שתף קטע נבחר

רב בגרמניה נתבע בשל עריכת ברית מילה

בפעם הראשונה בגרמניה שלאחר השואה, מתנהלים הליכים פליליים נגד רב על עריכת ברית מילה. פסיקת בית המשפט בקלן סללה את הדרך להאשימו ב"פגיעה גופנית" בילד

שגריר גרמניה הבטיח, הקנצלרית אנגלה מרקל  הבהירה כי תפעל לחקיקה שתאפשר ברית מילה - אבל בינתיים מתברר שהמצב רק מחמיר: רב העיר הוף, דוד גולדברג, נתבע לדין בשל עריכת ברית מילה לתינוק - במה שהוגדר בתביעה כ"פגיעה גופנית" בילד.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בעיתון הגרמני-יהודי "יודישאה אלגמיינה" פורסם כי הפרקליט גרהרד שמידט אישר שמתקיימים הליכים משפטיים נגד הרב גולדברג. על-פי הדיווח, התלונה נגד הרב הוגשה על-ידי רופא מהעיר הסן, שהתבסס על פסיקת בית המשפט בקלן שקבע כי מילה מסיבות דתיות עשויה להיחשב כפשע.

 

תחנת הרדיו הבווארית הוסיפה כי הרופא היה אחד מהחותמים על מכתב שנשלח לקנצלרית מרקל, שבו נטען כי "לא יכול להיות שדת תשמש אישור לפגיעה בחסרי ישע".

 

הרב גולדברג נולד בישראל, וגר בגרמניה מאז תחילת שנות ה-90. הוא משמש כרבה של הוף מאז 1997, ובתפקידו כמוהל כבר ערך בריתות לכ-3,000 תינוקות. על ההליכים נגדו שמע מעיתונאים שפנו אליו - אך סירב להגיב

 

הרב האורתודוכסי של קלן, ירון אלנגמאייר, אמר בעקבות התלונה כי הוא "המום". לדבריו, זו הפעם הראשונה שבגרמניה שלאחר מלחמת העולם השנייה מתנהלים הליכים פליליים נגד רב בשל עריכת טקס דתי.  

 

הפסיקה שהסעירה

בחודש יוני פסק בית המשפט במחוז קלן כי מילה לא רפואית היא "התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף האנושי". בעקבות הפסיקה פירסם העיתון "פייננשל טיימס" הגרמני מאמר שבו נטען כי על סמך פסיקה זו יש לראות מילה דתית בידי יהודים ומוסלמים כפשע.

 

במאמר נטען כי רופאים גרמנים שמלו תינוקות שלא לצרכים רפואיים פעלו עד כה בתחום אפור מבחינה חוקית, שכן הם היו יכולים לטעון שלא היו

מודעים לכך שמדובר בפשע, אלא שהתמונה השתנתה.

 

הפסיקה של בית המשפט עוררה סערה בעולם היהודי והמוסלמי, אבל גורמים רשמיים בגרמניה ניסו להנמיך את גובה הלהבות. דוברה של הקנצלרית אנגלה מרקל אמר כי בכוונת הממשלה למצוא דרך לעקוף את פסיקת בית המשפט. "לכל אחד בממשלה ברור לגמרי שאנחנו רוצים שיהיו חיים דתיים יהודיים ואיסלאמיים בגרמניה", אמר הדובר סטפן סייברט. "ברית מילה שמתבצעת באופן אחראי חייבת להמשיך להיות אפשרית במדינה הזו ללא ענישה".

 

כמה ימים לאחר מכן מרקל הוסיפה בנחרצות, בדברים שאמרה לחברי מפלגתה: "איני רוצה שגרמניה תהיה המדינה היחידה בעולם שבה יהודים לא יוכלו לקיים את טקסיהם". לדבריה, אימוץ פסיקת בית המשפט בקלן יהפוך את גרמניה ל"מדינה של ליצנים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דוד גולדברג
זה פשע?
צילום: AP
מומלצים