שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אפשר למנוע מראש התפרצות סוכרת? מדריך מחלה

  בצד אורח החיים הקפדני שחולה סוכרת מנהל והזריקות הרבות שהוא סופג מדי יום, ישנה אופטימיות בזכות פיתוחים טכנולוגיים שמקלים את החיים עם מחלה כרונית. שאלות ותשובות לרגל יום הסוכרת הבינלאומי - המגפה של העולם המערבי

  עבור מאות אלפי ישראלים, סוכרת היא לא עוד מחלה, אלא דקירות רבות מדי יום ומירוץ אינסופי אחר רמות תקינות של אינסולין, אותו הורמון המכניס את הסוכר לתאים ושומר אותנו בחיים. על פי ההערכות, כ-300 אלף ישראלים סובלים מסוכרת סמויה ועדיין אינם יודעים שלקו במחלה שתתפרץ בגופם.

   

  היום יציינו 160 מדינות ברחבי העולם, ובהן ישראל, את יום הסוכרת הבינלאומי שייתן עוד תזכורת למחלה הלא פשוטה, שללא הקפדה יומיומית מרבית בטיפול - פוגעת באיכות החיים ועלולה גם להפוך לקטלנית.

   

  מה אתם יודעים על סוכרת?

   

  יחד עם פרופ' אלי הרשקוביץ, מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת ילדים במרכז הרפואי סורוקה, הנה תשובות לשאלות השכיחות ביותר על סוכרת.

   

  מהי סוכרת?

  סוכרת נחלקת לשני סוגים: סוכרת מסוג 1 הקרויה גם סוכרת נעורים, וסוכרת מסוג 2 הקרויה גם סוכרת מבוגרים. סוכרת נעורים היא מחלה מולדת שבה תוקף הגוף את התאים בלבלב האחראים על ייצור ההורמון אינסולין. האינסולין אחראי על החדרת הסוכר מהדם לתאי הגוף לצורך יצירת אנרגיה. כ-10% מכלל חולי הסוכרת לוקים בסוכרת נעורים, והשאר סובלים מסוכרת סוג 2.

   

  סוכרת מבוגרים מופיעה לרוב אחרי גיל 40, עקב רגישות מופחתת של הגוף לאינסולין. במצב זה הלבלב מפריש כמויות הולכות ועולות של ההורמון, עד להידלדלות מוחלטת של מאגרי האינסולין. רבים מהחולים הללו נאלצים להזריק את ההורמון אינסולין מדי יום ביומו.

   

  כמה חולים יש בישראל?

  כ-500 אלף חולי סוכרת חיים בישראל, ועל פי ההערכות ישנם עוד כ-300 אלף

  איש במצב המוגדר "טרום סוכרת", המתבטא ברמות סוכר גבוליות ומעמיד אותם בסיכון מוגבר ללקות בסוכרת מסוג 2 בתוך כמה שנים.

   

  באיזה גיל מופיעה מחלת הסוכרת?

  סוכרת נעורים מופיעה בגיל הילדות בשני "גלים" בדרך כלל: סביב גיל חמש-שבע ובסביבות גיל 14-10. עם זאת, המחלה יכולה להופיע למעשה בכל גיל.

   

  המחלה עלולה להופיע גם בתינוקות עד גיל חצי שנה, אז היא מכונה neonatal diabetes ולרוב נובעת בשל מחלה גנטית בלבלב או בפעולת תאי הלבלב המייצרים אינסולין.

   

  סוכרת מבוגרים מופיעה לרוב כאמור בעשור החמישי לחיים והלאה, אולם יותר ויותר ילדים לוקים בסוכרת זו הקשורה להשמנה ולאורח חיים יושבני שבו אוכלים הרבה וזזים פחות.

   

  האם סוכרת נעורים היא גנטית?

  ישנם גנים מסוימים שמעמידים בסיכון לחלות בסוכרת סוג 1, אך העניין הוא יותר מגנטי. ההוכחה לכך היא שבתאומים זהים הסיכוי של התאום השני לחלות בסוכרת נעורים הוא רק 50% ולא 100%.

   

  על פי ההשערות, קיים גורם נוסף כלשהו שאליו נחשף החולה הגורם לפריצת המחלה, ייתכן וירוס. גם ילדים שלא ינקו חלב אם בחודשי חייהם הראשונים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסוכרת.

    

  האם סוכרת נעורים יכולה להופיע בגיל מבוגר?

  בהחלט. סוכרת סוג 1 יכולה להופיע בכל גיל. רבים מהמבוגרים שלוקים בסוכרת "מבוגרים" לוקים למעשה בסוכרת נעורים שהתפרצה מאוחר.

   

  מהם הקריטריונים לאבחון סוכרת?

  רמת סוכר מעל 125 מ"ג לד"צ בצום, או מעל 200 אחרי העמסת סוכר, או בבדיקת סוכר אקראית מעל 200 בשילוב סימני סוכרת - צימאון, השתנה מרובה, השתנה לילית וירידה במשקל לא מכוונת.

   

  ללא הקפדה בטיפול - המחלה עלולה להפוך לקטלנית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  ללא הקפדה בטיפול - המחלה עלולה להפוך לקטלנית(צילום: shutterstock)

   

  האם לסוכרתיים אסור לאכול מתוק?

  לסוכרתיים מומלץ להימנע מצריכת סוכרים פשוטים כמו ממתקים העשויים סוכר שולחן או סוכר ענבים. במקום זאת, עדיף לבחור במוצרים בעלי המתקה מלאכותית, עם תו תקן של האגודה הישראלית לסוכרת.

   

  האם לחולה סוכרת מותר לשתות אלכוהול?

  רצוי שלא. אלכוהול מעכב את חילוף החומרים שנועד לשמור על רמת הסוכר בדם, והוא עלול לגרום להיפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכר).

   

  נוסף על כך, כשהאדם שתוי הוא לא ירגיש את סימני האזהרה הראשונים של ההיפוגליקמיה. אם אתם בכל זאת חייבים לשתות, ההמלצה כיום היא להגביל את השתייה, לאכול משהו לפניה, למדוד את רמת סוכר לעתים קרובות ולשהות בקרבת חברים.

   

  כל כמה זמן צריך לבדוק המוגלובין A1C?

  המוגלובין A1c ("המגלובין מסוכרר") נותן אינדיקציה לרמת הסוכר בשלושה החודשים האחרונים, ובמיוחד בשישה השבועות האחרונים. נהוג לבדוק רמת המוגלובין A1c אחת לשלושה חודשים.

   

  אילו סוגי הזרקות אינסולין קיימות?

  אצל אדם בריא קיימת הפרשת אינסולין בכל מצב, גם אם הוא בצום. זהו "אינסולין רקע", שאותו מנסים לחקות על ידי מתן אינסולין בעל טווח פעולה ארוך.

   

  בעבר נהוג היה לתת זריקת אינסולין הקרוי NPH פעמיים ביממה, שהגיע לשיאו תוך שמונה שעות ונעלם תוך 18-12 שעות. הוא נבדל מהאינסולין הרגיל כיוון שהיה מגיע לרמות שיא, בעוד שאינסולין רגיל מופרש בכמות קבועה לאורך היממה. כיום מטופלים החולים באינסולינים לנטוס או לבמיר, המתקרבים לפעולת האינסולין המקורי, ומשך פעילותם מגיע לכ-20 עד 22 שעות.

   

  בתוך כך, מקבלים החולים אינסולין קצר טווח הניתן בזמן הארוחות או לפניהן. בישראל קיימים שלושה סוגים: נובורפיד, ליספרו ואפידרה הניתנים כרבע שעה לפני הארוחה או בזמן הארוחה. אינסולין זה מגיע לשיא השפעתו לאחר כשעה, ופעולתו תמה לאחר כשלוש שעות. בשיטה זו מקבל החולה זריקה אחת או שתיים של אינסולין בזאלי בבוקר או בערב, ובנוסף אינסולין קצר טווח לארוחות הגדולות - ובסך הכל כחמש-שבע הזרקות ביום.

   

  אפשרות אחרת היא להשתמש במשאבת אינסולין, מתקן המתחבר לגוף באמצעות צינורית שמחליפים בכל שלושה ימים. האינסולין משוחרר אוטומטית על פי תכנות מראש בתוכנית גמישה. בנוסף, בזמן הארוחות ניתן לשחרר עוד אינסולין בלחיצת כפתור. משאבת האינסולין חוללה מהפכה של ממש בטיפול והיא חוסכת את הזריקות הרבות שעמן החולה צריך להתמודד מדי יום.

   

  עדיף לבחור במוצרים בעלי המתקה מלאכותית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עדיף לבחור במוצרים בעלי המתקה מלאכותית(צילום: shutterstock)

   

  האם סוכרת מורידה פרופיל צבאי?

  אכן, סוגרת סוג 1 מורידה את הפרופיל הצבאי ל-21. רבים מהחולים היום מתנדבים לצה"ל ומשרתים בהצלחה, אם כי לא ביחידות קרביות.

   

  למי מבצעים השתלות לבלב?

  מדובר על הזלפה של תאי לבלב משחררי אינסולין (תאי בטא) לווריד הכבד, תחת

  אולטרסאונד. מדובר בהליך הדומה להשתלת איברים, כיוון שעל החולה ליטול תרופות דוחות שתל. מדובר בפרוצדורה מסובכת בשל המחסור בתורמים והצורך ליטול תרופות נוגדות דחיית שתל למשך שנים ארוכות.

   

  עם זאת, הטיפול נחשב מוצלח מאוד, מחזיק מעמד שנים ארוכות ומצליח לשפר את מצבם של חולי סוכרת קשים שאינם מאוזנים על ידי אינסולין.

   

  האם יש דרך לחסוך את הדקירות הרבות בבדיקת הסוכר?

  בהחלט. זה מספר שנים מקבלים החולים סנסור המבצע קריאה רציפה של רמת הסוכר. קיימים סנסורים המשולבים במשאבת אינסולין ומשחררים לפי הצורך את האינסולין, אם נקראה רמה גבוהה של סוכר.

   

  את הסנסור מקבלים חולים שעברו מספר אירועים של ירידה חדה ברמת הסוכר בדם (היפוגליקמיה) הגורמת לאיבוד הכרה ולסכנת חיים.

   

  האם יש דרך לחזות מראש סיכוי לסוכרת?

  כן. במקרים שבהם קיים במשפחה ילד חולה סוכרת וההורים מודאגים לגבי סיכוי הילדים הנוספים ללקות במחלה, ניתן למדוד אצלם הימצאות נוגדנים כנגד תאי בטא, כמו הנוגדן GAD, אנטי אינסולין או נוגדן אנטי-איילט.

   

  כך ניתן לחזות את הסיכוי ללקות בסוכרת בשנים הבאות - אך אין כל דרך למנוע את התפרצותה.

   

  מה צופן העתיד לחולי הסוכרת?

  ישנה אופטימיות רבה. מחקרים אחדים בודקים את האפשרות לריפוי המחלה באמצעות שינוי מערכת החיסון, ואחרים בודקים השתלת תאי גזע שיתמיינו לכדי תאי לבלב מפרישי אינסולין. בנוסף, מתבצעים גם מספר ניסויים לבניית לבלב מלאכותי.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אצל אדם בריא קיימת הפרשת אינסולין בכל מצב, גם בצום
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים