שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך מצב החניכיים יכול להעיד - יש לכם סוכרת

  מחקרים הוכיחו כי מחלת חניכיים וסוכרת גורמות זו לזו, עד כי האיגוד האמריקני לסוכרת הכריז על מחלת חניכיים כגורם סיכון. מהם הסימנים שמצביעים על מחלת חניכיים שמקורה בסוכרת?

  מחקרים עדכניים מצאו קשר ישיר בין מחלות חניכיים וסוכרת. על פי המצאים, אחוז ניכר של אנשים שסבלו ממחלת חניכיים, נמצאו גם כסובלים מסוכרת. הממצאים היו כה מובהקים עד כי האיגוד האמריקני לסוכרת הודיע כי מחלת חניכיים היא גורם הסיכון מספר 6 בין גורמי הסיכון של סוכרת.

   

  קראו עוד על בריאות השן והטיפול המומלץ

   

  איך מצב החניכיים יכול להצביע על קיומה של סוכרת?

  1. דלקות חניכיים חוזרות: מחקרים רבים הראו כי אנשים סוכרתיים סובלים פי 3 יותר ממחלות חניכיים. נמצא קשר ישיר בין רמת הסוכר לחומרת מחלת החניכיים. מנגנון הפעולה ידוע - ככל שעולה רמת הסוכר בדם היא עולה גם בנוזל החניכיים וברוק. עקב עלייה זו נפגעים תאי מערכת החיסון, הם פועלים באיטיות ולכן מחסלים פחות את החיידקים שגורמים למחלת חניכיים.

   

  מנגנון נוסף הוא פגיעה מערכתית בכלי הדם. בסוכרת, ידוע כי כלי הדם נפגעים, הדבר קורה בגלל התעבות דופן כלי הדם, הקטנת החלל הפנימי וקטנת אספקת הדם לרקמות. תהליך זה מביא לירידה בהגנה הטבעית של הגוף מחיידקים.

   

  2. ירידה בהפרשת הרוק: סוכרת לא מאוזנת גורמת לירידה בהפרשת הרוק, בגלל שאדם סוכרתי נוטה להטיל שתן בתכיפות רבה יותר, דבר הגורם לירידה במאזן הנוזלים בגוף ובהפרשת הרוק.

   

  הרוק הינו מגן חשוב מאד בפה - הוא מכיל אנזימים אנטי-חיידקים רבים ונוגדנים. ירידה בכמותו יוצרת תחושת "שריפה" בפה וכן מעלה את הסיכויים לעששת משום שאותה כמות של חיידקים תיצור נזק רב יותר מאשר אצל אדם לא סוכרתי.

   

  3. ריריות הפה הופכות ליבשות ואדומות: עקב הירידה באספקת הדם ללשון, ללחיים ולשאר הרקמות הרכות בפה, וכן עקב הירידה בהפרשת רוק - ריריות הפה נעשות יבשות ואדומות, וחלל הפה חשוף הרבה יותר לזיהומים.

   

  4. הידבקות תכופה בזיהומים ויראליים, חיידקיים ופטרייתיים: חולי סכרת מרובים סובלים מקנדידה, פטרייה בלשון הגורמת למחושים רבים, ירידה בחוש הטעם ותחושת צריבה קשה.

   

  בחולים סוכרתיים ריפוי פצעים הינו איטי יותר ובעיתי, הדבר רלוונטי במיוחד לאחר ביצוע פרוצדורות כירורגיות בפה כמו  עקירות, שתלים ועוד. לכן, בעת ביצוע פעולות כאלה בסוכרתיים, יש לנקוט באמצעי זהירות ולפנות לטיפול אצל רופא שיניים מיומן.

   

  הכותב הוא רופא שיניים ומנהל מרפאת 'מאלו קליניק' ישראל

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קשר ישיר בין דלקת חניכיים לסוכרת
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים