שתף קטע נבחר

פגיעה ישירה בבניין בראשל"צ: שניים נפצעו קל

שניים נפצעו קל וארבעה לקו בחרדה לאחר שרקטה פילחה בניין מגורים. "שמענו בום ממש עצום, הלב עדיין דופק", סיפרה שכנה. בכיר חמאס אמר כי יש סיכום על הפסקת אש מחצות, אך בי-ם ובקהיר אומרים שהמגעים נמשכים. "אנחנו מחכים לתשובת ישראל", אמר גורם מצרי. הותר לפרסום כי חייל ואזרח נהרגו

ארגוני הטרור מכריזים על הפסקת אש - וממשיכים לירות למרכז ישראל: בניין מגורים בראשון לציון ספג הערב (יום ג') פגיעה ישירה של רקטה מסוג פאג'ר שנורתה על-ידי חמאס מרצועת עזה. שני בני אדם נפצעו באורח קל מרסיסים ועוד ארבעה לקו בחרדה. הם פונו לבית החולים אסף הרופא בצריפין. לאחר מכן נורה מטח רקטות לעבר באר שבע. חלק יורטו והיתר נפלו בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים. גם שלוש רקטות ששוגרו לעבר באר טוביה יורטו.

 

צפו ברגע פיצוץ הרקטה בראשון לציון:

 

במקביל לירי לעבר ראשון לציון, הודיע חמאס שהפסקת אש תיכנס לתוקפה בחצות - אך בישראל ובמצרים אמרו שהמגעים עדיין נמשכים. בקהיר אמרו כי הם מחכים לתשובה ישראלית. הערב הותר לפרסום כי חייל צה"ל ואזרח נהרגו היום מיר תלול מסלול במועצה האזורית אשכול. בתקיפת חיל האוויר בעזה נהרגו שישה פלסטינים. בכך עלה ל-20 מניין ההרוגים בעזה היום.

 

מבצע עמוד ענן  - הכתבות האחרונות:

הותר לפרסום: חייל נהרג מפגיעת פצמ"ר באשכול

הפסקת אש? ברק: נמשיך עד שנשיג את המטרות

חמאס והג'יהאד: הערב תוכרז הפסקת אש

חילוקי דעות אחרונים: אלו תנאי הפסקת האש

ישראל לתושבים בעזה: תתפנו; 7 פצועים באשדוד

 

ארבעה לקו בחרדה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ארבעה לקו בחרדה(צילום: אבי מועלם)

 

הבית שנפגע (צילום: אסי עמר) (צילום: אסי עמר)
הבית שנפגע(צילום: אסי עמר)

 

כבאית בראשון לציון (צילום: אסי עמר) (צילום: אסי עמר)
כבאית בראשון לציון(צילום: אסי עמר)
 

 

הרקטה פגעה בקומה העליונה של הבניין בראשון לציון, גרמה לקריסה חלקית שלה ופגעה בעוד שתי קומות. רוב הדיירים היו במרחב המוגן ולכן כנראה לא היו נפגעים בנפש. מדובר בפעם הראשונה שבה חמאס מצליח לפגוע באזור מאוכלס במרכז הארץ, לאחר שהרקטות הקודמות ששוגרו לאזור יורטו או נפלו בשטחים פתוחים.

 

צוותי כיבוי אש מתחנת ראשון לציון, בראשות מפקד מחוז דן טפסר אורי שובל, ומנתקים מהמבנה חלקים שעלולים להתמוטט. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הגיע למקום ואמר: "אני לא יודע מי מדבר על הפסקת אש, מי שיורה טיל שכזה לראשון לציון לא רוצה הפסקת אש. רק בנס האירוע הסתיים ללא נפגעים".

