שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  למרות ההסלמה: המסחר בבורסה נסגר בעליות

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.87%, מדד ת"א 100 עלה ב-1.03%, מדד בלוטק 50 עלה ב- 1.29% ומדד נדל"ן עלה ב-1.25%. עליות חדות בקבוצת אי.די.בי לאחר חשיפת "כלכליסט" על מגעים להלוואת ענק מ-KKR, המניה קפצה ב-13.7%

  המסחר בבורסה של תל-אביב ננעל אחר הצהריים (ד') בעליות שער, על רקע הירידות שנרשמו אמש בוול סטריט ובצל ההסלמה בדרום

   

  מדדים

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.87% ל-1,202.49 נקודות, מדד ת"א 100 עלה ב-1.03% ל-1,065.62 נקודות, מדד בלוטק 50 עלה ב- 1.29% ל-323.94 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-1.25% ל-281.25 נקודות.

    

  ברקע המסחר 

  עיקב שלח, מנהל השקעות בכיר במגדל שוקי הון, התייחס היום בשיחה עם "כלכליסט" למסחר בבורסה ואמר כי "הסיפור הגדול היום בשוק הוא אי.די.בי והכניסה של המלווה הגדול לחברה. חשוב להבין שבמידה והכסף אכן יזרום לקבוצה איגרות החוב למעלה של אי.די.בי אחזקות יהיו הראשונות שירוויחו.

   

  "ניתן לשים לב שהתאוששות במחזורי המסחר בבורסה נמשכת למרות שהיום יחסית המחזור לא גבוה במיוחד. מלאנוקס מרכזת מחזור ענק וזאת לאחר הירידות שרשמה בימים האחרונים". שלח התייחס למתיחות בדרום ואמר כי "קשה לומר שהמצב בדרום משפיע על המשקיעים - הם כבר התרגלו לארועים מסדר גודל זה".

   

  במהלך הלילה והבוקר שוגרו יותר מ-50 רקטות ופצצות מרגמה לעבר המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב, שדות נגב וחוף אשקלון. חמישה בתים ספגו פגיעה ישירה. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שבע רקטות שנורו לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון. אתמול אירעה תקרית קשה בגבול הרצועה. בבית החולים סורוקה בבאר שבע מאושפז במצב בינוני-קשה סרן זיו שילון, מפקד פלוגה בגבעתי, שנפגע בפיצוץ מטען על גדר המערכת. הוא עדיין מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ כשהוא מונשם ומורדם.

   

  מריל לינץ' העלה אתמול את תחזית הצמיחה של ישראל לשנת 2012 ל-2.9% מ-2.7%, וזאת עקב השיפור בכלכלה הגלובלית וסימני ההתאוששות בישראל במחצית הראשונה של השנה. "הכלכלה המקומית הייתה עמידה יותר מהציפיות", כתבו כלכלני הבנק, "מכיוון שהירידה בסקרים לא תורגמה לנתונים ריאלים". לדבריהם מדד מנהלי הרכש הראה על התכווצות מאז יוני, עם קריאה ממוצעת של 38.4 נקודות ברבעון השלישי בהשוואה ל-50.7 נקודות ברבעון השני, מדד המגמות בעסקים ירד זה החודש השלישי ברציפות ל-15.5 בספטמבר מ-12.2 באוגוסט וכן חלה ירידה קבועה באמון הצרכנים.

   

  מניות במרכז 

  קרן KKR מנהלת מו"מ למתן הלוואת ענק של מאות מיליוני דולרים לאי.די.בי אחזקות (קפצה ב-13.7%), כך נודע ל"כלכליסט". מדובר במהלך דרמטי שאם יבשיל לכדי עיסקה הוא עשוי לפתור חלק מהותי מבעיית החוב של הקונצרן שבשליטת נוחי דנקנר. מנהלי KKR נפגשו מספר פעמים עם דנקנר בלונדון, ניו-יורק ותל אביב כדי לגבש את העסקה שהיקפה עשוי לעלות על מיליארד שקל.

   

  מאוחר יותר אישרה החברה את חשיפת "כלכליסט" ודיווחה לבורסה כי הקבוצה מנהלת מגעים לקבלת הלוואה מגוף זר בסכום מהותי מאוד ובוחנת שתי אפשרויות להשטחת הפירמידה. האחת מדברת על כך שדסק"ש תרכוש את כור וכור תגיש הצעת רכש לאגרות החוב שלה ותרכוש אותן מהציבור. האפשרות השנייה היא שאי.די.בי אחזקות תרכוש את כור באמצעות הלוואת הענק אותה תקבל מ-KKR.

   

  "האתגר העיקרי העומד בפני שטראוס היא הפעילות בישראל ככלל, והפעילות בענף החלב בפרט", כך לפי ערן יעקובי מדש ברוקראז' שהוריד המלצה למניית שטראוס ל"תשואת שוק" עם מחיר יעד של 49 שקלים - 4 שקלים יותר ממחירה בשוק. "עליית המחירים בעקבות התייקרותו של מחיר החלב הגולמי ב-9% עלולה לפגוע בצריכת המוצרים בשוק כולו", הוסיף יעקובי.

   

   

  ברורית פיין, אנליסטית כלל פיננסים התייחסה היום לתחום הנדל"ן המניב וציינה במיוחד את החברות עזריאלי, מליסרון, אמות וריט 1 . לגבי עזריאלי כתבה פיין כי "עזריאלי הוכיחה השבוע שהיא אינה תלויה ברכישות בשביל לצמוח. הקבוצה הודיעה כי זכתה במכרז לרכישת מתחם קופ"ח בדרך מנחם בגין. להערכתנו, מדובר ברכישה אסטרטגית וחשובה עבור הקבוצה". לגבי אמות ציינה פיין כי "תיק הנכסים מאופיין בפיזור נכסים רחב ואין תלות בנכס בודד. המינוף של החברה ראוי ואופטימלי לענף. מנגד, היקף הייזום יחסית גבוה ותלוי בהתפתחותם של שני פרויקטים עיקריים. שימו לב לתשואת הדיבידנד".

   

  בנק ישראל נתן לשלמה אליהו את ברכת הדרך להשלמת העסקה לרכישת השליטה (69%) בחברת הביטוח מגדל מידיה של ג'נרלי האיטלקית. מהודעת בנק ישראל עולה כי אליהו יכול להישאר עם אחזקותיו הנוכחיות בבנק לאומי (13.49%) על מנת להשלים את העסקה לרכישת חברת הביטוח בתמורה ל-3.5 מיליארד שקל.

   

  ביוליין הודיעה כי תערוך ניתוח של תוצאות הביניים של ניסוי ה-CLARITY, ניסוי קליני בשלב II/III עבור BL-1020, תרופה לטיפול בסכיזופרניה הניתנת בבליעה. ניתוח הביניים, שתוצאותיו צפויות להתקבל ברבעון הראשון של 2013, יבוצע על נתונים שיתקבלו מ-235 נבדקים מ-27 אתרים ברומניה ובהודו. הניתוח יתייחס להשפעת התרופה על התפקוד הקוגניטיבי של הנבדקים לאחר טיפול של שישה שבועות. פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי היא אחת הפגיעות העיקריות בקרב חולי סכיזופרניה.

   

  אלביט מערכות הודיעה על חתימת חוזה נוסף בברזיל. Ares Aeroespacial e Defensa Ltd, החברה הבת, זכתה בהזמנת ייצור ראשונה בהיקף של 25 מיליון דולר לאספקת עמדות נשק בלתי מאוישות לצבא ברזיל. עמדות הנשק יסופקו במהלך תקופה של שנתיים.

   

  מנכ"ל מלאנוקס, איל ולדמן, חתם על תוכנית למכירה עיוורת של עד 169 אלף ממניותיו בחברה. היום הגיב ולדמן לירידות החדות במניה ואמר כי "חשבתי שהשוק יהיה יותר אינטליגנטי ויבין שהודעת החברה על מכירת מניות על ידי מנהלים היא תוכנית עונתית". מלאנוקס דיווחה בשבוע שחלף על רווחי שיא ברבעון השלישי של 2012. הרווח הנקי של החברה, בנטרול הוצאות חשבונאיות הנובעות מהמיזוג עם וולטייר, עמד על 50.7 מיליון דולר. רווח רבעוני זה גבוה ביותר מפי שניים מהרווח הנקי בכל שנת 2011.

   

  גבעות שיגרה היום הודעה לבורסה לפיה היא מבקשת להבהיר כי השותפות עדין לא קיבלה הודעה רשמית על החלטת הועדה המחוזית בעניין אישור קידוחי מגד 7 ,6 ו-8.

   

  הוסר מכשול נוסף בדרך למיזוג בתי ההשקעות דש איפקס ומיטב. בדיון שנערך הבוקר במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אישרה השופטת דניה קרת-מאיר את בקשתה של דש איפקס לחלק דיבידנד מיוחד בהיקף של 226 מיליון שקל. חלוקת הדיבידנד היתה תנאי מתלה למיזוג.

   

  דש איפקס עומדת לחלק דיבידנד ענק של 245 מיליון שקל ברוטו ש-202 מיליון שקל ממנו דורשים את אישור בית המשפט בשל חלוקה שלא מקיימת את מבחן הרווח. סכום הדיבידנד שתחלק החברה נטו יעמוד על 226 מיליון שקל, מאחר וחלקים ממנו מוחלקים לאיפקס חיתום ולדש איפקס טכנולוגיות המחזיקות ב-1.16% ו-6.62% מהון המניות של דש איפקס.

    

  לאחר שאתמול בבוקר חשף "כלכליסט" את המכתב ששלח אתמול נאמן האג"ח של אי.די.בי אחזקות לחברי הדירקטוריון ובו העלה טענות קשות כלפי התנהלותם, השיבה כעת אי.די.בי אש. לידי "כלכליסט" הגיע מכתב התשובה שנוסח על ידי עו"ד אברמי וול המייצג את אי.די.בי. "לחברה אין עניין לנהל התכתבות מתנצחת איתכם" כתב וול. "החברה אינה נמצאת במה שמכונה במכתבכם "מתחם של סביבת חדלות פירעון וממילא היא אינה מצויה במצב של חדלות פירעון או בכל מצב אחר הדומה לכך" נכתב.


  פורסם לראשונה 24/10/2012 10:06

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים