שתף קטע נבחר

צילום: AFP

גם רוצים לבית הלבן: רוזאן בר, כוכב פורנו ובת 28

הבחירות לנשיאות ארה"ב מתמקדות במועמדי המפלגות הגדולות - אובמה ורומני - אך משתתפים בהן גם לא פחות מ-10 מועמדים עצמאים, בהם רופאה יהודייה שתומכת בלגליזציה של מריחואנה, קומוניסט ואב ל-11 ילדים. יש להם סיכוי?

לא רק ברק אובמה ומיט רומני יתמודדו בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-6 בנובמבר, אלא גם לא פחות מעשרה מועמדים נוספים, שלמעשה אין להם סיכוי לקבל אפילו אלקטור אחד, אך אחד מהם עשוי להפריע לרומני בהתמודדות במדינת וירג'יניה. וראלף ניידר - שהתמודד בארבע מערכות בחירות - לא רץ הפעם. הכירו את המתמודדים שאולי נשמע את שמם שוב לקראת הבחירות בשנת 2016.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

  

המרוץ לבית הלבן - כתבות נוספות:

מסך קטן, קרב גדול: כל עימותי הנשיא

כל קול חשוב? לא באמריקה. כך עובדת השיטה

למה מתחלקים האמריקנים לחמורים ולפילים?

התגרשו, נרצחו וזה שקטף בוטנים. הצצה לנשיאים

 

הירוקים: ניידר כבר לא מתמודד כאן יותר 

ניידר התמודד כמה פעמים כמועמד מפלגת הירוקים לנשיאות ובשנת 2000 הפריע לאל גור להגיע לבית הלבן אחרי שקיבל כ-100 אלף קולות בפלורידה, שבה ניצח ג'ורג' בוש הבן את גור ב-537 קולות בלבד והבטיח לעצמו את הנשיאות. הפעם תעמוד בראש המפלגה ד"ר ג'יל שטיין היהודייה, שאפילו זכתה לתמיכתו של הבלשן השנוי במחלוקת פרופ' נועם חומסקי.

  

ד"ר שטיין, רופאה בת 62 המתגוררת במדינת מסצ'וסטס, התמודדה לתפקיד מושל המדינה בשנת 2002 וסיימה הרחק מאחורי רומני ומועמדת המפלגה הדמוקרטית. בסופו של דבר, היא נבחרה לחברת מועצה בעיר מגוריה, לקסינגטון. המועמדת לסגנית הנשיא מטעם המפלגה הירוקה היא שרי הונקלה, פעילה למען זכויות אדם ממדינת מינסוטה. שטיין תומכת בלגליזציה של מריחואנה ואמרה לפני חודשיים כי "הגיע הזמן לרוקן את בתי הסוהר מעבריינים לא-אלימים שנמצאים שם בגלל מריחואנה".

 

כבר התמודדה בעבר נגד רומני. ג'יל שטיין מהירוקים ()
כבר התמודדה בעבר נגד רומני. ג'יל שטיין מהירוקים

 

הספיק לו אחרי 4 ריצות לבית הלבן. ראלף ניידר ()
הספיק לו אחרי 4 ריצות לבית הלבן. ראלף ניידר

 

בשנת 2008, המועמדת לנשיא מטעם המפלגה הייתה סינתיה מקיני, שכיהנה כחברת בית הנבחרים מטעם המפלגה הדמוקרטית בשנים 2007-1993, למעט שנתיים מתוכן. היא הייתה חברת הקונגרס השמאלנית ביותר בבית הנבחרים, ובין היתר הציעה לחקור את האפשרות שממשל בוש אשם במתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001. מלבד זאת, הייתה מקיני מתנגדת חריפה של ישראל. לאחר הבחירות - בהן זכתה ל-161 אלף קולות בלבד - היא השתתפה באחד המשטים לרצועת עזה.

 

המפלגה הליברטריאנית: המושל יביא קולות? 

גארי ג'ונסון עומד בראש המפלגה התומכת בחופש הבחירה והדת ובצמצום סמכויות הממשל. הוא היה חבר בעבר במפלגה הרפובליקנית וכיהן כמושל מדינת ניו מכסיקו בשנים 2003-1995. בשנה שעברה הוא עבר למפלגה הליברטריאנית, לאחר שפרש בתחילת הפריימריז של מפלגתו לשעבר, לא לפני שהשתתף בכמה עימותים.

