה מדובר בהערכות בלבד באשר לעלייה של מחיר הדלק, והמספרים עוד יכולים להשתנות באגורות בודדות מעלה או מעטה. מחיר הדלק הסופי נקבע מדי חודש במינהל הדלק של משרד האנרגיה והמים, בהתאם למחיר הבנזין בשוק החופשי בצרפת ובאיטליה בחמשת ימי העבודה הראשונים מתוך שבעת ימי העבודה אחרונים של החודש. לכך מתווספים כאמור גם שיקולים כגון שער הדולר, המע"מ וכן שיעור מס הבלו.

 

להתייקרות הדלק תהיה השפעה ישירה על מחיריהם של מוצרים נוספים שכולנו צורכים: מוצרי המזון, הטקסטיל, הטיסות, התרופות ועוד. רוב המוחלט של המוצרים הללו שאנו צורכים זקוק לייצור במפעלים ולשינוע באמצעות מטוסים, אוניות ומשאיות - וכל אלה מונעים בסולר ובדלקים שיתייקרו. גם הנסיעה באוטובוסים וברכבות צפויה להתייקר כתוצאה מהעלייה.

 

גם המזון מתייקר

לצד ההתייקרות הצפויה במחיר הדלק, סופקו לנו היום גם תחזיות קודרות למחירי המזון בהמשך השנה. מחיר מוצרי חלב לצרכן בישראל יעלה עד סוף השנה בין 6% ל- 13%. העלייה במחיר הביצים לצרכן עד סוף השנה תנוע בין 8% ל-17% והתייקרות מוצרי עוף והודו תגיע עד סוף השנה ל-6%-14%, כך לפי ניתוח של החטיבה למחקר, אסטרטגיה וכלכלה במשרד החקלאות למחירי הגרעינים בעולם, ובעיקר בארצות הברית, על רקע הבצורת במדינה ועליית המחירים בבורסות הסחורות.

 

המשרד העריך זאת במקביל לעליית המע"מ שצפוייה כאמור בספטמבר וכן בצד הבשורה של משרד התמ"ת השבוע: הלחם שבפיקוח יתייקר ב-6.53%. רוב רשתות המזון הודיעו כי ייקרו את הלחם רק אחרי ראש השנה, אך נראה כי 2013 תהיה שנה קשה למחירי המזון. בעולם, ניכרת כבר זמן מה עלייה תלולה של מחירי הגרעינים - אולם עליות המחירים שצופה המשרד הן בשלב זה הערכות בלבד. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
יותר מ-8 שקלים לליטר
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
סיבה 1: הדולר עלה
צילום: shutterstock
סיבה 2: הנפט התייקר
צילום: AP
סיבה 3: המע"מ הועלה ב-1%
צילום: Index Open
מומלצים