שתף קטע נבחר

איי המחלוקת: סין נגד יפן - זה ייגמר במלחמה?

ממשלת יפן רכשה את שרשרת האיים שעומדים במרכז סכסוך טריטוריאלי עם סין ועוררה הפגנות אלימות בערי המדינה הקומוניסטית נגד "הכיבוש היפני". עם שוך ההפגנות עמלו עובדי מחלקת התברואה של בייג'ינג להסיר את הכתמים שהותירו פצצות הצבע שהושלכו על השגרירות היפנית. סוף סיפור?

מנקים את הלכלוך אחרי הפגנות המחאה שהסתיימו, אך אין זה סוף סיפור: סין שבה היום (יום ד') לנורמליות אחרי שבימים האחרונים נערכו במדינה הפגנות זעם המוניות נגד הכיבוש היפני במלחמת העולם השנייה ונגד רכישת איים שעומדים במרכז סכסוך טריטוריאלי בין שתי המדינות על ידי הממשלה בטוקיו. בייג'ינג טוענת כי האיים, הנקראים סנקאקו על ידי היפנים ודיאויו על ידי הסינים, שייכים לה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד חדשות בעולם :

 

עובדי מחלקת התברואה של עיריית בייג'ינג השתמשו בצינורות מים בלחץ גבוה כדי להסיר את הכתמים שהותירו פצצות הצבע שהושלכו אתמול לעבר שגרירות יפן בעיר. בנוסף, מחסומי דרכים הוסרו, תנועת כלי הרכב שבה לסדרה באזור שסובב את השגרירות היפנית, אולם שוטרים הרחיקו הולכי רגל מהמקום.

 

מנקים את הלכלוך שהותירו המפגינים בשגרירות יפן בבייג'ינג (צילום: AP ) (צילום: AP )
מנקים את הלכלוך שהותירו המפגינים בשגרירות יפן בבייג'ינג(צילום: AP )

הפגינו נגד הכיבוש היפני (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגינו נגד הכיבוש היפני(צילום: EPA)

הולכי רגל הורחקו מאזור השגרירות היפנית (צילום: AP) (צילום: AP)
הולכי רגל הורחקו מאזור השגרירות היפנית(צילום: AP)

 

בתי עסק יפניים רבים בסין, בהם מסעדות, חנויות ומפעלים, נסגרו בימים האחרונים בעקבות ההפגנות האלימות מול שגרירות יפן בבייג'ינג, במהלכן הושחתו כלי רכב במקום ומפגינים יידו אבנים ובקבוקי מים על מתחם השגרירות. הלילה דווח כי בתי העסק היפניים נפתחו שוב לעסקים.

 

הסינים לא שוכחים את "תקרית מוקדן" מ-1931

ברחבי סין יצאו המוני מפגינים אנטי-יפנים לרחובות הערים אחרי שממשלת יפן רכשה את איי המחלוקת בים סין המזרחי, שעל פי הערכות בסמוך אליהם יש שדות גז טבעי עצומים ודגה רבה. אתמול נערכו הפגנות על רקע יום השנה ה-81 ל"תקרית מוקדן" - האירוע שסיפק ליפן האימפריאלית את התירוץ לפלוש למנצ'וריה הסינית ב-1931. במדינה הקומוניסטית נתפש יום זה כיום של השפלה לאומית.

 

המפגינים הסינים לא הסתפקו בהפגנות מול שגרירות יפן וכמה עשרות מהם הפגינו ליד שגרירות ארצות הברית בבייג'ינג. כמה מפגינים הקיפו את רכבו של השגריר האמריקני גארי לוק וניסו למנוע ממנו להיכנס למתחם השגרירות.


ניסו לשמור על סדר. כוחות ביטחון סיניים מחוץ לשגרירות יפן בבייג'ינג (צילום: AP ) (צילום: AP )
ניסו לשמור על סדר. כוחות ביטחון סיניים מחוץ לשגרירות יפן בבייג'ינג(צילום: AP )

הפגינו גם מול שגרירות ארה"ב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגינו גם מול שגרירות ארה"ב(צילום: EPA)

התקשורת הסינית קראה לאזרחים להפגין פטריוטיות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
התקשורת הסינית קראה לאזרחים להפגין פטריוטיות(צילום: EPA)

העלו את דגל יפן והקיסר אקיהיטו בלהבות (צילום: AP ) (צילום: AP )
העלו את דגל יפן והקיסר אקיהיטו בלהבות(צילום: AP )

עשרות שנים של סכסוך טריטוריאלי. איי סנקאקו/דיאויו (צילום: AP) (צילום: AP)
עשרות שנים של סכסוך טריטוריאלי. איי סנקאקו/דיאויו(צילום: AP)

הלאומנים היפנים הציבו את דגל ארצם על אחד האיים והכעיסו את הסינים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלאומנים היפנים הציבו את דגל ארצם על אחד האיים והכעיסו את הסינים(צילום: AFP)

  

ארה"ב, בעלת ברית קרובה של יפן, מסרה כי היא לא נוקטת עמדה בסוגיית איי המחלוקת, אולם גם היא הייתה באחרונה מטרה למפגינים סינים שרצו להוציא את זעמם. מחלקת המדינה בוושינגטון מסרה כי השגריר לוק לא נפגע על ידי המפגינים ושהדיפלומטים האמריקנים במדינה הביעו את חששותיהם מהמשך המחאה בפני משרד החוץ הסיני.

 

יפן טוענת לבעלות על האיים מאז 1895

בייג'ינג וטוקיו מסוכסכות זה עשרות שנים על רקע שאלת השליטה בשרשרת האיים סנקאקו/דיאויו. יפן טוענת לבעלות על האיים מאז 1895, ארה"ב שלטה עליהם אחרי מלחמת העולם השנייה והעבירה אותם לידי הממשלה בטוקיו ב-1972.

 

המתיחות בין שתי המדינות האסייתיות הגיעה בחודש שעבר לשיא, אחרי שקבוצה של לאומנים יפנים הגיעה בשחייה לאי סלעי בים סין המזרחי, הנמצא בלב שטח המחלוקת עם בייג'ינג, והציבה במקום את דגל יפן. צעד זה הצית הפגנות מחאה גדולות בסין ונזיפה דיפלומטית מצד בייג'ינג.

 

שבוע קודם לכן חמקה קבוצה של 14 פעילים סינים מעין משמר החופים היפני, הגיעה לאחד האיים הלא מיושבים - והניפה בו את דגל סין. אך הקש ששבר את גב הגמל מבחינת הסינים היה ההודעה של ממשלת יפן כי רכשה את האיים מאזרח יפני פרטי. בתגובה, סין שלחה ספינות סיור לאזור האיים וכלי התקשורת במדינה הקומוניסטית קראו לאזרחים לצאת לרחובות ולהפגין פטריוטיות על ידי החרמת מוצרים יפניים וביטול נסיעות ליפן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מפגין מחוץ לשגרירות יפן בקואלה לומפור, מלזיה
צילום: EPA
צילום: EPA
המפגינים השליכו פצצות צבע על השגרירות היפנית
צילום: EPA
מומלצים