 

ג'ונסון, בן 59, מגדיר את עצמו איש עסקים מצליח, שהחל את דרכו כאיש מכירות מדלת לדלת. לפני שהחל את דרכו הפוליטית היה בעל חברה שהעסיקה 1,000 עובדים. הוא מתגאה כי הצליח לכבוש את פסגות ארבעה מתוך שבעת ההרים הגבוהים בעולם - בהם האוורסט. סגנו הוא ג'יימס גריי, משפטן מוושינגטון.

 

החל את דרכו כאיש מכירות מדלת לדלת. גארי ג'ונסון מהליברטריאנים ()
החל את דרכו כאיש מכירות מדלת לדלת. גארי ג'ונסון מהליברטריאנים

 

במהלך מסע הבחירות שלו אמר ג'ונסון כי הוא תומך בקיצוץ מיידי של 43 אחוזים מההוצאות הפדרליות, כולל בביטחון. בדומה לשטיין, גם ג'ונסון תומך בלגליזציה של מריחואנה, ולטענתו אקט זה יצמצם את האלימות בגבול עם מכסיקו בשיעור של 75 אחוזים. הוא עצמו לא התבייש לספר בפומבי כי עישן בעבר סמים.

 

בשנת 2008 התמודד בבחירות מטעם המפלגה בוב באר, תובע פדרלי לשעבר שהיה חבר בית הנבחרים האמריקני מטעם המפלגה הרפובליקנית בשנים 2003-1995. הוא זכה ביותר מ-523 אלף קולות. אגב, המפלגה משתתפת בבחירות ללא הצלחה יתרה מאז שנת 1972. לפני 24 שנה המועמד מטעמה לנשיאות היה רון פול, שהגיע לשלבים המתקדמים השנה בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית.

 

מפלגת החוקה: המפלגה השלישית של גוד 

וירג'יל גוּד, שהיה חבר בבית הנבחרים בשנים 2009-1997 מטעם המחוז החמישי במדינת וירג'יניה, הוא מועמד מפלגת החוקה לנשיאות ארה"ב. גוד נבחר לראשונה לבית הנבחרים מטעם המפלגה הדמוקרטית, לאחר מכן עבר להיות נציג עצמאי, ובשנת 2002 חצה את הקווים למפלגה הרפובליקנית. בבחירות ב-2008 הפסיד את מושבו ב-727 קולות בלבד. שנתיים לאחר מכן הצטרף למפלגת החוקה. 

 

גוד, בן 66, עלה לכותרות בשנת 2006 כשאמר שאם ארה"ב לא תהדק את הפיקוח על ההגירה, "מוסלמים רבים נוספים" ייבחרו למשרות ציבור וילכו בעקבות הפוליטיקאי קית' אליסון, שהתאסלם בצעירותו וביקש להישבע אמונים על הקוראן. אגב, אליסון היה המוסלמי הראשון שנבחר לקונגרס האמריקני עם בחירתו ב-2006. על פי פרסומים בארה"ב, רומני חושש שגוד ייקח לו קולות בקרב הצמוד עם אובמה במדינת וירג'יניה. סגנו הוא ג'ים קליימר, עורך דין בן 64, ממדינת פנסילבניה.

 

מפלגת החוקה תתמודד ב-26 מדינות בלבד, אך ניתן יהיה להצביע לה ב-15 מדינות נוספות, אף על פי ששמו של גוד לא יהיה על דפי ההצבעה.

 

נציגי מפלגת החוקה מתמודדים לנשיאות מאז שנת 1992, ועדיין לא הצליחו לקבל יותר מ-200 אלף קולות. בבחירות לפני ארבע שנים היה המועמד צ'ק בולדווין קרוב מאוד לשבור את הרף, אך השיג 199 אלף קולות.

 

מפלגת הצדק: נוסדה רק לפני שנה 

רוקי אנדרסון, 61, ממדינת יוטה היה ראש העיר סולט לייק סיטי בשנים 2008-2000. בשנה שעברה הוא עבר מהמפלגה הדמוקרטית למפלגת הצדק - שנוסדה רק לפני שנה - ונבחר כמועמדה לנשיאות. סגנו הוא לואיס רודריגז ממדינת קליפורניה.

 

יתמודד ב-16 מדינות בלבד. רוקי אנדרסון ממפלגת הצדק ()
יתמודד ב-16 מדינות בלבד. רוקי אנדרסון ממפלגת הצדק

 

אנדרסון יתמודד ב-16 מדינות בלבד וב-14 נוספות יהיה אפשר להצביע לו, אף על פי ששמו לא יהיה על דפי ההצבעה. המפלגה הצעירה מריצה גם שני מועמדים ממדינת יוטה לסנאט ולבית הנבחרים.

 

המפלגה הסוציאליסטית לשחרור: בת 28 מועמדת 

פטה לינדסיי, בת 28, היא המועמדת הצעירה ביותר לנשיאות ארה"ב, אך אינה יכולה להיות נשיאה מכיוון שהגיל המינימלי לתפקיד הוא 35. לידנסיי היא פעילה אנטי מלחמתית ומועמדת מפלגת השמאל הקיצוני לנשיאות. באתר האינטרנט של המפלגה בירכו את הוגו צ'אבס על ניצחונו מחדש בבחירות לנשיאות ונצואלה, ושחררו כמה עקיצות לעבר מדיניות ארה"ב.

 

המפלגה הסוציאליסטית לשחרור תתמודד ב-12 מדינות ויהיה ניתן להצביע לה ב-4 מדינות נוספות. ב-2008 התמודדה גלוריה לה-ריבה לנשיאות מטעם המפלגה והסתפקה ב-7,478 קולות. בבחירות הקרובות היא תתמודד גם הפעם מטעם המפלגה הסוציאליסטית לשחרור באיווה וביוטה, מכיוון ששם החוק לא מאפשר ללינדסיי להציע את מועמדותה בשל גילה.

  

מפלגת האמריקנים: אב ל-11 בראש המפלגה 

טום הופלינג, בן 51 ממדינת איווה, היה ממקימי המפלגה האמריקנית. הוא נשוי ואב לתשעה ילדים, ובנוסף יש לו שני ילדים מאומצים. מפלגת האמריקנים תתמודד בשלוש מדינות - קליפורניה, קולורדו ופלורידה. יהיה ניתן להצביע לו גם בארבע מדינות נוספות.

 

מפלגת השלום והחירות: רוזאן בר נשיאה? 

רוזאן בר, שהייתה כוכבת גדולה בארה"ב בשנות ה-80 וה-90 בזכות סדרת הטלוויזיה המצליחה שלה "רוזאן", התמודדה במפלגת הירוקים, אך כשלא נבחרה עברה למפלגת השלום והחירות והתמנתה כמועמדת לנשיאות מטעם המפלגה.

 

זאת לא בדיחה, היא באמת רצה לנשיאות. רוזאן בר (צילום: mct) (צילום: mct)
זאת לא בדיחה, היא באמת רצה לנשיאות. רוזאן בר(צילום: mct)

 

בר, שתחגוג כמה ימים לפני הבחירות יום הולדת 60, החליפה בתפקיד את ראלף ניידר - שהתמודד מטעם המפלגה לנשיאות לפני ארבע שנים. ניידר זכה בבחירות ההן בקצת יותר מ-116 אלף קולות. אגב, נציגי המפלגה מתמודדים לנשיאות מאז 1968 ומקבלים פחות מ-100 אלף קולות בכל פעם. סגניתה של בר היא סידני שיהאן, ששכלה את בנה במלחמה בעיראק.

 

מפלגתה של בר תתמודד בשלוש מדינות בלבד - קליפורניה, קולורדו ופלורידה - ומי שציפה שנשיאה יהודייה תשב בבית הלבן ב-20 בינואר 2013 - יצטרך להמתין.

 

המפלגה הסוציאליסטית: 6,581 קולות ב-2008 

סטיוארט אלכסנדר, בן 61, היה בבחירות 2008 מועמד המפלגה לסגן הנשיא. הוא מגדיר את עצמו פעיל חברתי וכתב בתחום הפוליטי. המפלגה זכתה אז ל-6,581 קולות בלבד, ובבחירות הקרובות תתמודד המפלגה בארבע מדינות וניתן יהיה להצביע לה בשתי מדינות נוספות.

 

ממשיך לעבוד במשרה מלאה גם במהלך הקמפיין. סטיוארט אלכסנדר הסוציאליסט ()
ממשיך לעבוד במשרה מלאה גם במהלך הקמפיין. סטיוארט אלכסנדר הסוציאליסט

 

סגנו של אלכסנדר הוא אלכס מנדוזה, והשניים הצהירו כי המשיכו לעבוד במשרה מלאה למרות קמפיין הבחירות שהם מנהלים. "אנחנו 99 האחוזים", הם אמרו לא פעם כדי להראות שהם מייצגים את רוב האמריקנים. הם גם תמכו בשנה החולפת בתנועת המחאה החברתית "לכבוש את וול סטריט".

