שתף קטע נבחר

ח' החשמל תממש נדל"ן בתמורה לערבות מדינה

בעקבות המחדל שגרם לגירעון נוסף של 1.4 מיליארד שקל בתזרים של חברת החשמל קיימה הערב מועצת המנהלים של החברה ישיבה בה הוחלט להקים ועדה שתבחן את האפשרות לפנות מתקנים של חברת החשמל שממוקמים במרכז הארץ וכך לגייס מזומנים לשיפור מצבה הפיננסי של החברה

בישיבה ארוכה שקיימה הערב (ב') מועצת המנהלים של חברת החשמל, בעקבות המחדל החשבונאי שגרם לגירעון נוסף של 1.4 מיליארד שקל בתזרים של החברה, הוחלט להקים ועדה שתבחן את האפשרות לפנות מתקנים של חברת החשמל שממוקמים על קרקעות יקרות במרכז הארץ וכך לגייס מזומנים לשיפור מצבה הפיננסי של החברה, ששקועה בחובות של כ-70 מיליארד שקל.

 

חברת החשמל מבקשת מהאוצר עוד מיליארד שקל

דריכות בחב' החשמל: האם ייערפו ראשים?

חב' החשמל: 3.4 מיליארד לעובדים בניגוד לחוק

 

בשעה זו מתקיימת ישיבה גורלית בין הנהלת החברה לנציגי משרד האוצר, שבה צפוי האוצר להעמיד ערבות מדינה לגיוס הלוואות מיידיות שיכסו על הפער החדש שנוצר.

 

בחברה מסתמכים על הבטחה שהעניק האוצר לפני כשנה, כי כל הפסד שיגרם לחברת החשמל כתוצאה מהפסקת הזרמת הגז ממצרים והמעבר לשימוש בנפט, מוצר יקר יותר, יכוסה על ידי המדינה אם דרך פטור ממס ואם דרך ערבות לגיוס חוב בשוק ההון.

 

ממצאים ראשונים על המחדל

מועצת המנהלים שמעה הערב ממצאים ראשונים על המחדל שגרם לפער בתזרים המוזמנים של החברה. במהלך חודשי הקיץ התבקשה החברה להודיע למשרד האוצר מהו עומק ההפסד שיגרם לה כתוצאה מההפסקה של הזרמת הגז ממצרים והמעבר לשימוש בנפט ופחם לייצור חשמל.

 

בתחילה דיווחה החברה על הפסד של 3 מיליארד שקל ולאחר מכן הגדילה את הדרישה בסכום דומה. לפני כחודשיים, לאחר שהשלימה החברה גיוס הון בהיקף כולל של כ-6 מיליארד שקל החל להתברר כי היא זקוקה ל-1.4 מיליארד שקל נוספים.

 

הסיבות לטעות החישוב הן מגוונות ונובעות ברובן מקצר בתקשורת בין מינהל הדלקים, האחראי על רכישת חומרי הגלם לייצור חשמל לבין חטיבת הכספים, שאחראית על מצבה הפיננסי של החברה.

 

ככל הנראה, החברה רכשה נפט במחירים גבוהים יותר ממה שידעו בחטיבת הכספים והשתמשה בפחות גז ממה ששיערו. בנוסף, קיים הפסד של כמה עשרות מיליוני שקלים המיוחס לעליית המע"מ ב-1 בספטמבר, שבטעות יוחס רק לשנת 2013.

 

מועצת המנהלים לא שמעה הערב את מסקנותיו הסופיות של צוות הבדיקה החיצוני שמונה לחקור את נסיבות המחדל, והיא תשמע את המסקנות רק ביום חמישי הקרוב. בינתיים, ממתינים הדירקטורים לשמוע את תגובתם של מנהלים בכירים בחברה לממצאים של צוות הבדיקה הפנימי.

 

אתמול הכריז מנכ"ל החברה, אלי גליקמן, על שורה של צעדים מבניים שמטרתם למנוע הישנות של המקרה ולשפר את התקשורת בין אגפי החברה השונים. עם זאת, במועצת המנהלים ובמשרד האוצר הדגישו אתמול כי הם לא יסתפקו בצעדי מנע ויבקשו מהאחראים לטעויות לשלם בתפקידם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברת החשמל
צילום: ירון ברנר
מומלצים