שתף קטע נבחר

זינוק של 19% ברכישת דירות בידי זוגות צעירים

האוצר: ברבעון השני נמשכה ההתאוששות בנדל"ן ומספר העסקאות עלה ב-9% בהשוואה לרבעון הקודם. אזור בית שמש בלט בעלייה בעסקאות, על רקע מחירים נמוכים. שכר ממוצע של רוכש דירה להשקעה היה 17,300 שקל. מחירי הדירות החדשות ירדו ב-11% בתוך שנה. כמה עלתה בממוצע דירה ברחבי הארץ?

ברבעון השני של שנת 2012 נמשכה ההתאוששות בשוק הנדל"ן. כך עולה מסקירת נדל"ן למגורים שפרסם הבוקר (ג') אגף כלכלה והכנסות המדינה במשרד האוצר.

 

לכתבות נוספות על קנית דירה  בערוץ הנדל"ן :

 

ברבעון השני של 2012 נמכרו כ-24.5 אלפי דירות, הרמה הגבוהה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2011. מדובר בגידול של כ-9% בהשוואה לרבעון הקודם, וגידול של כ-12% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

אזור ירושלים בלט עם עלייה חדה במספר העסקאות - 19% בהשוואה לרבעון הקודם והרבעון המקביל אשתקד. זאת, בעיקר הודות לשיווק רחב היקף של דירות חדשות בבית שמש.

 

לצפייה בגודל המלא  

 

מנגד, נרשם שיעור עלייה מתון במספר העסקאות נרשם באזור תל אביב, אשר התרכז כולו בדירות יד שניה, בעיקר עקב גידול בפעילות המשקיעים. רכישת דירות למגורים נותרה ללא שינוי בהשוואה לרבעון הקודם, ואף רשמה ירידה של 13% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

מחירים נמוכים יחסית בבית שמש ובבאר שבע

ברבעון השני נרכשו כ-10,200 דירות ע"י זוגות צעירים, גידול של כ-19% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מדובר בשיעור גידול גבוה משמעותית בהשוואה לזה שנרשם בקרב משפרי הדיור (גידול של 9%) והמשקיעים ((גידול של 4%). בהשוואה לרבעון הקודם ניכרת התמתנות בקצב הגידול ברכישת דירות ע"י זוגות צעירים – גידול של 8% בלבד.

 

אזור ירושלים הוביל את הגידול ברכישת דירות ע"י זוגות צעירים, אולם העלייה, בשיעור של כ-31% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, התרכזה בבית שמש, על רקע שיווק רחב היקף של דירות חדשות. 

 

לצפייה בגודל המלא

  

מספר הדירות החדשות שנרכשו על ידי זוגות צעירים בבית שמש ברבעון השני היה גבוה פי 3.6 מאשר ברבעון הקודם, בעוד רכישת דירות יד שניה על ידי זוגות צעירים בעיר נותרה ללא שינוי. יש לציין כי מחירי הדירות החדשות הנרכשות ע"י זוגות צעירים בבית שמש הינם נמוכים יחסית. כך למשל, מחירה הממוצע של דירה חדשה שרכש זוג צעיר בעיר זו ברבעון השני עמד על 884 אלף שקל.

 

אזור נוסף בו נרשמה עלייה משמעותית ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים ברבעון השני הוא אזור באר שבע, כאשר העלייה מגיעה ל-20%, הן בהשוואה לרבעון הקודם והן בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. גם באזור זה בולט במיוחד גידול ברכישת דירות חדשות ע"י זוגות צעירים, כאשר בהשוואה לרבעון הקודם מגיעה העלייה לכ-50%. לשם השוואה, רכישת דירות יד שניה ע"י זוגות צעירים באזור זה רשמה עלייה של 14% בלבד.

  

לצפייה בגודל המלא

 

כמו בבית שמש, גם באזור באר שבע מחירי הדירות החדשות הנרכשות על ידי זוגות צעירים מתאפיינים ברמות מחירים נמוכות יחסית. מחירה הממוצע של דירה חדשה שנרכשה ע"י זוג צעיר באשקלון (השייכת לאזור באר שבע) עמד על 889 אלף שקל.

 

מחירי הדירות החדשות הוסיפו לרדת ברבעון השני, אם כי בשיעור מתון יחסית של 0.8%, בהשוואה לרבעון הקודם. באזור המרכז נרשמה ירידה בשיעור מינורי של 0.1%. שיעורי ירידה מתונים מהממוצע הארצי נרשמו גם באזור ב"ש (0.5%-) ובאזור ירושלים (0.6%-). מנגד באזור השרון ובאזור השפלה הגיע שיעור הירידה ל-1.2%.

 

בסיכום שנים עשר החודשים האחרונים ירד מחירה החציוני של דירה חדשה בשיעור מצטבר של 10.9%.

 

תושבי חוץ משלמים יותר

עלייה מתונה נרשמה ברכישת דירות להשקעה. ברבעון השני נרכשו כ-5,500 דירות ע"י משקיעים, עלייה של 5.7% לעומת הרבעון הקודם ועלייה של קרוב ל-4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. זהו הרבעון הראשון, לאחר חמישה רבעונים רצופים של ירידות חדות, בו רמת הרכישות של המשקיעים גבוהה בהשוואה לרבעון המקביל בשנה הקודמת. משקל המשקיעים בשוק התייצב על 23%.

 

לצפייה בגודל המלא

 

ניתן להניח כי לחזרה של המשקיעים לשוק הנדל"ן בחודשים האחרונים תרמה הירידה בריבית הריאלית של בנק ישראל, זאת לאחר עלייה רצופה ברמתה החל מהרבעון השלישי של 2009 ועד לרבעון האחרון של 2011.

 

השכר הממוצע של מי שרכשו דירה להשקעה ברבעון השני של 2012 עמד על 17,300 (ברוטו לחודש, ליחיד). מדובר בשכר גבוה בכ-4% משכר רוכשי דירה להשקעה ברבעון הראשון, אולם עדיין נמוך ב-11% בהשוואה לרמות השיא בשכר הרוכשים שנרשמו ברבעון האחרון של 2010.

 

לצפייה בגודל המלא

 

ברבעון האחרון של 2010, הגיעה רמת הרכישות של המשקיעים לרמתה הגבוהה ביותר, על רקע הקדמת רכישות של משקיעים קודם כניסתם לתוקף של שיעורי המס הגבוהים יותר על דירה "נוספת" בתחילת 2011. במשרד האוצר מציינים, כי העובדה שאותו רבעון התאפיין גם ברמות שכר גבוהות מאד של רוכשים עשויה לרמז על הרגישות הגבוהה של בעלי ההכנסות הגבוהות לשיעורי המס.

 

משקל תושבי החוץ בסך העסקאות ירד בשלושת הרבעונים האחרונים, משיעור של 4.8% ברבעון השלישי אשתקד לשיעור של 3.3% ברבעון השני. כ-36% מהדירות שרכשו תושבי החוץ התרכז בירושלים, השיעור הגבוה ביותר מאז שנת 2002.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים