שתף קטע נבחר

חיסל את בן לאדן, ונשאר נשיא. זהו ברק אובמה

הוא נולד בהוואי לאב שגדל במשפחה מוסלמית, למד בהרווארד והמשיך לסנאט ומשם לבית הלבן. לפני 4 שנים אמר אובמה כי אם לא ישקם את הכלכלה לא יישאר בוושינגטון, אבל למרות המשבר - הוא גבר על רומני. פרופיל הנשיא שנבחר לקדנציה נוספת

ב-2008 הוא היה הצעיר התוסס, רק בן 47, שהביא את בשורת ה"שינוי" לפוליטיקה האמריקנית ועשה היסטוריה כנשיא השחור הראשון. מקץ ארבע שנים השינוי ניכר לעין. השיער השחור הלבין במהירות מסחררת, ההתלהבות של הבוחרים פחתה, אבל ברק אובמה בכל זאת הצליח לעשות זאת, לנצח את מיט רומני - ולהישאר עוד ארבע שנים בבית הלבן.

 

לפני ארבע שנים אמריקה עוד שאלה את עצמה מיהו ברק אובמה האמיתי. האם הוא שילוב של ג'ון קנדי ומרטין לותר קינג מודרני, כפי שתומכיו רצו שנאמין בזכות הופעתו הכריזמטית ונאומיו המעולים שסחפו המונים? או אולי הוא לא יותר מכוכב רוק, שהביא להופעה אחת בברלין 200 אלף אוהדים, כפי שהציעו מתנגדיו?

 

אובמה לקדנציה שנייה, כתבות אחרונות

אמריקה בחרה - ברק אובמה

הלילה הדרמטי, דקה אחר דקה

פילוג: בית הנבחרים רפובליקני

 

התשובה על כך עדיין תלויה בזהות המשיב. את הרפובליקנים, שהבטיחו "להחזיר את אמריקה הישנה והטובה", חיסול אוסמה בן לאדן לא הרשים. על ההדק לחצו "אריות הים" ואובמה היה שם במקרה כדי לתת את האוקיי הנשיאותי, המובן מאליו לדעתם, ליציאה למבצע.

 

בנוסף להצלחה הגדולה של חיסול בן לאדן וחלק גדול מהנהגת אל קאעידה, נכנס אובמה להיסטוריה האמריקנית כנשיא הראשון שקידם את זכויות ההומוסקסואלים והלסביות בצבא ובחיים האזרחיים וכנשיא שהעביר רפורמה במערכת הבריאות (מהלך פוליטי אמיץ שטרם הושלם), צעד שאפילו ביל קלינטון, שהיה חיה פוליטית משוכללת יותר, נכשל בו.

 

כבר שנה אחרי שנבחר לנשיאות זכה אובמה בפרס נובל לשלום, פרס שעורר תמיהה רבה - וניתן לו בעיקר על רקע ההבטחה שעוררה בחירתו.

 

הסקרים לפני הבחירות הצביעו על כך שמרבית האמריקנים אוהבים את אובמה באופן אישי, אבל לא אוהבים את המדיניות שלו. זה לא מנע מהם לבחור בו לעוד כהונה בבית הלבן, לאחר ניצחון על המועמד הרפובליקני מיט רומני בתום לילה דרמטי וקרב צמוד.

 

מאליה, סשה ובו חוזרים לבית הלבן

אובמה נולד בהונולולו ב-1961. אביו, יליד קניה, גדל במשפחה מוסלמית אך נהיה אתאיסט בצעירותו. אמו, אן דונהם, היא לבנה ילידת קנזס. הוריו התגרשו בעודו ילד ואמו נישאה מחדש לאינדונזי. אביו, ברק אובמה סניור, המשיך ללימודים בהרווארד ואחר כך שב לקניה.

 

הוא עבר עם אמו ובעלה לג'קרטה כשהיה בן שש, ולאחר ארבע שנים חזר להונולולו, שם גידלו אותו סבו וסבתו מצד אמו. אובמה פגש את אביו בפעם האחרונה כשזה בא לבקרו בהוואי כשהיה בן עשר. האב הוא נושא מרכזי בספר הזיכרונות של אובמה, "חלומות מאבי".

 


עוד 4 שנים בוושינגטון: תומכי אובמה באקסטזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עוד 4 שנים בוושינגטון: תומכי אובמה באקסטזה(צילום: EPA)

הכותרת לה חיכו, על מסכי הענק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הכותרת לה חיכו, על מסכי הענק(צילום: רויטרס)

 

אובמה הוא בוגר אוניברסיטת קולומביה בניו יורק (מדעי המדינה) ובית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד. הוא עבד בחברה שעסקה באיסוף מידע עסקי לתאגידים, כפעיל קהילתי בשכונות העוני בשיקגו וכעורך דין לזכויות אזרח. בתקופה זו הצטרף לכנסייה המאוחדת של ישוע המשתייכת לזרם הפרוטסטנטי. במשרד עורכי הדין שבו עבד פגש את מישל רובינסון והשניים התחתנו ב-1992. הם הורים לשתי בנות, מאליה בת ה-14 וסשה בת ה-11, ומגדלים את הכלב בו - מתנת הסנאטור טד קנדי לכניסת המשפחה לבית הלבן.

 

האיש שנבחר היום לקדנציה שנייה בבית הלבן היה בסך הכול סנאטור של קדנציה אחת כשהצליח להביס את הילרי קלינטון בפריימריז במפלגה הדמוקרטית. את ג'ון מקיין הוא הביס על רקע הקריסה הכלכלית ערב הבחירות. אובמה אמר אז שאם הוא לא יצליח לתקן את הכלכלה, הוא יהיה נשיא של קדנציה אחת. בתשדירים של רומני לא הפסיקו להקרין את ההבטחה הזו. 

 

תירוצים לכך יש בשפע וגם סיבות אמיתיות, הקשורות בכלכלה הגלובלית. פרופסורים לכלכלה מימין ומשמאל מתווכחים מי אשם במצב, אך עובדה אחת ברורה: מאז ימי הנשיא פרנקלין רוזוולט במחצית הראשונה של המאה שעברה, שום נשיא לא הצליח להיבחר לכהונה שנייה כששיעור האבטלה גבוה משמונה אחוזים. לו רק מסיבה זו, יריב רפובליקני אמור היה למחוץ את אובמה בקלפיות. זה לא קרה.

 

ליטוף לתורמים

למרות היותו פוליטיקאי משופשף, ששואף לתרגם כל צעד גם למשמעויותיו הפוליטיות, אובמה לא הקדיש זמן לתורמים הגדולים שלו מבחירות 2008, ולא הרים טלפונים כדי לדבר איתם וללטף את האגו שלהם. בניגוד לקודמיו, ביל קלינטון וג'ורג' בוש הבן, הוא לא אירח הרבה תורמים בחדר השינה של לינקולן בבית הלבן. הוא היה עסוק בטיפול בבעיות אמיתיות שהוטלו לעברו בקצב מסחרר. חלק מהתורמים התאכזבו ולא טרחו הפעם לתרום לקמפיין שלו.

 

צוהלים ברחובות בפלורידה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צוהלים ברחובות בפלורידה(צילום: EPA)

שיקגו מחכה למוצא פיו של האזרח מספר 1 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שיקגו מחכה למוצא פיו של האזרח מספר 1(צילום: רויטרס)

 

אובמה הוא נשיא שהבטיח פתיחות, אבל בשנת 2012 הוא קיים מסיבת עיתונאים אחת בלבד עם כתבי הבית הלבן, שמכירים את הנושאים שעל הפרק ואינם חוששים לשאול את הנשיא האמריקני שאלות קשות. אובמה מעדיף להעניק ראיונות לכתבים של תחנות רדיו וטלוויזיה מקומיות במדינות מתנדנדות. בכך הוא משיג מטרה כפולה: הכתבים הללו מוקירים תודה על עצם הראיון הנשיאותי ולא מציבים שאלות קשות, והנשיא יכול להעביר מסרים מקומיים במדינות שבהן מתנהל המרוץ האמיתי לבית הלבן.

 

אובמה, שהתחיל את הקריירה שלו בקצה הליברלי של המפה הפוליטית, מייצב את עצמו במרכז המפה, למרבה כעסו של בסיס התמיכה המסורתי שלו. הוא התקשה להלהיב את הצעירים שתמכו בו לפני ארבע שנים. בנתוני פתיחה קשים, החל אובמה באביב להגיח לפחות פעמיים בשבוע מהבית הלבן למדינות המתנדנדות שיכריעו את המרוץ לנשיאות. בקיץ הוא כבר היה באווירה של קמפיין: טס במטוס חיל האוויר מספר 1 בצהריים לפלורידה או למערב התיכון וחוזר בלילה לישון בבית הלבן. בשבועות האחרונים הוא כמעט ולא ישן ותר את ארצות-הברית לאורכה ולרוחבה.

 

מכדורסל לגולף

בתור "דייר מוגן" בבית הלבן, שסוכני השירות החשאי מוליכים לכל מקום, אחת האפשרויות היחידות להסתלקות לסוף השבוע היא אתר קמפ דיוויד בהרי מרילנד. בני הזוג אובמה לא הורשו אפילו לבלות סופי שבוע בביתם בשיקגו משיקולי ביטחון, אם כי הנשיא הצליח לשכנע את אנשי השירות החשאי לאפשר לו לישון בביתו שני לילות כשהגיע באחרונה לאיסוף כספים בשיקגו.

 

בתחילת הקדנציה נהג אובמה לבלות את שעות הפנאי בסופי שבוע במשחקי כדורסל, אחת מאהבותיו, שאת העניין הראשוני בה הוא ייחס בראיון לפני שנים לכדור הכדורסל הראשון שלו שהעניק לו אביו כשהיה בן עשר. הוא אף נפצע בשפתו במשחק כדורסל במהלך כהונתו. באחרונה זה פחות כדורסל ויותר גולף. במקום לברוח לקמפ דיוויד, אובמה שורף כמה שעות על משטחי הגולף של בסיס חיל האוויר אנדרוס שבפרברי וושינגטון.

 

למישל קל יותר להסתלק. היא סיפרה איך לא פעם היא חובשת כובע ומתלבשת בצורה שמאפשרת לה לנוע ללא הטרדות בחנויות באזור וושינגטון. לעורכת הדין המצליחה נדרש זמן מה למצוא את עצמה בבית הלבן. היא בחרה להתמקד במאמץ לעודד הרגלי תזונה נכונים ופעילות ספורטיבית בקרב הצעירים האמריקנים ולהילחם בהשמנה. יחד עם רעיית סגן הנשיא, ג'יל ביידן, היא פעילה מאוד למען משפחות החיילים האמריקנים ולמען סיוע לוותיקי המלחמות המתקשים להשתלב בחיים האזרחיים לאחר שובם מהחזית.

 

אובמה הייתה פעילה ביותר בקמפיין הבחירות של בעלה ונחשבת לאחד מנכסיו הגדולים. היא נאמה בוועידת המפלגה הדמוקרטית בצפון קרוליינה, חרשה את אמריקה לאורכה ולרוחבה והופיעה בראיונות לתוכניות טלוויזיה יומיות ולתוכניות הבידור הליליות. לא פעם עלתה האפשרות שבעתיד היא תרוץ בעצמה לנשיאות, אבל בינתיים את ארבע השנים הבאות היא תמשיך להעביר בבית הלבן - כגברת הראשונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני הזוג ברק ומישל אובמה
אובמה, עשה את זה שוב
צילום: AFP
הנשיא השחור הראשון, נשאר בבית הלבן
צילום: AP
מומלצים