שתף קטע נבחר

ליכוד בלי כחלון: "למעלה צריך להיות מזרחי"

לוי, שטרית, נסים ועמור פיארו את רשימת הליכוד בעבר, אבל אחרי פרישת כחלון נשאר רק מזרחי אחד בצמרת - סילבן שלום. בליכוד יש הסבורים שנתניהו צריך לקדם מזרחי, אבל אחרים בטוחים: העדות מתערבבות, לפרישה אין משמעות חברתית

"למעלה צריך להיות מזרחי". כך אומרים פעילים בליכוד, אחרי פרישתו אמש (יום ב') מהפוליטיקה של השר משה כחלון, שהשאירה את מפלגת השלטון עם מספר זעום של בכירים מעדות המזרח.

 

טלטלה בליכוד - דיווחים נוספים ב-ynet:

הפעילים בהלם: "כחלון היה הנשמה של הליכוד"

משה כחלון ל-ynet: "אז מה אם אני עוזב?"

לקאמבק סמסו כחלון: נחשף המספר האישי

 

בניגוד לשנות ה-70 וה-80, אז ברשימת הליכוד הופיעו בין היתר דוד לוי, דוד מגן, מאיר שטרית, משה נסים, משה קצב ושאול עמור - כולם שימשו בתקופה זו או אחרת כשרים - בממשלה האחרונה השרים היחידים מעדות המזרח מבין חברי הליכוד היו כחלון וסילבן שלום.

 

"יש לנו את סילבן, אבל הוא נתפס יותר בוהמי", אמר ל-ynet שמעון בוקר, ממנהיגי הליכוד בדרום, לאחר הודעת הפרישה של שר הרווחה והתקשורת. הוא התייחס לצמצום מספרם של המזרחים בצמרת הליכוד ואמר: "אני לא רוצה לפתוח בקבוק ולהוציא את השד העדתי, אבל יש בדברים האלה משהו. אם כי יש לנו מזרחים - גילה גמליאל, סילבן. זה לא שאין. אבל למעלה צריך להיות מזרחי".

 

בוקר הוסיף כי "נתניהו צריך להביא מזרחי ולהרים אותו למעלה", אך סבור כי עזיבתו של כחלון "לא תשבור את הליכוד ולא תשפיע על תפקוד המפלגה".

 

יאיר חזן, אחד מפעילי הליכוד באופקים, אמר גם הוא כי לא בטוח שהצעד יהיה בעל השפעה. "המפלגה לא מצטיירת כמי שלא מקדמת את אנשי עדות המזרח".

 

ממלא מקום ראש עיריית עפולה, יוסי גושן, יתמודד בפריימריז הקרובים של הליכוד על משבצת גליל-עמקים. הוא

הביע צער על פרישתו של כחלון, אך אמר ש"התמעטות המזרחים" בליכוד היא חלק מתהליך שגרתי ואין לה משמעות פוליטית או חברתית. "זה קורה בכל הארץ, העדות מתערבבות. כבר אין משמעות לכך שאתה ממוצא רוסי, תימני, רומני או מרוקני. אבא שלי הוא מרוקני שנישא לגרמנייה, אז מה הבת שלי? רבע ורבע וחצי? זה חלק מהתהליך וזה נורמלי", הסביר גושן, המגדיר עצמו בהומור: "טיפה שוודי אבל בעיקר תימני".

 

בהכנת הכתבה השתתפו אילנה קוריאל, אחיה ראב"ד וירון דרוקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
גמליאל ושלום. "יש לנו מזרחים"
צילום: ירון ברנר
כחלון. פורש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים