שתף קטע נבחר

המדינה בדרך למחוק 6 מיליארד ש' לחברת חשמל

משרד האוצר שוקל למחוק לחברת החשמל חלק מחובותיה כלפי המדינה כדי למנוע בעדה מלהיקלע למשבר חוב עמוק שיקשה על פעילותה השוטפת. הצעד החריג נשקל על רקע החשש כי חברות דירוג אשראי יורידו את דירוגה של חברת החשמל

האם המדינה נחלצת שוב לעזרת חברת החשמל? לראשונה, שוקל משרד האוצר למחוק לחברת החשמל חלק מחובותיה כלפי המדינה כדי למנוע משבר חוב עמוק שיקשה על פעילותה השוטפת.

 

כתבות אחרונות בנשא חברת החשמל:

ב-2013: עוד 2 מיליארד שקל ערבות לחברת החשמל

לגפני לא בוער לאשר ערבות מדינה לחברת החשמל

חברת החשמל תממש נדל"ן בתמורה לערבות מדינה  

 

חברת החשמל סובלת לאחרונה מהפסדים כבדים בעקבות הפסקת הזרמת הגז ממצרים והמעבר לשימוש בחומרי גלם יקרים יותר, כמו נפט ופחם.

 

חשש מהורדת דירוג האשראי של חברת החשמל

ההלוואות שהעמידה המדינה לאורך השנים עומדות על היקף כולל של כ-6 מיליארד שקל והמשמעות התקציבית של ויתור על החזר חובות היא אובדן הכנסה שנתי של מאות מיליוני שקלים.

 

במשרד האוצר יתנו את מחיקת החובות בהסכמה של חברת החשמל לצעדים שונים ביניהם מימוש נכסי נדל"ן של החברה, הוצאת כספים מקופת הנאמנות (בהיקף של 1.4 מיליארד שקל) שנועדה לממן הטבות לעובדי וגמלאי החברה ושינויים בתנאי ההעסקה של העובדים.

 

הצעד החריג נשקל על רקע החשש כי חברות דירוג אשראי יורידו את דירוגה של חברת החשמל. אמש (ב'), הותירה חברת הדירוג מודי'ס את הדירוג של חברת החשמל ברמתו הנוכחית תוך שהיא מציינת שתשקול להוריד את הדירוג אם מדינת ישראל לא תהיה ערבה לחובותיה של חברת החשמל. היום עשויה חברת הדירוג S&P לפרסם את החלטתה בנושא.

 

הורדת דירוג לחברת החשמל עשויה ליצור מצב שבו גורמים בשוק ההון לא יסכימו עוד להלוות כסף לחברה או יסכימו אך בריביות גבוהות מאוד. באוצר חוששים כי במצב כזה תיאלץ המדינה להשתמש בכספי מסים על מנת לממן את פעילותה של החברה או לחילופין להעלות משמעותית את מחיר החשמל לאזרחים.

 

המדינה משנה יחסה למצוקת החברה

המכתב ששלח אתמול מנכ"ל משרד האוצר, דורון כהן, לחברת החשמל נראה כמו עוד דיווח לקוני שבו המדינה מנסה לשגר מסר מרגיע למשקיעים ומתחייבת, שוב, לספק לחברת החשמל פתרונות לגרעון התזרימי הנובע מעלות הדלקים העודפת.

 

אלא שסעיף מספר 7 במכתב, שנראה לכאורה תמים למראה, מהווה עדות לשינוי פרדיגמה באופן שבו מדינת ישראל מתייחסת למצוקתה הפיננסית של חברת החשמל, מצוקה שהולכת ומחריפה ושאף הביאה לכך שחברת החשמל הגיעה לעברי פי פחת עד כדי כך כשכיום היא לא מסוגלת לרכוש דלקים ללא סיוע של המדינה.

  

על מנת לאפשר לחברת החשמל לפעול באופן רציף, משרד האוצר יעמיד ערבות מדינה בסך מיליארד שקל באופן מיידי ופועל להעמדת ערבות מדינה נוספת של עד 2 מיליארד שקל בשנת 2013. למרות החשיבות של ערבויות המדינה לתפקוד של חברת החשמל ניתן להתייחס אליהן כאל טיפול נמרץ. עירוי מזומנים שמקל על המצוקה הפיננסית אך לא פותר אותה.

 

החידוש במכתב שפורסם אתמול הוא שלראשונה מאז סבב הבעיות הנוכחי בחברת החשמל מדינת ישראל לא מסתפקת רק ב"פתרונות קסם" ובכיבוי שריפות, אלא גם פועלת לפתרון בעיות היסוד של חברת החשמל. במשרד האוצר הוחלט להקים צוות שיגבש המלצות לטיפול במבנה ההון של חברת החשמל, לרבות בחינת המרת הלוואות להון.

 

הטכניקה של "המרת הלוואות להון" משמעותה מחיקת חובות בתמורה לקבלת מניות של החברה. אולם היות שמדינת ישראל כבר מחזיקה ב־99.85% מהון המניות של חברת החשמל, המניות החדשות שיתקבלו לא ישנו את שיעור האחזקה של המדינה בחברת החשמל. לפיכך, מדובר במחיקת חובות של חברת החשמל כלפי המדינה, ותו לא.

  

עד היום מדינת ישראל בחרה באפשרות הקלה, הפשוטה והמהירה. בכל פעם שחברת החשמל נתקלה במכשול, הפתרון היה גיוס חוב נוסף. בהתחלה מקופות הגמל וקרנות הפנסיה בישראל, אחר כך מגופים מוסדיים בחו"ל וכשאלו כבר סירבו לפתוח את הארנק, הגיוסים נעשו בערבות של מדינת ישראל. ביולי השנה גייסה חברת החשמל כ־3 מיליארד שקל באמצעות הנפקת אג"ח המובטחות בערבות של מדינת ישראל.

 

הפחתת חוב והגדלת הון

אלא שגיוסי החוב, ברגע שהפכו ממהלך נקודתי לפתרון שיטתי, מכבידים על המאזן ומעוותים את מבנה ההון של חברת החשמל. המהלך של מדינת ישראל מהווה חותמת למצבה הרעוע של חברת החשמל והכרה בכישלון השיטה לפתור את בעית החובות באמצעות נטילת חובות נוספים ועל ידי העלאת התעריף לצרכנים.

 

הפעם, לראשונה, מדינת ישראל בוחנת פתרון שמשלב שני תהליכים שיתרמו לאיתנות של חברת החשמל. מצד אחד הפחתת החוב ומנגד הגדלת ההון של החברה.

 

נכון ל־30 ביוני השנה, כ־12% מהחוב הפיננסי של חברת החשמל, המסתכם ב-6.2 מיליארד שקל, הוא למדינת ישראל. חוב זה נחלק לשני סוגים: האחד, אגרות חוב צמודות מדד בהיקף של כ־2.5 מיליארד שקל הנושאות ריבית גבוהה של 5%־5.75%. השני, הלוואה שהתקבלה בשנות ה-90 מבנק לפיתוח התעשייה בהיקף של כ-3.7 מיליארד שקל, שהוסבה לטובת המדינה.

 

מנכ"ל משרד האוצר, דורון כהן, אמר בשיחה עם "כלכליסט": "משבר הדלקים, ככל שהוא זמני, מתווסף לבעיות במבנה ההון הפרמננטיות של חברת החשמל, מציף את הבעיות ומחייב אותנו לקיים דיון בבעיות היסוד של החברה ולא רק בפתרונות זמניים".

 

השתתף בהכנת הכתבה: יניב רחימי, כלכליסט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים