שתף קטע נבחר

ארדן: רשות החשמל בולמת אנרגיות נקיות

השר להגנת הסביבה תוקף את התנהלות רשות החשמל בנוגע למיזמים המפתחים טכנולוגיות חדשות לאנרגיה חלופית. מזהיר: התעריפים הנמוכים עבור החשמל המיוצר בפרויקטים יביאו לקיפאון. "בעולם משקיעים בהון אנושי ובמחקר מתוך הבנה שזו תעשיית העתיד"

"רשות החשמל פועלת בניגוד להחלטת ממשלה ומונעת מחקר ופיתוח של קלינטק ישראלי", כך אומר היום (ד') השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, בהתייחסו למדיניות שפרסמה לאחרונה הרשות בנוגע לקביעת תעריפי ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות במתקני ניסוי חדשניים.

 

עוד על אנרגיות מתחדשות - בכלכלה ירוקה :

 

השר מתייחס למסמך לשימוע שפרסמה הרשות ביולי האחרון, בדבר "קביעת הסדרה ותעריפיםלמתקני חלוץ בייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים". הכוונה בכך היא למתקני פיילוט, שנועדו לבחון טכנולוגיות חדשניות לייצור חשמל ממקורות לא מזהמים, דוגמת טכנולוגיות תרמו סולאריות או שימוש באנרגיית רוח.

 

במכתב ששלח השר ליו"ר רשות החשמל, אורית פרקש, הוא טען כי מסמך השימוע עומד בניגוד להחלטות ומדיניות הממשלה, לפיה יש לקדם מחקר ופיתוח ישראלי בתחום הפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים. בתוך כך הוא הדגיש תעריפים נמוכים יותר ומשתנים תדירות למתקני החלוץ לעומת מתקנים סולאריים רגילים, וכן הגבלה של הניסויים לטווח זמן של 5 שנים בלבד.

 

"פוטנציאל עצום"

"במצב שמסמך השימוע מבקש לייצר אין הלימה עם עידוד מתקני חלוץ מאחר וגם ללא מסמך שימוע זה ניתן להקים מתקן חלוץ כמתקן רגיל בתעריפים ובתנאים עדיפים מהמוצע", כותב השר. אימוץ מדיניות רשות החשמל יכפה על ישראל קיפאון בתחום, בשעה שבעולם משקיעים בהון אנושי ובמחקר מתוך הבנה שזו תעשיית העתיד.

 

"קידום קלינטק יכול להוות מנוף לצמיחה ירוקה שתועיל למשק ולסביבה תוך קידום המחקר הישראלי ויצירת מקומות עבודה", הוסיף. "צמיחה זו לא תתאפשר ללא סיוע של המדינה. חבל שדווקא הרשות מתעלמת מהפוטנציאל העצום של ישראל להפוך לעמק הסיליקון של אנרגיות מתחדשות".

 

במשרד טוענים כי באפשרות הרשות להפעיל אמצעים רגולטורים שיעודדו פריחה של התחום, בהם הארכת הזמן הניתן לניסויים וקביעת תעריפים קבועים לאורך זמן בכדי לאפשר וודאות עסקית ליזמים. "קידום הקלינטק וענף האנרגיה המתחדשת בארץ יוריד את זיהום האוויר שאנו נושמים, יפחית את עלויות ייצור החשמל ויוריד את תעריף החשמל לצרכן", מסכמים שם.

 

מרשות החשמל נמסר בתגובה: "פניית השר להגנת הסביבה התקבלה ברשות החשמל ותענה לאחר בדיקת הטענות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדן. "
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים