שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סטודנטים? השנה תשלמו עוד יותר על שכירות

  לקראת השנה האקדמית החדשה, בדיקה שערכנו מעלה כי השכירות בדירות ליד אוניברסיטאות ומכללות קפצה והסטודנטים משלמים שכר דירה גבוה ב‭20%-10%-‬ מאשר בשנה שעברה. עם מספרים כאלה, לא פלא ש‭60%-‬ מעדיפים לגור עם ההורים

  זה לא סוד שההוצאה המשמעותית ביותר של הסטודנט הישראלי היא שכר הדירה. לקראת שנת הלימודים האקדמית החדשה, אחרי שהמחאה החברתית נכשלה בכל הנוגע לדיור, השכירות ממשיכה לקפוץ, המעונות שהובטחו עדיין לא מוכנים ורבים יצטרכו להרחיק מהמרכז כדי לשרוד.

   

  כתבות נוספות על סטודנטים בערוץ הנדל"ן :

   

  בתל-אביב לבדה עלו מחירי השכירות ב‭10%-25%-‬ בתוך שנה, והגיעו לשיא של ‭4,600‬ שקל בממוצע לדירת שלושה חדרים. "השנה מדובר במלכוד רציני יותר מתמיד‭,"‬ אומר לוי יצחק, עורך מחירון הדירות. לדבריו, "כשמדובר בשכירות, מחיר הדירה לא נמדד רק בשכר החודשי שלה, אלא בפרמטרים נוספים כמו המרחק ממוסד הלימודים, נגישות ההגעה אליו ואפילו יוקר המחיה בסביבת הנכס המושכר".

   

  יצחק מוסיף כי "ההעדפה הראשונית של הצעירים היא להתגורר במרחק הליכה או נסיעה קצרה מאוד ממוסד הלימודים, אבל זה לא אפשרי. מצד שני, מחירי הדלק היום גבוהים יותר מאי פעם ומהווים שיקול כבד משקל בבחירת מקום המגורים‭."‬

   

  על פי סקר של גיאוקרטוגרפיה, כ‭60%-‬ מהסטודנטים אינם משלמים שכר דירה, מכיוון שהם פשוט מתגוררים אצל הוריהם. בקרב אלו המשלמים שכר דירה, ההוצאה הממוצעת עומדת על כ‭1,656-‬ שקל בחודש ‭13%)‬ משלמים מעל ‭2,180‬ שקל‭.(‬

   

  בסיוע לוח winwin‬ ומחירון הדירות של לוי יצחק, בדיקת "ממון" מעלה את תמונת המצב הנדל"נית העגומה ליד אוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ.

   

  האוניברסיטה העברית, ירושלים

  מה קרה לשכר הדירה: עלייה של ‭13%‬ בממוצע ביחס לשנה שעברה.

   

  תמונת מצב: למרות שיש בירושלים די הרבה מעונות, הם מהווים רק חלק זעיר מהצרכים ההולכים וגדלים של אוכלוסיית הסטודנטים. למעשה, העיר שסובלת מהגירה שלילית עקב עזיבה של אוכלוסייה חילונית, מאזנת את עצמה עם ההגירה הפנימית של הסטודנטים הממלאים את האקדמיה.

   

  העיר אינה משופעת בדירות להשכרה (חלק מהדירות שייכות לתושבי חוץ ופשוט עומדות ריקות רוב השנה‭.(‬ שכר הדירה בעיר עלה עוד לפני הביקוש הסטודנטיאלי, עקב הצורך הפנימי בעיר, והסטודנטים גרמו לביקוש יתר. עקב המצוקה יש ביקוש גם לדירות מוזנחות. "ראיתי דירה שנראית כמו דיר חזירים‭,"‬ מספר סטודנט. "הבעלים לא ראה צורך לרדת במחיר או לחילופין לתת הנחה כדי שאשפץ בעצמי‭."‬

   

  מחירים לדוגמא: סטודנטים רבים מתגוררים בשכונות עיר גנים, קריית מנחם, קריית יובל, גילה והקטמונים. דירת ‭2.5‬ חדרים בקריית מנחם: ‭2,700‬ שקל לחודש. ‭3.5‬ חדרים בקריית שמואל: ‭5,000‬ שקל. דירת 4 חדרים בקריית יובל: ‭4,000‬ שקל.

   

  האוניברסיטה העברית בירושלים. הסטודנטים גרו לביקוש יתר (צילום: רון פלד) (צילום: רון פלד)
  האוניברסיטה העברית בירושלים. הסטודנטים גרו לביקוש יתר(צילום: רון פלד)

   

  אוניברסיטת תל-אביב

  מה קרה לשכר הדירה: עלייה של ‭25%-10%‬ (תלוי באזור) בממוצע ביחס לשנה שעברה.

   

  תמונת מצב: מירידת המחירים של השנה שעברה, שהגיעה בעקבות המחאה, לא נותר דבר. המחירים היום גבוהים יותר ממחירי טרום המחאה.

   

  מחירים לדוגמא: בצפון העיר עלו מאוד מחירי ההשכרה של הדירות הגדולות: ‭8,000-7,000‬ שקל לדירת 4 חדרים. מי שרוצה לגור קרוב לרמת אביב, יעדיף במקרים רבים את נווה שרת או הדר יוסף, עם ‭3,500‬ שקל לדירת 2 חדרים ‭3,000)‬ שקל לפני שנה) במקום ‭5,000-4,500‬ שקל (במקום ‭4,500 -4,000‬ שקל לפני שנה) במרחק 3 דקות משם, בנווה אביבים או ברמת אביב.

   

  בתל-אביב תמצאו הרבה סטודנטים בשכונות כפר שלם, יד אליהו, שכונת התקווה, שכונת עזרא או קריית שלום. דירת 4 חדרים שבה יכולים להתגורר 3 צעירים עולה ‭4,500-4,000‬ שקל. סטודנטים במכללה האקדמית ביפו משלמים ביפו ד' ‭4,200-3,500‬ שקל לדירת 3 חדרים ישנה בשדרות ירושלים. מדובר בעליית מחירים של למעלה מ‭.25%-‬ חלק גדול מהסטודנטים במכללה האקדמית פשוט שוכרים דירות בחולון.

   

  אוניברסיטת תל-אביב. עדיף לגור בדרום העיר (צילום: גלעד קוולרצ'יק) (צילום: גלעד קוולרצ'יק)
  אוניברסיטת תל-אביב. עדיף לגור בדרום העיר(צילום: גלעד קוולרצ'יק)

   

  אוניברסיטת בר אילן ושנקר

  מה קרה לשכר הדירה: מחירי השכירות בגבעת שמואל עלו בכ‭13%-‬ בממוצע ביחס לשנה שעברה. ברמת גן מדובר בעלייה של כ‭.17%-‬

   

  תמונת מצב: ברמת גן, במרכז העיר ובשכונות היקרות המחירים מזכירים את תל-אביב. גם גבעת שמואל ליד האוניברסיטה אינה זולה. כדי למצוא דירות זולות היום הסטודנטים עוברים לבני ברק על גבול רמת גן. שם, על דירת שיכון של 3 חדרים, אפשר לשלם ‭2,800‬ שקל.

   

  מחירים לדוגמא: דירות 3 חדרים מושכרות ב‭5,000-‬ שקל וצפונה. מיקום הפרימיום של מכללת שנקר מספק מחירים בהתאם: דירת 30 מ"ר מושכרת ב‭2,750-‬ שקל. על דירת 3 חדרים משלמים ‭5,000-4,500‬ שקל. דירות ישנות ניתן למצוא ברחוב אבא הלל הסואן: 2 חדרים יעלו סביב ‭3,500‬ שקל.

   

  סטודנטים בבר אילן משתדלים לשכור דירות בשכונות הישנות של גבעת שמואל, ולא ברמת הדר או בשכונת הקאנטרי למשל, שם המחירים גבוהים. הפער בין השכונות עומד על כ‭25%-‬ ויותר, גם בגבעת שמואל. ‭4,000-3,500‬ שקל תעלה דירת ‭3.5‬ חדרים בבתים הישנים ו‭5,000-‬ שקל ומעלה בשכונות החדשות. דירת 4 חדרים משופצת וגדולה ברמת אילן, מרוהטת עם מעלית וחנייה, תעלה כ‭4,600-‬ שקל. בשכונת גיורא תשלמו ‭3,000‬ שקל בממוצע לדירת ‭2.5‬ חדרים וכ‭3,500-‬ שקל לדירת 3 חדרים.

   

  מבט למעלה על אוניברסיטת בר אילן. גם גבעת שמואל התייקרה (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
  מבט למעלה על אוניברסיטת בר אילן. גם גבעת שמואל התייקרה(צילום: באדיבות Lowshot)

   

  הטכניון ואוניברסיטת חיפה

  מה קרה לשכר הדירה: עלייה של ‭25%-20%‬ בממוצע ביחס לשנה שעברה.

   

  תמונת מצב: מישהו זוכר שלפני ‭4-3‬ שנים על דירת 4 חדרים בחיפה שילמו ‭2,500‬ שקל לחודש? סטודנטים שוכרים דירות זולות בעיר התחתית, בהדר, ברמות רמז, בנווה שאנן. דירות ‭4-3‬ חדרים שעלו לפני שנה ‭2,800-1,650‬ שקל שקל, עולות היום ‭3,300-2,000‬ שקל.

   

  מחירים לדוגמא: דירת 3 חדרים במרחק הליכה קצרה מהטכניון לשני סטודנטים, ברמות רמז ונווה שאנן, עולה ‭2,900-2,750‬ שקל - לעומת ‭2,250‬ שקל לפני שנה. מדובר בעלייה של ‭25%‬ ויותר. ברמת אלון, על דירת 4 חדרים תשלמו כבר ‭4,500 -4,000‬ שקל לחודש וכך גם באחוזה וברמת גולדה.

   

  אוניברסיטת חיפה. עלייה של 25% ביחס לשנה שעברה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
  אוניברסיטת חיפה. עלייה של 25% ביחס לשנה שעברה(צילום: אלעד גרשגורן)

   

  אוניברסיטת בן גוריון

  מה קרה לשכר הדירה: עלייה של ‭10%‬ בממוצע ביחס לשנה שעברה.

   

  תמונת מצב: סטודנט בבאר שבע משלם בממוצע כ‭1,200-‬ שקל לחודש עבור חדר בדירה. הבשורה הטובה היא, שרוב הדירות המוצעות היום הן במצב טוב. בעבר זה לא היה כך, אבל לסטודנטים בעיר יש היום המון כוח. הם רבים, מאוחדים ויש גם שפע של דירות. דירה שמצבה לא שפיר פשוט לא לוקחים.

   

  מחירים לדוגמא: ככל שמתקרבים למוסד הלימודים - מחירי השכירות גבוהים. שכונות ג' ו-ד' בבאר-שבע הן הסמוכות ביותר לאוניברסיטה, ולמרות שמדובר בשכונות ישנות, הן תמיד נשארות המבוקשות ביותר להשכרה לסטודנטים. מחירי השכירות מתחילים מ‭2,200-‬ שקל לדירת 3 חדרים ישנה, משופצת רק מעט אך מרוהטת בשכונה ד‭,'‬ ומגיעים ל‭3,200-‬ שקל לדירות חדישות בנות 3 חדרים בשכונת רמות, שגם היא רחוקה רק 10 דקות מהאוניברסיטה.

   

  דירת 4 חדרים משופצת לחלוטין וממוזגת המתאימה ל‭4-‬ סטודנטים בשכונת ג' או ד' מושכרת ב‭4,000-‬ שקל לחודש. דירת 4 חדרים משופצת ל‭3-‬ סטודנטים, לא רחוק משער האוניברסיטה ברחוב שמחה אסף, בשכונה ו' הישנה, עולה ‭3,500‬ שקל. 3 חדרים לזוג סטודנטים ברינגלבלום עולה ‭2,400‬ שקל בחודש.

   

  רחוב אברהם אבינו בשכונה ד‭,'‬ שממנו ניתן להגיע תוך מספר דקות לאוניברסיטה, יכול אף הוא להצביע על מחירי הדירות ועל סוגי הדירות לסטודנטים: דירת 3 חדרים משופצת לחלוטין, ממוזגת ומעוצבת עולה ‭2,700‬ שקל. 3 חדרים בשיפוץ חלקי עולה ‭2,000‬ שקל. דירות טובות מושכרות היום במחירים גבוהים ב‭10%-‬ ויותר מבשנה שעברה. דירות לא משופצות מושכרות במחירים נמוכים, אם הן בכלל מוצאות שוכר.

   

  אוניברסיטת בן גוריון. הסטודנטים חזקים (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
  אוניברסיטת בן גוריון. הסטודנטים חזקים(צילום: אליעד לוי)

   

  המרכז הבינתחומי, הרצליה

  מה קרה לשכר הדירה: לא עלה ולא ירד ביחס לשנה שעברה.

   

  תמונת מצב: סטודנטים בבינתחומי מתגוררים בדירות עם שותפים, כשהם משלמים ‭2,000-1,450‬ שקל לחודש לחדר. המחיר תלוי במיקום, במידת הפרטיות, בגודל ובמרחק מהמכללה.

