שתף קטע נבחר

הצבעת מחאה באוקראינה: האנטישמים התחזקו

מפלגת "החופש" הימנית קיצונית התחזקה באופן משמעותי בבחירות לפרלמנט באוקראינה ולראשונה תציב נציגים בבית הנבחרים. גם אלוף האגרוף לשעבר, ויטלי קליצ'קו, זכה בתמיכה משמעותית בהצבעת המחאה של הציבור שהתייאש מהממסד הפוליטי, והדבר משחק לידיו של הנשיא המכהן ויקטור ינוקוביץ'

האנטישמיות מתחזקת באוקראינה: מפלגתו של נשיא אוקראינה, ויקטור ינוקוביץ', הכריזה הלילה (ב') על ניצחונה לאחר ספירת רוב הקולות בבחירות לפרלמנט במדינה, שבהן התחזקה משמעותית מפלגת הימין הקיצונית, מפלגת "החופש" האנטישמית. גם המפלגה הליברלית, שאותה מוביל אלוף האגרוף לשעבר ויטלי קליצ'קו, זכתה בתמיכה ניכרת מהציבור.

 

האופוזיציה באוקראינה נחלשה מאז נשלחה לכלא יוליה טימושנקו, מי שהייתה ממובילי המהפכה הכתומה שבה הודח ינוקוביץ' בשנת 2004, והעובדה שהאופוזיציה לא הצליח לכרות ברית בין המפלגות שיחקה לידיו של הנשיא המכהן.

 

 

עוד חדשות מהעולם :

ישראלי בחוף המזרחי: "מצטיידים כמו למלחמה"

מצעד הפועות: אלפי כבשים צעדו במדריד

"אחרי המיליארדים, ההוריקן עוד יכריע בבחירות"

מיאנמר: הבתים הוצתו, רבבות מוסלמים נעקרו

 

לפי המדגמים שפורסמו באוקראינה, מפלגתו של הנשיא ינוקוביץ' זכתה ברוב מושבי הפרלמנט, אבל ההפתעה המשמעותית של הבחירות היא התחזקותה של מפלגת "החופש" ("סבובודה"), שזכתה בכ-12% מקולות המצביעים ולראשונה תזכה להציב נציגים בבית הנבחרים האוקראיני. המפלגה האנטישמית זוכה לפופולריות רבה יחסית במערב המדינה, שבו רוב התושבים דוברים אוקראינית ומתנגדים לניסיון מפלגת השלטון לקדם את השפה הרוסית כשפה השלטת במדינה.

 

מצביעים באוקראינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מצביעים באוקראינה(צילום: EPA)

 

מנהיג מפלגת "החופש", אולה טייהניבוק, מנתח בן 43, הבטיח עם פרסום תוצאות המדגמים כי אנשיו יפעלו יחד עם יתר מפלגות האופוזיציה בפרלמנט החדש. הוא קרא לאלוף האגרוף לשעבר קליצ'קו להצטרף לחזית אחידה של האופוזיציה באוקראינה. "אנחנו יכולים רק לקוות שהוא יצטרף אלינו", אמר. ולדימיר פזנקו, מומחה לפוליטיקה האוקראינית, אמר לרויטרס כי "מפלגת 'החופש' עוררה סנסציה במדינה. המרק הפוליטי באוקראינה הפך להרבה יותר 'מתובל', אבל לא ברור מה יהיה טעמו". לדבריו, התמיכה המשמעותית שהמפלגה האנטישמית זכתה לה משקפת הצבעת מחאה של הציבור נגד הממסד הפוליטי במדינה. 

 

אלוף האגרוף לשעבר קליצ'קו ייכנס גם הוא לראשונה לפרלמנט, לאחר שמתח ביקורת חריפה על השחיתות הבירוקרטית וקידום המקורבים תחת שלטונו של טימושנקו. הוא הכריז כי ישתף פעולה עם מפלגת האופוזיציה הגדולה - מפלגתה של טימושנקו - ועם מפלגת הימין הקיצונית האנטישמית כדי להילחם בשחיתות באוקראינה, אבל לא ברור אם מפלגות האופוזיציה יצליחו להקים חזית אחידה נגד הנשיא ינוקוביץ'. "לא נשתף פעולה עם מפלגת השלטון ועם לווייניה הקומוניסטיים. אנחנו מוכנים לפעול בשיתוף פעולה עם יתר המפלגות כדי להוביל קו שיפתח את יחסינו עם אירופה", אמר קליצ'קו עם היוודע תוצאות המדגמים.  


האופוזיציה לא הצליחה לכרות ברית (צילום: AP) (צילום: AP)
האופוזיציה לא הצליחה לכרות ברית(צילום: AP)

 

אמנם ניצחונה של מפלגתו מבטיח את בחירתו מחדש של ינוקוביץ' לכהונה נוספת

בשנת 2015, והוא ימשיך להנהיג את המדינה בקו האנטי-מערבי שהוביל עד כה, ושגרם לבידודה של המדינה בת 46 מיליון התושבים. כמו כן, הוא צפוי להוסיף לשמור על קשרים רעועים עם רוסיה, המסרבת להיענות לדרישתו להפחית את מחיר הגז שקונה אוקראינה ממוסקבה.

 

יוליה טימושנקו, הדמות המובילה באופוזיציה האוקראינית, מרצה מהשנה שעברה עונש מאסר של שבע שנים בגין עבירות שחיתות בתקופתה כראש הממשלה. במסגרתן, לטענת ינוקוביץ', חתמה טימושנקו על עסקת גז עם רוסיה שבה נגזר על אוקראינה לשלם מחיר מופקע עבור אספקתו. רבים באוקראינה סבורים שהיא הורשעה ונענשה בהשפעת הנשיא ינוקוביץ', כדי לסלקה מהחיים הפוליטיים. כליאתה של טימושנקו עוררה ביקורת בינלאומית נרחבת, והגבירה את בידודה של ממשלת אוקראינה באירופה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ'
צילום: יוסי זמיר
מנהיגת האופוזיציה טימושנקו בכלא
צילום: EPA
מומלצים