שתף קטע נבחר

צפו: פעילי גרינפיס על אסדת נפט רוסית בקוטב

כמה מפעילי ארגון הסביבה גרינפיס, ביניהם המנכ"ל, טיפסו על אסדה של ענקית הנפט הרוסית גזפרום בקוטב הצפוני במחאה על הקידוח באזור הנחשב רגיש במיוחד. אחרי שהתיזו עליהם מים ולטענתם גם הושלכו עליהם חפצי מתכת, חדלו מהפעולה

פעילים מארגון גרינפיס, ביניהם המנכ"ל קומי נאידו, טיפסו בסוף השבוע על אסדת קידוח נפט רוסית של גזפרום בקוטב הצפוני והניפו שלט גדול עם הכיתוב "הצילו את האוקיינוס הארקטי". 

 

כתבות נוספות אודות גרינפיס :

הפעילים קפצו מהספינה שלהם, ה-Arctic Sunrise, התקרבו אל האסדה עם סירות גומי ונתלו על צידיה, מצוידים במזון שיספיק להם למספר ימים. דוברת הארגון, פולינה וי. מולשיבה, מסרה כי העובדים הרוסים על האסדה דיברו עם הפעילים, אך גם התיזו עליהם מים.

 

לדבריה, הפעילים התכוונו להישאר תלויים על צידי האסדה במשום מספר ימים, אך עזבו לאחר 15 שעות בעקבות התזת המים לעברם. על פי פרסום ברשת של אחד מהפעילים, העובדים השליכו גם חפצים ממתכת.

 

תיעוד של פעילות גרינפיס על אסדת הקידוח:

 

האזור הארקטי הסובב את הקוטב הצפוני הוא אזור רגיש במיוחד מבחינה אקולוגית, וניתן לראות בו באופן ברור ביותר את השינויים שמחוללת ההתחממות הגלובלית. לדברי מדענים, דליפת נפט משמעתית באזור צפויה להוביל לאסון סביבתי כבד ובלתי ניתן לשליטה, שיגרום לזיהום של אזורים נרחבים במערכת האקולוגית.

 

בהצהרה של הארגון נאמר כי הפעילים קיוו לשבש את פעילות הקידוח באתר, המופעל על ידי ענקית האנרגיה הרוסית גזפרום, והוא אחד ממספר פרויקטים גדולים בענף הנפט העולמי שפועלים באזור הארקטי הקיץ.

 

מנגד, גזפרום אמרה כי הפעילים לא שיבשו את העבודה על הפלטרפורמה וכי הצוות הזמין אותם לטפס אל הסיפון. "הוצע להם לעלות על הפלטפורמה ולנהל דיאלוג", נכתב בהצהרה.

 

פעילי גרינפיס על אסדת הקידוח (צילום: AP Photo/ Denis Sinyakov, Greenpeace) (צילום: AP Photo/ Denis Sinyakov, Greenpeace)
פעילי גרינפיס על אסדת הקידוח(צילום: AP Photo/ Denis Sinyakov, Greenpeace)

 

בחודשי הקיץ, מפשירים שטחים שלמים באזור הארקטי שקפואים בשאר השנה, מה שמאפשר קידוח ימי באזור. לצד גזפרום, חברות נוספות שמחפשות בו נפט הן Exxon Mobil ו-Shell.

 

המחאה נועדה גם למשוך את תשומת הלב למה שגרינפיס מגדירה בתור "חוסר היכולת של חברות הנפט לספק תוכנית הגיונית לניקוי דליפת נפט אפשרית באוקיינוס הארקטי המכוסה קרח, משימה הנחשבת קשה בהרבה ממה ש-BP עמדה בפניו במפרץ מקסיקו לפני שנתיים".

 

הממשלה הרוסית לא מסרה האם בכוונתה לנסות ולעצור את הפעילים, אך אם הם היו מטפסים אל הפלטפורמה ונעצרים, הם היו נתונים לחוק הרוסי, המעניש בחומרה אקטיביזם

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניז סינקיוב גרינפיס
מטפסים על האסדה
צילום: דניז סינקיוב גרינפיס
צילום: AFP PHOTO / HO/ GREENPEACE / DENIS SINYAKOV
מנכ"ל גרינפיס על צידי אסדת גזפרום
צילום: AFP PHOTO / HO/ GREENPEACE / DENIS SINYAKOV
מומלצים