שתף קטע נבחר

74%: לכפות על החרדים לימודי ליבה

ביום שאחרי פתיחת שנת הלימודים, ופרסום נתוני הלמ"ס על גידול במספר התלמידים החרדים - סקר ynet-גשר חושף כי 54% מהציבור מוטרדים מהתחרדות מערכת החינוך, רבים מהם בשל החשש שישראל תהפוך ל"מדינת הלכה"

שנת לימודים חדשה נפתחה אתמול (יום ב') עם יותר חרדים ופחות חילונים במוסדות החינוך. נתונים שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מלמדים כי בעוד חמש שנים, בשנת 2017, צפוי שיעורם היחסי של תלמידי החינוך הממלכתי העברי להוות פחות ממחצית הבאים בשערי המוסדות (41% לעומת כ-52% בשנת 2001). מספר הלומדים בחינוך החרדי יהיה כ-18% מהלומדים, לעומת 12% היום (גידול של 91%).

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

סקר ynet ועמותת "גשר" מגלה כי רוב הציבור מוטרד ממשקלו של המגזר החרדי בקרב תלמידי ישראל, ובמקביל קורא לחייב את בתי הספר המשויכים לחנוך החרדי לכל הפחות בלימוד מקצועות הליבה.

 

את הסקר ערך מכון המחקר "פאנלס", באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי "Panel4all" בקרב 501 מרואיינים - מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טווח טעות הדגימה המרבית עומד על 4.4%.

 

74% מהנשאלים סוברים כי מדינת ישראל צריכה לכפות על מוסדות החינוך החרדיים את לימודי הליבה - מדעים, מתמטיקה, אנגלית ואזרחות (בהם 92% מהחילונים, 80% מהמסורתיים ו-54% מהדתיים) ו-19% שוללים זאת (85% מהם חרדים). 6% הנותרים אמרו כי הם חסרי דעה בנושא.

 

חוששים ממדינת הלכה

למעלה ממחצית מהנשאלים הודו כי הם מוטרדים ברמה כזו או אחרת מהתחרדות מערכת החינוך: 27% הודו כי הם מוטרדים מאוד מהאפשרות שרוב התלמידים יהיו חרדים, ו-27% "די מוטרדים". לעומתם, 23% כלל אינם מוטרדים ו-20% "לא כל כך", וליתר המשתתפים בסקר אין דעה בנושא.

 

מדוע קיימים חששות מהגידול בחינוך החרדי? ()
מדוע קיימים חששות מהגידול בחינוך החרדי?

 

פילוח להגדרות דתיות מלמד כי בקרב החילונים ישנם 78% המעידים כי הם מוטרדים במידה כזו או אחרת, וכך גם 54% מהמסורתיים. את הדתיים והחרדים תרחיש זה לא מדאיג, וכך השיבו 79% ו-95% (בהתאמה).

 

כ-44% מקרב הנשאלים המודאגים, הסבירו את תחושותיהם בחשש כי ישראל תהפוך למדינת הלכה, 23% חוששים

מהצניחה הצפויה בשנים הבאות במספר המתגייסים לצבא, 16% חוששים מירידה במספר המדענים, החוקרים והאקדמאים, 12% מוטרדים מחופש הפרט ו-5% מסיבות אחרות.

 

לעומתם, בין אלה שאינם מודאגים מהריבוי החרדי, אומרים 32% כי כך ישראל תחזור לערכיה היהודיים, ו-27% הסבירו כי בין כך ובין כך, נמצא הציבור החרדי בתהליך של השתלבות בחברה הישראלית. 20% סבורים כי דווקא הפיכתו לרוב תגרום לו להיפתח – ולכן הם רואים מגמה דמוגרפית זו בעין חיובית.

 

אילן גאל-דור, מנכ"ל "גשר – מפעלים חינוכיים", אומר כי "התוצאות מוכיחות שעל כולנו לפעול במלוא האנרגיה להורדת המתחים בין הצבורים במדינת ישראל. החרדים במגמת צמיחה מספרית בחברה הישראלית, והם צריכים להבין שאינם כבר קבוצת שוליים. על כולם ביחד להבין את האתגר, לסייע להם להשתלב בעבודה וליצור מפגשים להורדת המתחים והפחדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב פרידמן
רוב הציבור חושש מההתחרדות
צילום: יואב פרידמן
מומלצים