 

מפלגת העובדים הסוציאליסטים: קרובים לקומוניזם 

ג'יימס האריס, בן 64, ניסה את כוחו בעבר כמועמד מפלגת העובדים הסוציאליסטים, המוגדרת כמפלגה האמריקנית הקרובה ביותר לקומוניזם. המפלגה זכתה לכמה אלפי קולות בפעמים הקודמות שבהן התמודדה. המפלגה תתמודד בשש מדינות ובמדינה נוספת ניתן יהיה להצביע לה. 

 

מפלגת הרפורמה: חייל לשעבר וכוכב פורנו הומו

אם אובמה ורומני לא מרגשים חלק מהמצביעים, אלה ודאי יוכלו למצוא ריגוש באחד המועמדים הצבעוניים ביותר במרוץ - אנדרה ברנט השרירי יליד אוהיו. ברנט, בן 36, הוא כוכב פורנו ודוגמן עיצוב גוף שזוכה לפופולריות רבה באתרים של הומואים, ככל הנראה גם בשל העובדה שהוא הומו בעצמו.

 

בשנים 2000-1996 שירת ברנט בצבא ארה"ב, והוצב בין היתר בסרייבו, אולם פציעה בתאונת מסוק סיימה את הקריירה הצבאית שלו. מאז הוא החליט להגשים חלום שלו להפוך לדוגמן עיצוב גוף, ועשה זאת אחרי שלוש שנים אינטנסיביות במכון הכושר.

 

אמריקה מוכנה לנשיא שיודע לעשות שרירים?

 

וכאן הוא עם בגדים. צפו בתשדיר תעמולה של ברנט ממפלגת הרפורמה

 

ויתר על קריירה צבאית אחרי שנפצע בתאונת מסוק. ברנט ()
ויתר על קריירה צבאית אחרי שנפצע בתאונת מסוק. ברנט

 

"הוא טהור וללא רפש בשל העובדה שמעולם לא נשא במשרה ציבורית", נכתב באתר מפלגת הרפורמה. "הסגנון שלו, ההתנהגות שלו והדיבור שלו הם של נשיא. הוא איתן בעמדות שלו ולעולם לא מוותר. הוא תמיד מוכן לתת תשובה בכל עת, הוא אחראי, אמין ובעל יושרה".

 

כאשר נשאל על החלטתו להיכנס לפוליטיקה, אמר ברנט כי נמאס לו לשבת בצד ולראות כיצד ארה"ב הגדולה מונהגת על ידי בירוקרטיה תאגידית. "המדינה שלנו נבנתה על אמונה וערכים ודרכם נוכל לעשות את כל הדברים", הוא כתב באתר הרשמי שלו.

אגב, ברנט יתמודד במדינה אחת בלבד בבחירות הקרובות.

 

עוד מתמודדים:

המפלגה האובייקטיבית: ד"ר טום סטיבנס - שתי מדינות. 

מפלגת העמדה השלישית האמריקנית: מרלין מילר - מתמודדים בשלוש מדינות.

 

והיה גם מועמד עצמאי בעבר שזכה להישגים נאים. המיליארדר רוס פרו, שהתמודד במפלגה עצמאית בשנת 1992, זכה לכמעט 20 מיליון קולות (18.9 אחוזים מקולות הבוחרים) - אך לפי שיטת האלקטורים הוא לא זכה באף אלקטור. ארבע שנים לאחר מכן הוא לא השיג אף אלקטור וכוחו צנח ל-8 מיליון קולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פופולרי מאוד באתרי הגייז. ברנט ממפלגת הרפורמה
צילום: רויטרס
עלה לגור בנשיאות ב-2000? ניידר
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
בוש ניצח בפלורידה בהפרש של 537 קולות והבטיח את הנשיאות. עם אל גור
צילום: רויטרס
צילום: AFP
לא רק הם מתמודדים. רומני ואובמה בעימות הראשון בדנבר
צילום: AFP
20 מיליון קולות ב-1992, אבל בלי אף אלקטור. פרו
צילום: Getty Images Imagebank
אימץ שני ילדים. הופלינג ממפלגת האמריקנים
יכולה להתמודד, אך לא להיות נשיאה. לינדסיי בת ה-28
מומלצים