שתף קטע נבחר

האוצר יעמיד לחברת החשמל ערבות במיליארד ש'

הערבות מורכבת מחצי מיליארד שקל שעליהם התחייב המשרד בעבר, וחצי מיליארד נוספים שמוענקים בעקבות גילוי ההפסד הנוסף, בגובה של 1.4 מיליארד שקל. הגיוס המיידי יאפשר לחברת החשמל לקבל הלוואות ולהמשיך לתפקד, עד למועד שבו ניתן יהיה להשתמש בגז מקידוח תמר ולקזז את הפסדי 2012

בעקבות גילויו של הפסד נוסף, בגובה של 1.4 מיליארד שקל, יעמיד משרד האוצר ערבות מדינה בהיקף של מיליארד שקל להלוואות שתגייס חברת החשמל. הערבות מורכבת מחצי מיליארד שקל שעליהם התחייב המשרד בעבר, וחצי מיליארד נוספים שמוענקים בעקבות גילוי הטעות בחישוב ההפסדים שנגרמו לחברה בעקבות הפסקת זרימת הגז ממצרים.

 

 

הגיוס המיידי יאפשר לחברה להמשיך לתפקד, תוך שהיא מגלגלת את יתרת ההפסד לתקופות מאוחרות יותר על ידי דחיית תשלומים לספקים, עד למועד שבו ניתן יהיה להשתמש בגז טבעי ממאגר "תמר" וכך לקזז את הפסדי 2012.

 

בימים האחרונים סערו הרוחות סביב חשיפתם של מחדלים חמורים שגרמו לכך שחברת החשמל זקוקה כעת להלוואות דחופות בהיקף של 1.4 מיליארד שקל. במהלך חודשי הקיץ התבקשה החברה להודיע למשרד האוצר מהו עומק ההפסד שיגרם לה כתוצאה מההפסקה של הזרמת הגז ממצרים והמעבר לשימוש בחומרי גלם יקרים יותר, כמו נפט ופחם, לייצור חשמל. בתחילה דיווחה החברה על הפסד של 3 מיליארד שקל ולאחר מכן הגדילה את הדרישה בסכום דומה.

 

לפני כחודשיים, לאחר שהשלימה החברה גיוס הון בהיקף כולל של כ-6 מיליארד שקל, החל להתברר כי היא זקוקה ל-1.4 מיליארד שקל נוספים. הסיבות לטעות החישוב הן מגוונות ונובעות ברובן מקצר בתקשורת בין מינהל הדלקים, האחראי על רכישת חומרי הגלם לייצור חשמל לבין חטיבת הכספים, שאחראית על מצבה הפיננסי של החברה. ככל הנראה, החברה רכשה נפט במחירים גבוהים יותר ממה שידעו בחטיבת הכספים והשתמשה בפחות גז ממה ששיערו. בנוסף, קיים הפסד של כמה עשרות מיליוני שקלים המיוחס לעליית המע"מ ב-1 בספטמבר, שבטעות יוחס רק לשנת 2013.

 

האם בכירים בחברה ישלמו על המחדל?

בהודעה שפרסם משרד האוצר נמסר: "משרד האוצר ממשיך לסייע לחברה ולעמוד בהתחייבויותיו למתן פתרונות מימוניים בשל עודף עלות רכישת הדלקים". עם זאת, עדיין נותרה פתוחה השאלה, האם בכירים בחברת החשמל ישלמו על המחדלים שנתגלו במשרתם. ביום חמישי תתקיים ישיבה של מועצת המנהלים ובה יחשפו הממצאים של צוות הבדיקה החיצוני שמינתה מועצת המנהלים כדי לחקור את התנהלות החברה בחודשים האחרונים.

 

בנוסף, באוצר רוצים כבר שנים רבות לגרום לחברת החשמל לממש נדל"ן יקר שבו היא מחזיקה ולשפר את מצבה הפיננסי על ידי הוצאת כסף מקופת הנאמנות שנועדה לממן הטבות לגמלאיה ולהשתמש בכסף כדי לייצר כרית ביטחון בפני תקופות משבר כמו זו שעוברת כעת על משק האנרגיה בישראל. באוצר מתכוונים לנצל את המשבר האחרון בחברה כדי לקדם צעדים כאלה ואמש נודע כי מועצת המנהלים של חברת החשמל אישרה את הקמתה של ועדה שתבחן את האפשרות למימוש נדל"ן.

 

"משרד האוצר מצפה מדירקטוריון והנהלת חברת חשמל לנקוט בצעדים מבניים הכרחיים שישפרו את מצב הנזילות של החברה ולהמשיך בביצוע צעדים מיידים נוספים מעבר לאלו שכבר ננקטו עד כה, בהם החלטת הדירקטוריון לקדם מכירת נכסים ולהגדיל את כרית הביטחון על מנת לחזק את היציבות הפיננסית של החברה", נמסר ממשרד האוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדי חברת החשמל
צילום: יוסי וייס
מומלצים