 

לבניין שנפגע הגיעו גם ראש העיר, דב צור, ואנשי העירייה שפועלים כדי למצוא דיור חלופי לדיירים. "אין ספק שהיה פה נס", אמר צור, "העובדה שאנשים נשמעו להוראות הבטיחות והיו בתוך הממ"ד מנעה נפגעים בנפש. האירוע עצמו נמצא בשליטה ואנו פועלים כעת לסייע לתושבים. אין ספק שזה מראה לא נעים. זו הפעם הראשונה שפוגעת בראשון לציון רקטה".

 

"תחושה של חוסר אונים" 

מור, שמתגוררת בבניין סמוך, סיפרה: "שמענו את האזעקה, נכנסנו ישר לממ"ד ופתאום שמענו בום ממש עצום. היינו בטוחים שזה פה ליד, יצאנו החוצה וראינו שזה באמת קרוב, שזה הבניין ממול. ממש נלחצנו. הלב עדיין דופק".

 

אביה של מור, ויקטור, אמר: "אנחנו מסתכלים מהמרפסת ורואים אולי 30 ניידות ומלא אמבולנסים ולא יודעים מה קורה שם. זו תחושה של חוסר אונים. נקווה לטוב".

 

הנפילה בראשון לציון (צילום: נאור עיני) (צילום: נאור עיני)
הנפילה בראשון לציון(צילום: נאור עיני)

 

"שני פיצוצים חזקים". ראשון לציון (צילום: איליה שפירו) (צילום: איליה שפירו)
"שני פיצוצים חזקים". ראשון לציון(צילום: איליה שפירו)

 

אסי, שמתגורר גם הוא בסמוך, סיפר: "ישנה התקהלות גדולה של אנשים והמון בלאגן. הגיעו אמבולנסים ומשטרות למקום. ראיתי הרבה שכנים ואנשים שגרים בבניין שעומדים למטה, מתחת לבניין ההרוס, נראה שהצד ממש עומד ליפול".

 

משה, סטודנט במכללה למנהל בראשון לציון, סיפר כי שמע קול פיצוץ חזק. עידו, שנמצא במזרח העיר, סיפר כי הוא רואה עשן מביתו: "שמענו שני קולות פיצוץ חזקים. קשה לתאר את התחושה, זה לא מצב רגיל, אנחנו חדשים בעניין הזה. עד עכשיו הממ"ד היה מחסן, פתאום הוא צריך להגן עלינו. יש לי חברים שגרים בדיוק בבניין הזה".

 

נאור עיני, תושב חולון, סיפר ל-ynet: "שמענו פיצוץ, הסתכלנו מהחלון וראינו את העשן. החלון צופה לראשון לציון. לא שמענו אזעקה אצלנו".

 

בעקבות הפגיעה בראשון לציון, אמרו גורמים צבאיים: "כיפת ברזל אינה נותנת מענה מוחלט ולכן נדרש להישמע להוראות פיקוד העורף. אמנם המערכת ממשיכה להוכיח את נחיצותה מהמבצעית, ועם זאת אין אפשרות לספק מענה הרמטי אלא חלק ממענה כולל. המערכת לא נועדה לספק מענה הרמטי לאיום הרקטות".

 

"היום הקשה ביותר במבצע"

במהלך היום נורו יותר מ-140 רקטות מרצועת עזה. דובר מד"א, זכי הלר, אמר כי "מבחינת נפגעים זה היום הקשה ביותר מאז החל המבצע". לדבריו, במהלך היום טיפלו הפרמדיקים ביותר מ-100 אזרחים, בהם פצוע אחד קשה ועוד 25 שנפגעו קל.

 

מוקדם יותר נפצע אדם אחד באורח קשה מרקטה שפגעה ישירות בבית באשקלון. עוד שני בני אדם נפצעו באורח קל וחמישה לקו בחרדה. שבעה בני אדם נפצעו באורח קל מנפילות רקטות בשתי זירות באשדוד. הפצועים פונו לבתי החולים ברזילי באשקלון וקפלן ברחובות. מוקדם יותר נפצעו חמישה בני אדם באורח קל.

 

נציג הג'יהאד האיסלאמי בלבנון, אבו עימאד אל-ריפאעי, הודיע מוקדם יותר כי בשעות הקרובות תוכרז הפסקת אש רשמית בין ישראל לבין ארגוני הטרור הפלסטיניים בעזה. הוא אמר כי הפסקת האש תוכרז רשמית במסיבת עיתונאים שתיערך בקהיר. גורמים פלסטינים אחרים אמרו לערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין" כי הפסקת האש תוכרז בשעה 21:00 בערב.

 

בכיר חמאס, איימן טהא, אישר כי ישנה הסכמה על הפסקת אש שתיכנס לתוקף בחצות. גורם מצרי אמר כי המשא ומתן נמשך וכי הוא מקווה שיושג הסכם הערב: "אנחנו יותר אופטימיים מאשר היינו אתמול, אנחנו עדיין מחכים לתשובה הישראלית". מרק רגב, דובר הממשלה בישראל, אמר גם הוא כי עדיין אין סיכום על רגיעה.

 

 

לפי שעה פרטי ההסכם שלכאורה הושג בין ישראל לארגונים הפלסטיניים אינם ברורים לגמרי, אולם רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי יישומו צריך להתחיל במתן הקלות במעברים לרצועה וממנה. עוד דיווחה הרשת כי הצד המצרי הוא הערב להסכם הרגיעה החדש, וכי ההכרזה תתבצע במסיבת עיתונאים שבה ישתתפו המתווכים המצרים, אנשי חמאס ואנשי הג'יהאד האיסלאמי. עוד דווח כי סוכם על הפסקת כל הפעולות מצד ישראל וחמאס, כולל הסיכולים הממוקדים. 

 

ליברמן: "אי אפשר להיכנס לעזה לפני הבחירות" 

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס במשדר באולפן ynet לאפשרות של כניסה קרקעית לעזה. "הממשלה לא יכולה חודשיים לפני בחירות לקחת החלטה מהסוג הזה", אמר, "אנחנו חייבים לעשות מה שאין ברירה (אלא לעשות). בטח במצב כזה להוביל מהלך כה דרמטי אחרי שלא עשינו את זה ארבע שנים. אין טעם שזה יהיה חודשיים לפני בחירות. אם אין ברירה, צריך להשאיר החלטה כזו לממשלה הבאה".

 

זמן קצר אחרי פרסום הדיווחים הפלסטיניים על הפסקת אש קרובה, דיברו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון במסיבת עיתונאים משותפת. "אנחנו שותפים לדאגות שלך, הצבא שלנו תמיד מנסה להימנע מפגיעה באזרחים", אמר נתניהו לבאן, "אבל בצד השני לא חוששים כמוך מפגיעה באזרחים,

לא בצד שלנו ולא בכלל. אף מדינה לא תקבל מתקפת טילים נגד אנשיה ונגד עריה. אם יש פתרון דיפלומטי, אנחנו מוכנים לקחת בו חלק, אבל לא נהסס לעשות מה שצריך כדי להגן על אזרחינו".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, ביקר מוקדם יותר באימון של אנשי מילואים בצאלים והבהיר: "אנחנו נמשיך עד שנשיג את מטרותינו, תוך השתדלות להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע". ברק הוסיף כי "השקט, כידוע לכם, עדיין לא הושג, ולכן אנחנו ממשיכים".

 

הנשיא האמריקני ברק אובמה שוחח עם מקבילו המצרי מוחמד מורסי בפעם השלישית ביממה האחרונה ודן עמו במצב ברצועת עזה. סגן היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, בן רודס, אמר כי אובמה הדגיש את הצורך ברגיעה ושיבח את מורסי על התפקיד שמילא במאמצים להשגת הפסקת אש.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, אליאור לוי, אילנה קוריאל, יואב זיתון, כרמית ראובן, בר דדון וגילי גוראל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגיעה הישירה בראשון לציון
צילום: איליה שפירו
נזק שנגרם למכונית בראשון לציון
צילום: אסי עמר
פגיעה בבאר שבע, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים