שתף קטע נבחר

בואו נעשה לנו דבש: ביקור במכוורות ישראל

ידעתם שבארץ יש מאה אלף כוורות? לכבוד פסטיבל הדבש השנתי מציעה מועצת הדבש שלל פעילויות מתוקות - במכוורת, בטבע ובמרכזי המבקרים של רדיית הדבש. טבע הדבורים

הדבורה היא המאביקה המרכזית בטבע ואחראית להאבקת 80 אחוז מהגידולים החקלאיים בעולם, היא מספקת חומרי גלם לתרופות רבות ובעלת תפקיד משמעותי בתעשיות הטקסטיל, הבשמים והקוסמטיקה העולמיות, והיא גם הספקית והיצרנית של הדבש - הנוזל הזהוב המתוק, שבלעדיו, בואו נודה בזה, היו חיינו כאן הרבה יותר תפלים.

 

בימים אלה מתקיים ברחבי הארץ פסטיבל הדבש השנתי שמארגנת מועצת הדבש, והקהל הרחב מוזמן לבקר במכוורות ברחבי הארץ, להיפגש עם דבוראים, לשמוע על עולמן של הדבורים, לצפות בתהליך רדיית וייצור הדבש ולטעום כמובן ממוצרי הכוורת. כמובן, אפשר לבקר במכוורות לאורך כל השנה.

 

עוד על ראש השנה בערוץ התיירות:

 

בישראל יש כיום כ‭500-‬ דבוראים שמטפלים בכמאה אלף כוורות, מתוכן שישים אלף מוצבות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה. הכוורות פזורות בכ‭6,300-‬ נקודות ברחבי הארץ. השנה יספקו הכוורות המקומיות ‭3,200‬ טונות דבש, מהם ‭1,600‬ טונות ישווקו בחגי תשרי.

 

לפניכם כמה מכוורות, מצפון עד דרום, שתוכלו לבקר בהן במסגרת הפסטיבל. פרטים על מרכזי מבקרים במכוורות נוספות מתפרסמים באתר מועצת הדבש.


בלעדיהן חיינו היו הרבה יותר תפלים. דבורים (צילום: Shutterstock)

 

מכוורת גליל, קיבוץ שמיר  

במרכז המבקרים של המכוורת הוותיקה בקיבוץ שמיר תוכלו לצפות בדבורים העמלות ובמלכת הדבורים בכוורת זכוכית ענקית: בריקוד הדבורה, בפועלות החוזרות עם אבקת הפרחים והצוף, במלכה המטילה ביצים ובדבורים הבוקעות מתאי החלות.

 

הביקור כולל גם הסברים מדבוראים מקצועיים וצפייה בסרט המציג את חיי הדבורים ואת אופן הפקת מוצרי הכוורת: הדבש, הדונג, הפרופוליס, הפולן (אבקת פרחים‭,(‬ מזון המלכות וארס הדבורה. לקינוח ניתן לטעום מהדבש המתוק, והילדים מקבלים צנצנת דבש איכותי מתנה.

מחיר: 6 שקלים לילדים בגילאי ‭,15-3‬ מבוגרים חינם.

שעות הפעילות: א‭-'‬ה' ‭,16:00-8:00‬ ו' ‭,14:00-8:00‬ שבת ‭.16:00-9:00‬ קבוצות בתיאום מראש.

לתיאום: ‭04-6947826‬


הביקור כולל גם הסברים מדבוראים. קיבוץ שמיר (צילום: סרגיי מרקולוב)

 

מכוורת ועוד, מצפה מכמנים

בשנת 1980 הקימה משפחת רק מכוורת קטנה במצפה מכמנים שבגליל. במכוורת זו תשמעו על "טבע תרפיה" - ריפוי באמצעות מוצרי הדבורים, אבקת פרחים ופרופוליס, טיפול בעקיצות ועוד - ותוכלו להשתתף בסדנאות יצירה שבהן תיצרו נרות דונג מעוטרים ועוד.

 

כן מוצע סיור בכפר האקולוגי "דרך התנ"ך אל הטבע‭,"‬ האורך כשלוש שעות ומשלב ביקור במכוורת, הפעלות והכנת כיבוד מהטבע: פיתות מקמח מלא, חלבה טבעית מדבש, טחינה ושומשום, לבנה, זעתר ותה צמחים. במסגרת הסיור מבקרים בערוגות הבושם, במצפה מכמנים, בחאן האבן ובתצפיות נוף מדהימות סביב היישוב.

מחיר: הביקור במכוורת ללא תשלום. סדנאות היצירה בתוספת תשלום. מחיר סיור "בדרך התנ"ך אל הטבע‭40 :"‬ שקל.

שעות פעילות: בימי א‭-'‬ו' יש לתאם מראש, בשבת ‭.16:00 -10:00‬ בתיאום מראש בלבד.

לתיאום: אתר האינטרנט או בטל' ‭.052-2476768 ,04-9881337

 

דבורת התבור, שדמות דבורה

מרכז המבקרים דבורת התבור במושב שדמות דבורה יחגוג בימי פסטיבל הדבש 20 שנה להיווסדו. החגיגות כוללות: ביקור במכון רדיית דבש, מצפה דבורים ייחודי ופעילויות יצירה מגוונות לילדים (הכנת שוקולד דבש אינדיאני, נרות דונג ריחניים, שכמיית דבורה ועוד‭.(‬

 

פעמיים ביום תתקיים "תצוגת אופנה" ייחודית של בגדי הדבוראי, דבורת ענק תסתובב בין האורחים, תיערך תחרות אכילת תפוח בדבש, יוגשו פיתות בטבון עם דבש (בתשלום) והמשפחות ייהנו מדוכני אמנים. במקום גם אולם גידול המשי היחיד בישראל, שבו ניתן לראות אלפי פקעות משי, פינת חי עם עזים ננסיות וחנות שבה נמכרות אריזות שי מתוצרת המקום.

מחיר: 22 שקל למבוגר, 45 שקל לילד.

שעות פעילות: שישי ושבת ‭,15:00-9:00‬ ולאורך ימי החג.

לתיאום: אתר האינטרנט או בטל' ‭050-5637645 ,04-6769598‬‭


"דבורים" קטנות בדבורת התבור (צילום: טל שוורץ)

 

‬מכוורת אופיר, אלון הגליל

הביקור כולל צפייה בסרט המתאר את עולם הדבורים ואופן הגידול והטיפול בהן. ניתן להתבונן בדבורים בכוורת זכוכית, לרדות דבש, ללבוש בגדי דבוראי, להכין נרות מדונג, ללמוד על תוצרי הכוורת השונים ולטעום פיתה מרוחה בדבש. במקום חנות עם מוצרי הכוורת. המעוניינים יוכלו גם לסייר ביקב יפתחאל הסמוך ולטעום מהיינות.

מחיר: 20 שקל (פיתה בטאבון בתוספת תשלום‭.( ‬

שעות פעילות: שבת ‭.14:00-10:00‬

לתיאום: אתר האינטרנט או צביקה בטל' ‭052-2824644‬.


ללמוד על תוצרי הכוורת השונים (צילום: מיכאל דבורי, קק"ל)

 

יערת הדבש, אלוני אבא

הפעילות ב"יערת הדבש" כוללת סיור במכוורת, צפייה בסרט על חיי הדבורה, לבישת חליפת דבוראים, צפייה בכוורת זכוכית וחיפוש המלכה והתנסות ברדיית דבש עם חלות דבש אמיתיות. במסגרת הרדייה הילדים מפעילים צנטריפוגה ידנית קטנה ורואים איך הדבש זורם מתוכה לחבית ומוזמנים לקחת כפיות ולטעום כאוות נפשם. הפעילות אורכת כשעה.

מחיר: 20 שקל לילד, מלווים חינם.

שעות פעילות: פתוח בימי חול, בשבת ובחגים, בתיאום מראש.

לתיאום: ‭077-9163549 ,054-4437402‬.


התנסות ברדיית דבש עם חלות דבש אמיתיות

 

מרכז "יום בכפר‭,"‬ מושב משמרת  

במרכז המבקרים לומדים על חיי הדבורים והפקת הדבש באופן חווייתי. הילדים ייהנו ממסלול תחנות ופעילויות בנושא הדבורים והדבש: סיפור הדבורה, התפקידים ויחסי הגומלין בין הדבורים, הפרחים והאדם, ביקור במכון הרדייה וליווי תהליך יצירת הדבש - מהחלה עד לצנצנת, כולל טעימות.

 

עוד תמצאו פה "ספארי דבורים" שבו צופים בדבורים בכוורות שונות, בהן כוורת זכוכית, וגם פינת תחפושות: הילדים מתחפשים לדבורים ולדבוראים ועפים לשדה פרחים, אוספים צוף, ממלאים את החלות, בונים משושים כמו בכוורת ומיישמים את עיקרון שיתוף הפעולה הקיים בה. הסיור אורך כשעתיים וחצי ובסיומו הילדים מקבלים דובשנית דבש ואת היצירה שהכינו במהלך המסלול. במקום פינת חי גדולה וחנות למכירת דבש, מוצרי כוורת וקוסמטיקה.

מחיר: 34 שקל לילד מגיל ‭17 ,3‬ שקל למבוגר.

שעות פעילות: בתיאום מראש. סגור בשבתות.

לתיאום: אתר האינטרנט או בטל' 09-7967146 ,09-7961260 ‬


לצפות בדבורים בכוורות שונות, בהן כוורת זכוכית (צילום: מאיר דהן)

 

בית הדבש והדבורה, קיבוץ יד מרדכי  

מכוורת יד מרדכי נוסדה בשנת 1936 וכיום היא המכוורת הגדולה בישראל. הביקור ב"בית הדבש והדבורה" מהווה חלון ראווה לעולמן של הדבורים, לכוורת ולשגרת עבודתם של הדבוראים.

 

הביקור במכוורת כולל מפגש עם דבוראים המדגימים את עבודתם, צפייה בכוורת זכוכית הממחישה את המתרחש בכוורות, צפייה בסרט המתאר את ייצור הדבש ופעולת הרדייה, טעימות סוגים שונים של דבש, יצירות נרות מדונג, והסברים על הדבורים, המבנה המשפחתי בכוורת, החיים בה ומוצרי הבריאות המופקים ממנה (מזון מלכות, פרופוליס, פולן ועוד‭.(‬

 

במקום חנות למוצרי הכוורת. הפעילות היא חלק מכרטיס משולב לפעילות בכל אתרי התיירות בקיבוץ (נסיעה בטרקטור ועגלה, "קיבוץ של פעם‭,"‬ טיפוס על טנק באתר שחזור הקרב וצפייה בחליבה ברפת‭.(‬

מחיר: 37 שקל (ילד מגיל 3 חייב בכרטיס‭.(‬

שעות פעילות: בשבתות וחגים מתחילה פעילות בכל שעה עגולה בין השעות ‭.15:00-10:00‬ בשאר ימי השבוע בתיאום מראש.

לתיאום: אתר האינטרנט או בטל' ‭052-3923104 ,08-6720559


חלק מהביקור במכוורת. אתר ההנצחה היד מרדכי (צילום: חן ליאופולד)

 

משק דבורים לין, כפר בילו א'  

כבר יותר משלושים שנה הדבורים הן חלק מהמשק המשפחתי הזה. המבקרים יגלו כאן את הדומה והשונה בין משפחת הדבורים למשפחת האדם, יתלבשו בבגדי עבודה של דבוראי ובעזרת משחקים, פעילות יצירה, וצפייה בסרטון ובכוורת זכוכית, ילמדו על עבודת השדה והתקשורת בין הדבורים - המלכה, הפועלות והזכרים. הפעילות מתקיימת בצל עצים או באזור מקורה, ובמקום מים קרים, שירותים וחניה.

מחיר: 30 שקל לילד, 15 שקל למבוגר.

שעות פעילות: א‭-'‬ו' ‭.13:00-9:00‬ בתיאום מראש.

לתיאום: אתר האינטרנט או בטל' 08-9415859.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יגאל צור
בואו לטעום ממוצרי הכוורת בכל הארץ
צילום: יגאל צור
מומלצים