שתף קטע נבחר

גרמניה: אושרה הצעת חוק המתירה ברית מילה

כשלושה חודשים לאחר שבית המשפט בקלן קבע שמילה היא "התערבות חמורה בשלמות הגוף", הקבינט הגרמני אישר הצעת חוק המתירה את ההליך הדתי - בתנאי שההורים יקבלו מידע על טבעו, וכן שייעשה שימוש במשככי כאבים

הקבינט הגרמני אישר בצהריים (יום ד') הצעת חוק שמתירה מילת תינוקות זכרים. הצעת החוק שמה קץ לחוסר הוודאות המשפטית ששררה בגרמניה סביב עריכת ברית מילה לא-רפואית, שאותה הגדיר בית משפט בקלן כ"התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף האנושי".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

על-פי הצעת החוק, עריכת ברית מילה תאושר בתנאי שההורים יקבלו מידע מלא על ההליך, וכן שייעשה שימוש במשככי כאבים יעילים.

 

"זה חשוב במיוחד שהממשלה פעלה במהירות כה רבה ובאחריות", אמרה שרלוט קנובלוך, אחת הבכירות בקהילה היהודית, "הצעת החוק היא מאוזנת ומסירה את חוסר הוודאות סביב העניין. גרמניה לא תהפוך למדינה היחידה בעולם שבה יהודים לא יוכלו לקיים את דתם". 

 

הפסיקה של בית המשפט עוררה סערה בגרמניה, במיוחד בקרב האוכלוסייה היהודית והמוסלמית שראו בכך פגיעה באמונתם. למרות שלל הצהרות והתבטאויות מצד גורמים רשמיים בכירים בגרמניה כי ברית מילה לא תיאסר בגרמניה, הצעת החוק היא בגדר אבן שנגולה מעל לבם של המאמינים.

 

זמן קצר לאחר פרסום פסיקת בית המשפט בברלין, לפני כשלושה חודשים וחצי, אמר דוברה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, סטפן סייברט, כי בכוונת הממשלה הגרמנית למצוא דרך לעקוף את העמדה שהציג בית המשפט: "לכל אחד בממשלה ברור לגמרי שאנחנו רוצים שיהיו חיים דתיים יהודיים ומוסלמיים בגרמניה. ברית מילה שמתבצעת באופן אחראי חייבת להמשיך להיות אפשרית במדינה הזו ללא ענישה".

 

גם מרקל עצמה מיהרה להרגיע את הרוחות וכמה ימים לאחר מכן הבהירה כי לא תיתכן מציאות שבה

המילה הדתית תיאסר. "איני רוצה שגרמניה תהיה המדינה היחידה בעולם שבה יהודים לא יוכלו לקיים את טקסיהם", אמרה ותקפה מרקל בחריפות את פסיקת בית המשפט: "אימוץ העמדה הזו יהפוך את גרמניה ל'מדינה של ליצנים'".

 

אלא שלמרות ההצהרות המפייסות, תביעה הוגשה על-ידי אדם פרטי נגד רב העיר הוף דוד גולדברג, שמתפקד גם כמוהל - וההליך המשפטי הוסיף שמן למדורה.

 

גם לאחר ששר המשפטים של ברלין הבהיר באופן שאינו משתמע לשני פנים כי ברית מילה מותרת - היהודים והמוסלמים במדינה ערכו הפגנה שקוראת לאפשר חופש דת במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית מילה. מותר גם בגרמניה
צילום: AP
מומלצים