שתף קטע נבחר

ברלין: אלף יהודים ומוסלמים הפגינו למען המילה

למרות הצהרות בכירים בממשלת גרמניה כי יחקק חוק שיאפשר מילה דתית, נראה כי היהודים והמסולמים לא יפסיקו להיאבק - עד שהעניין ייחתם. סולידריות בין-דתית אפיינה את ההפגנה בברלין

משבר המילה בגרמניה מאחד את היהודים והמוסלמים: על אף ששר הבריאות הברלינאי הודיע בשבוע שעבר כי ברית מילה היא חוקית, ולמרות שגורמים בכירים במדינה הבהירו שהממשלה עמלה על חוק שיאפשר את הטקס הדתי, נראה כי היהודים והמוסלמים לא מתכוונים להוריד פרופיל - עד שידעו בוודאות כי יוכלו להמשיך לערוך ברית ברית מילה דתית. בצהריים (יום ד') השתתפו כאלף בני אדם בהפגנה בעד עריכת מילה דתית. 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

את ההפגנה בבירה הגרמנית יזמו יחדיו ארגונים יהודים ואיסלאמיים, זאת לאחר הגשת התלונה נגד רב העיר הוף, המוהל דוד גולדברג. "אני כאן כדי לתמוך בזכות לחופש הדת", הסבירה ל-BBC פרשטה לודין, אחת המפגינות. 

 

המפגינים בברלין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המפגינים בברלין(צילום: רויטרס)

 

חלק מהמפגינים אחזו שלט שעליו נכתב בציניות "סוף סוף גרמניה חזרה להיות אימפריה", עם ציור שרומז על הפעלת הכוח נגד התומכים במילה. מפגינות אחרות לבשו חולצות שעליהן נכתב "האם אתה יהודי? כן!".

 

גם אני יהודיה... (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גם אני יהודיה...(צילום: רויטרס)

 

הרב הראשי של ברלין, יצחק ארנברג, השתתף גם הוא בהפגנה וברגע של סולדיריות ביקש להניח את כיפתו על ראש הקהילה הטורקית בגרמניה, קנאן קולאט. 

 

מילה? זה חוקי!

ההפגנה בבירת גרמניה נערכה על אף ששר המשפטים של ברלין, תומס היילמנס, הבהיר בשבוע שעבר כי ברית מילה מסיבות דתיות היא חוקית. הודעתו של השר הפכה את עיר הבירה לראשונה מבין 16 מדינות

המחוז בגרמניה, שמצהירה באופן ברור כי ההליך המסורתי אינו פשע.

 

היילמנס נדרש לסוגיה בעקבות פנייה של בית החולים היהודי בברלין, שהגיש שאלה בעניין המילה בעקבות פסיקת בית משפט בקלן שלפיה ברית מילה עשויה להיחשב כפגיעה גופנית בחסר ישע - ולפיכך גם כמעשה פלילי. למרות שממשלת גרמניה שוקדת על הצעת חוק שתאשר את המילה, היילמנס אמר שהוא חש שיש צורך להפיג פחדים ב"תקופת מעבר קשה" זו.

 

כדור השלג בעניין המילה בגרמניה החל להתגלגל לאחר שבחודש יוני פסק בית משפט בקלן כי מילה לא-רפואית היא "התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף האנושי". בעקבות הפסיקה - שהתייחסה למוהל מוסלמי - פירסם העיתון "פייננשל טיימס" הגרמני מאמר שבו נטען כי על סמך פסיקה זו יש לראות מילה דתית בידי מוסלמים ויהודים כמעשה פלילי, ורופאים רבים פעלו בהתאם לכך - ונמנעו מעריכת ההליך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית מילה. לא מוותרים
צילום: AP
מומלצים