שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דרום לבן: טיול אל פריחת החצב בקיבוץ יד מרדכי
  לקראת חגי תשרי לובש קיבוץ יד מרדכי לבן, ומזמין אתכם לבקר את הטבע, ובמיוחד את מבשר הסתיו, לפני שהוא מתכונן לחורף

  >> יש לכם תוכניות לחג? קבלו את כל האירועים והטיולים לראש השנה

   

  כל שנה בחודשים ספטמבר-אוקטובר, הימים מתקררים, הלילות מקדימים לבוא והטבע משנה את צורתו. ראש השנה מבשר לנו על תחילתו של מחזור נוסף בטבע והשדות מתעטפים להם ברכות בפרחי חצבים לבנים, ארוכים ויפי תואר.

   

  עוד טיולים בארץ לסתיו בערוץ התיירות:

   

  פרח החצב הוא חבר נכבד במשפחה מרגשת ומפתיעה של פרחים המכונים "מבשרי הגשם". בני משפחתו של החצב הם הסתוונית, הכרכום, חבצלת החוף והחלמונית. המשותף לכולם הוא שגבעוליהם צצים מן האדמה בסוף הקיץ, עוד לפני בוא הגשמים, מפתיעים ומרגשים על קרקע האדמה הרחבה והמכוסה בקוצים.

   

  מיד בסוף הקיץ "מבשרי הגשם" מוציאים פרח בעזרת המזון שאותו אגרו כל החורף הקודם. כאשר הבצל שבתוך האדמה חש בירידה המזערית של הטמפרטורה ובהתקצרות שעות האור, הוא יודע שהגיעה שעתו לפרוח. החצב הוא המפתיע מכל המשפחה מאחר והוא פורח ראשון וקרוביו פורחים אחריו.


  מחזור חדש מתחיל בטבע. חצבים ביד מרדכי (צילום: ענת בכר)

   

  בעקבותיו של החצב

  החצב, כשמו כן הוא, חוצב את דרכו באדמה היבשה של סוף הקיץ. מנהג שנהגו חקלאי ארץ ישראל בעבר, היה להשתמש בפרח החצב לסימון שדותיהם. מאחר והבצל לא אהוב על חיות הבר והן נמנעות מאכילתו, כך נשמרה הסכנה שמישהו יחבל בגדר החיה שיצרו.

   

  בשדות קיבוץ יד מרדכי התייצבו להם בפרוס השנה החדשה עמודי חצבים, ארוכים ויפי תואר, חגיגיים ולבנים. כחלק מפעילות "דרום לבן

  מתוק מדבש" של קיבוץ יד מרדכי בחודשי הסתיו הקרובים, בשבתות ובחגים, תוכלו לטייל בליווי מדריך צמוד לאורך נחל שקמה, עד לדיונה בת עשרה דונם שמובילה לשדה חצבים יפה.

   

  בקיבוץ ניתן לבקר גם ב"בית הדבש", או לטייל במסלול לאורך אפיק נחל שקמה - אחד מנחלי החוף של ארץ ישראל. יש האומרים כי הנחל מסמל את הגבול הצפוני של הנגב המערבי.

   

  לאורכו של הנחל קיימים עצי שקמה, וניתן לראות בסביבתו בוסתנים שניטעו לאורכו על ידי תושבי האזור בעבר וליהנות מפירות עונה. נחל שקמה מתחתר לאורך עשרות קילומטרים מהרי ירושלים עד קיבוץ זיקים, משם הוא נשפך לים. מימיו זורמים רק לאחר גשם כבד בהרי ירושלים וברוב ימות השנה הוא יבש.

   

  בעבר נהגו ילדי הקיבוץ אף להקים רפסודות ולשוט במימי הנחל בעונת הגשמים. בקרבת הנחל נמצא את מאגר שקמה - מאגר מים גדול בו נאגרים מי השטפונות במטרה להספיגם בחזרה בחולות להעשרת אקוויפר החוף.


  מתחתר לאורך עשרות ק"מ. אפיק נחל שקמה (צילום: רונית סבירסקי)

   

  דבורים, טנקים ופרות

  אם חוצים את אפיק הנחל היבש מגיעים לדיונת חול, שם יכולים הילדים וגם המבוגרים להתגלגל ולמצוא בעלי חיים. הדיונה בנויה מגרגרי חול שהגיעו עם מי הנילוס אל ים התיכון, ועם הגלים נסחפו אל חופי ישראל. הדיונה אופיינית לדיונות שכיסו בעבר את כל אזור מישור החוף והיום נעלמו תחת קוביות הבטון.

   

  במסגרת  "דרום לבן" יכולים המטיילים להמשיך בחוויה קיבוצית אמיתית, ולסייר על גבי טרקטור ועגלה בין אתרי הקיבוץ, לבקר את הפרות ברפת, ללמוד כמה חלב מפיקה הפרה בכל שנה ולצפות בחליבה.

   

  משם, ניתן להמשיך אל בית הדבש והדבורה, שם תלמדו על תהליך ההאבקה, על יחסי הגומלין בין הפרח לדבורה, תצפו בעבודת הדבוראי ותלמדו על אורח חיי הדבורים ועל תרומת הדבש לגוף האדם. הדבוראי יפתח לעייני הילדים כוורת דבורים אמיתית והילדים יוכלו להציץ לתוכה, לטעום דבש ישירות מהחלה ולהכין נרות העשויים מדונג אמיתי.


  ללמוד על אורח חיי הדבורים. בית הדבש (צילום: אילן מאירי)

   

  לחובבי ההיסטוריה, מומלץ לבקר בבית האוסף "קיבוץ של פעם", המשחזר את אורח החיים הייחודי ביד מרדכי,

  ואף לבקר באתר קרב תש''ח שבו יוכלו הילדים לשבת בתוך משוריין אמיתי, לטפס על טנקים ולהתגנב בתעלות הלחימה.

   

  הפעילויות בקיבוץ יד מרדכי כרוכה בתשלום, ומתקיימות כל שעה עגולה בין 15:00-10:00. לפרטים: טלפון 08-6720559, 052-3923104 או באתר האינטרנט.

   

  איך מגיעים: קיבוץ יד מרדכי נמצא כ-10 ק"מ דרומית לאשקלון. בצומת אשקלון ממשיכים דרומה כ 8 ק"מ. בצומת יד-מרדכי פונים ימינה לתוך הקיבוץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  להתחיל את השנה בלבן. חצב
  צילום: אורן וייס
  מומלצים