שתף קטע נבחר

נחתם ההסכם לפינוי שדה דב

נציגי האוצר ומינהל מקרקעי ישראל חתמו על ההסכם לפינוי שדה התעופה בצפון תל-אביב עד 2016 עם מנכ"ל רשות שדות התעופה. במקום שדה התעופה ייבנו כ-12 אלף יחידות דיור שצפויות להימכר במחירי שיא. הכסף שישלמו הקבלנים על הקרקע יתחלק בין משרד הביטחון לשאר משרדי הממשלה

נציגי משרד האוצר ומינהל מקרקעי ישראל חתמו היום (ד') עם מנכ"ל רשות שדות התעופה על ההסכם לפינוי שדה התעופה שדה דב בצפון תל-אביב עד שנת 2016. בעקבות ההסכם, פעילות שדה התעופה תעבור לבסיס חיל האוויר 27 אשר ליד לוד, והקרקע שעליה יושב שדה דב היום תשמש לבניית כ-12 אלף יחידות דיור, פארק גדול, מלונות וחללים מסחריים.

 

כתבות אחרונות על שדה דב  בערוץ הנדל"ן :

 

ההסכם מהווה שלב חשוב בפרויקט הלאומי הגדול של העברת בסיסי צה"ל ממרכז הארץ לנגב. מטרת הפרויקט היא כפולה: מצד אחד, לתרום ליצירת מקומות עבודה וריכוזי אוכלוסיה חדשים בנגב על ידי העברת כובד המשקל הכלכלי של פעילות צה"ל לשם. מצד שני, לספק מענה למצוקת הדיור באזור המרכז על ידי פינוי קרקעות לבנייה.

 

לפני כחודשיים נחתם הסכם משולש בין האוצר, מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון, שפירט את המתווה לפינויים של חמישה בסיסים נוספים במרכז הארץ. על פי ההסכם, האוצר יעביר סכום של 1.9 מיליארד שקל למשרד הביטחון על מנת שזה יבצע את ההליך התכנוני לפינוי המחנות ולבניית דירות עליהם.

 

המחנות (צריפין, סירקין, שלישות רמת גן, הרודצקי ותל השומר) יפונו רק בעוד שנים רבות, אך ההסכם, שנהגה על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, מאפשר למשרד הביטחון להתחיל כבר עכשיו את הליכי התכנון והרישוי וכך להגדיל את כמות הדירות שניתן יהיה לבנות על הקרקעות שיפונו ובהתאם לכך גם להגדיל את רווחי המדינה משיווק הקרקע.

 

שדה דב. שלב חשוב בפרויקט הלאומי להעברת בסיסי צה"ל (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
שדה דב. שלב חשוב בפרויקט הלאומי להעברת בסיסי צה"ל(צילום: תומריקו)

 

ההכנסות הצפויות משיווק הקרקע: מיליארדי שקלים

שדה התעופה שיפונה ממוקם על שטח של כ-1,300 דונם באחד האזורים היוקרתיים בארץ, על שפך נחל הירקון לים בצפון תל-אביב. ההכנסות הצפויות משיווק הקרקע לקבלנים עומדות על מיליארדי שקלים.

 

בהתאם להחלטת ממשלה מפברואר האחרון, ההכנסות יחולקו באופן הבא: עד 6 מיליארד שקל, יועבר הכסף משרד הביטחון כדי לממן את הקמת הבסיסים החדשים בנגב. מעבר לסכום זה, יתחלק הכסף כך ש-34% יעברו לתקציב הביטחון ו-66% יעברו למשרד האוצר ומשם לתקציבי המשרדים האחרים.

 

הקרקעות צפויות להימכר במחיר מלא ולא תחול מגבלת מחיר כזו או אחרת על הדירות שייבנו באזור. בשל כך, ובשל המיקום היוקרתי של האתר, הדירות שייבנו בשנים הקרובות בשדה דב עשויות להיות מהיקרות ביותר בשוק.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, מסר: "לאחר עשרות שנים של עיכובים הצלחנו להשיג הסכמה היסטורית על פינויו של שדה דב. הפינוי יאפשר את הקמתן של למעלה מ-12,000 יחידות דיור באזורי הביקוש במרכז תל אביב, ובנוסף יביא להסרת מפגעי רעש ובטיחות מעל ראשם של אזרחי תל אביב. ההכנסות הצפויות יקלו על תקציב המדינה בכך שישמשו למימון פרויקט העברת צהל לנגב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יובל שטייניץ. 66% מהכסף יעבור לתקציב המדינה
צילום: אלכס קולמויסקי "ידיעות אחרונות"
שדה דב: יעבור ללוד
צילום: בני מור וחיים דקל
מומלצים