   

  מחירים לדוגמא: המחירים בהרצליה מאוד דומים למחירי השנה שעברה. ברחוב הרב קוק דירת 5 חדרים מושכרת ל‭4-‬ סטודנטים ב‭1,450-‬ שקל לכל אחד. בדירה ברחוב העצמאות משלמים ‭1,600‬ שקל לחדר, יש חנייה והדירה משופצת. בהרצליה ב' משכירים וילה 200 מ"ר בנוי ל‭4-‬ סטודנטים, והם משלמים ‭2,650‬ שקל כל אחד. ואם רוצים לשכור דירה שלמה: ‭3-2‬ חדרים יעלו ‭3,500-3,000‬ שקל לחודש.

   

  המרכז הבינתחומי בהרצליה. הסטודנטים גרים עם שותפים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  המרכז הבינתחומי בהרצליה. הסטודנטים גרים עם שותפים(צילום: ירון ברנר)

   

  מכללת נתניה

  מה קרה לשכר הדירה: עלייה של ‭11%‬ בממוצע ביחס לשנה שעברה.

   

  תמונת מצב: מכללת נתניה מצויה במזרח העיר ואינה רחוקה גם מקריית השרון. חלק מהסטודנטים שוכרים שם דירות.

   

  מחירים לדוגמא: דירת 3 חדרים בקריית השרון מושכרת בכ‭4,000-‬ שקל לחודש. מדובר בעלייה של כ‭11%-‬ מהשנה שעברה. אז היא הושכרה ב‭3,600-‬ שקל. גם דירת 4 חדרים עלתה ב‭4,500 :11%-‬ שקל לעומת ‭4,000‬ שקל לפני שנה.

   

  סטודנטים אחרים מעדיפים לשכור יחידות דיור במרחק דקות הליכה מהמכללה: על חדרים של 30 מ"ר משלמים ‭1,900‬ שקל (ברחוב בוסל למשל‭.(‬ דירה בת 3 חדרים ברחוב הרב זוארץ, במרחק הליכה מהמכללה, עם מעלית וחנייה, מושכרת ב‭3,200-‬ שקל לחודש.

   

   

  מכללת אור יהודה

  מה קרה לשכר הדירה: מחירי השכירות באור יהודה גבוהים בכ‭15%-‬ בממוצע ממחירי השנה שעברה.

   

  תמונת מצב: בשכונות הישנות של אור יהודה המחירים אמנם עלו בלמעלה מ‭,25%-‬ אך עדיין מדובר במחירים נמוכים יחסית לערים השכנות.

   

  מחירים לדוגמא: בשנה שעברה דירת 3 חדרים מרווחת עלתה ‭2,500‬ שקל בחודש, ואילו השנה קפץ המחיר ל‭3,200-‬ שקל.

   

   

  מכללת ספיר, שדרות

  מה קרה לשכר הדירה: מחירי השכירות עלו השנה באזור שדרות בכ‭.10%-‬

   

  תמונת מצב: האם, על רקע ההסלמה בדרום, המשיכו להגיע סטודנטים למכללה ולשכור דירות בשדרות ובקיבוצי הסביבה? ובכן, התשובה היא כן רבתי. הלימודים אוטוטו בשער ועם כל הכבוד לטילים, הם הולכים ללמוד ולחיות שם במשך כמה שנים. רוב הדירות מצוידות בממ"ד או בשלבי בנייה של אחד כזה.

   

  מחירי הדירות בשדרות עלו בכ‭30%-‬ ב‭3-‬ השנים האחרונות, למרות המצב הביטחוני, ויש גם קונים לדירות להשקעה - בדיוק בגלל מכללת ספיר המתרחבת. גם מחירי השכירות עלו ב‭3-‬ השנים האחרונות בכ‭.30%-‬

   

  מחירים לדוגמא: חלק מהסטודנטים מתגוררים בדירות שכורות בעיר עצמה, ומשלמים כ‭2,500 -2,200-‬ שקל לדירת 3 חדרים, בדרך כלל משופצת, בשכונת נווה אשכול או קסדור.

   

  מדובר בעליית מחירים של כ‭10%-‬ לעומת השנה שעברה. יש המעדיפים לשכור יחידות דיור בקיבוצים המקיפים את המכללה, כמו ברור חיל, אור הנר, ניר עם או גבים. המחיר הוא ‭1,750-1,200‬ שקל ליחידות דיור בנות ‭2-1‬ חדרים. הביקוש למגורים בקיבוצים גבוה. יש רשימות המתנה, ואם מתפנה יחידה - יש עליה קופצים רבים.

   

  מכללת ספיר. מעדיפים לגור בקיבוצים בסביבה (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
  מכללת ספיר. מעדיפים לגור בקיבוצים בסביבה(צילום: אליעד לוי)

   

  הידיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים