שתף קטע נבחר

מנכ"ל חברת החשמל: הציבור התרגל לטוב

ועדת הכספים אישרה לחברת החשמל מתן ערבות מדינה בסך 1 מיליארד שתאפשר לה לגייס הון למימון פעילותה השוטפת. יו"ר הוועדה גפני דרש: החברה צריכה להפסיק את אספקת החשמל חינם לעובדים. מנכ"ל החברה גליקמן אמר: תעריפי החשמל בישראל נמוכים ורמת השירות - מהגבוהות בעולם

ועדת הכספים לא תאשר מתן ערבויות מדינה נוספות לחברת החשמל אלא בתנאי שהחברה תציג תכנית לרפורמה מקיפה עם לוח זמנים מחייב. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע זאת הבוקר (ג') בישיבת הוועדה לאחר שאישרה לחברה מתן ערבות מדינה בסך 1 מיליארד שתאפשר לה לצאת להנפקת אג"ח חדשה לגיוס נוסף של כספים מהציבור למימון פעילותה השוטפת. גפני הדגיש כי במסגרת הרפורמה הנדרשת "גם החברה צריכה לתת את חלקה, להפסיק את אספקת החשמל חינם לעובדים ולהוריד את שכרם נוכח המשבר בחברה".

 

 

גפני הגיב על הודעת מנכ"ל האוצר, דורון כהן, מהבוקר כי ב-2013 החברה תקבל ערבות מדינה נוספת על סך 2 מיליארד שקל. אישור הערבות בסך 1 מיליארד שקל, נוכח מצוקת תזרים המזומנים של החברה, ניתן לבקשת שר האוצר פה אחד, אבל לאחר דיון סוער. גפני דרש מהאוצר לחזור לוועדה בתוך חודש עם תשובות לגבי התקדמות המגעים לקראת ביצוע הרפורמה ולוח הזמנים להוצאתה לפועל.

 

גפני אמר: "חברת החשמל היא חברה מצוינת אבל היא חייבת להתייעל בנושא השכר וגם להפסיק לעובדים את מתן החשמל חינם. העובדים חייבים לתרום את חלקם בהתמודדות עם המשבר הכלכלי הקשה של החברה, נוכח הדיבורים על העלאת תעריפי החשמל לציבור בנוסף לגזירות הצפויות בתקציב 2013. לא יתכן, שהעובדים יימצאו בראש טבלת השכר המשבר החמור. ככלל אני בעד עובדים, אבל כעת עליכם להיות חכמים".

 

מנכ"ל האוצר אמר כי שר האוצר הנחה בתחילת המשבר שלא ניתן להעלות את תעריפי החשמל בעשרות אחוזים בבת אחת (40%), נוכח התייקרות עלויות הייצור במעבר מגז לדלקים אחרים. "אבל היום מתברר שההערכות אלה לא היו נכונות ונדרשת העלאה מעל ל-50%. לכן, וכדי למנוע העלאת תעריפים חדה, אנחנו מסייעים לחברה, גם כשיש לה טעויות וגם אנחנו מצפים ממנה שתתייעל ומקיימים על כך בקרה".

 

"תעריפי החשמל בישראל נמוכים ביחס לעולם"

יו"ר רשות החשמל, יפתח רון טל, אמר כי "אף שקל מכספי הערבויות לא הולך לכיסוי חובות החברה אלא לכיסוי הוצאות הדלקים היקרים בלבד". הוא הוסיף כי "באפריל 2013 תהיה העלאה נוספת של תעריפי החשמל ב- 4% וגם התייקרות זו עלולה להשתנות אולי ליותר מכך. אבל גם כאשר יגיע הגז הזול התעריפים לא ירדו, כי צריך להחזיר כספים לחברה".

 

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, אמר כי, "ביחס לעולם, תעריפי החשמל בישראל נמוכים גם אחרי עליית מחירי התשומות בשנים האחרונות. גם רמת השירות שלנו היא מהגבוהות בעולם. אפילו בארה"ב בקיץ האחרון היו הפסקות חשמל שישראל לא ידעה.

 

"הציבור התרגל לטוב. חברת החשמל נקלעה לבעיית תזרים מזומנים, העיתונות והתקשורת הציגו כאילו גנבנו מיליארד וחצי שקל מהציבור. הגז מתמר אמור להקדים בחודש, הגז מים תטיס אמור לעלות בהיקף ההזרמה. ומה יקרה אם אלו לא יקרו? שוב הציבור יגיד שגנבנו ממנו?", הטיח גליקמן.

 

נציג העובדים, דוד חיים, אמר ש"אחת הבעיות המרכזיות של החברה היא עודף רגולטורים האחראים על חברת החשמל. אנחנו בעד רפורמה ומציעים לפתוח כבר היום, לפני הבחירות, בדיונים על הרפורמה".

 

ח"כ מגלי והבה (קדימה), התייחס לטעות החשבונאית שנעשתה בחברה וגילתה חסר של 1.4 מיליארד שקל בקופה. "ראוי שעושה הטעות ישלם עליה ואולי ראוי להעביר את הניהול למישהו אחר. אין סיבה שהנהלה של חברה ציבורית לא תשלם על כשלים בניהול". הח"כים אבישי ברוורמן (עבודה) ושכיב שנאן (העצמאות) קראו לשר האוצר להגביר את מעורבותו בניהול עסקי חברת החשמל.

 

השתתף בהכנת הידיעה ליאור גוטמן, כלכליסט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים