שתף קטע נבחר

אחרי הלחימה: דירה עם ממ"ד תעלה יותר?

הגעת הטילים מעזה לעבר גוש דן העלה את הביקושים לדירות שכוללות ממ"דים. עד כה נהגו השמאים לתמחר את המרחב המוגן הדירתי בתור תוספת של מטרים רבועים, אך כעת הם מעריכים כי דירה עם ממ"ד במרכז תוסיף לערכה עד 5%

שוק הדיור, באופן טבעי, מגיב לאירועים, ונראה שהמנצח במערכה לעת עתה בתחום הנדל"ן הוא הממ"ד . באופן אבסורדי אך בלתי נמנע, מניותיו של הממ"ד עלו בעקבות מבצע "עמוד ענן".

 

כתבות נוספות על ממ"דים בערוץ הנדל"ן :

 

"במקומות שיש בהם מבחר של בניינים, ברור שאנשים יעדיפו דירה עם ממ"ד", אומר שמאי המקרקעין אהוד המאירי, יו"ר קבוצת השמאות אהוד המאירי ושות'. לדבריו, "היות והטילים הגיעו עד לתל-אביב, ייתכן שדירה עם ממ"ד לעומת דירה דומה ללא ממ"ד תזכה לפרמייה של עד 5%".

 

למרות זאת, מסייג המאירי את דבריו, עד כה המציאות לא תמחרה תשלום נוסף על ממ"דים באזור המרכז. כלומר, מה שנספר היה שטח הדירה - וקיומו של ממ"ד לא העלה או הפחית את ערך הדירה. "במרכז תל-אביב אין ממש אלטרנטיבה, כלומר מרבית הבניינים נבנו בין שנות ה-50 לשנות ה-80, ולכן סביר להניח שבכל זאת לא תהיה ירידת ערך בדירות ללא ממ"ד".

 

ההוכחה לכך שעד כה התפיסה לבניית ממ"ד היא כלכלית, לדברי המאירי, היא שאין נהירה לבניית ממ"דים באזורים מועדי פורענות לרעידות אדמה, כדוגמת בית שאן; ומנגד יש בניית תוספות כאלה במרכז הארץ - כאשר השיקול הוא שעלות מ"ר במרכז יקרה יותר. "השאלה היא אם אנשים ימשיכו להיות רגישים לנושא, מכיוון שאצלנו אנשים שוכחים. אנחנו נראה את הדברים במבחן השוק עם הזמן", מסכם המאירי.

 

ממ"ד כתוספת לבניין: "טלאי על טלאי"

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, מצנן מעט את תמחור הממ"דים במרכז ואומר כי לא תהיה כל פרמייה על שווי הדירה עם ממ"ד, מעבר למחיר למ"ר. "השוק לא הגיב עד כה לממ"דים. זה עדיין טרי", הוא אומר. לדבריו, הדבר עדיין לא מקבל פרמיה כמו חניה בתל-אביב והוא לא ראה בשוק רוכשי דירות שמחפשים את הממ"ד.

 

דנוס, שתומך בהאצת פתרונות פינוי-בינוי, הן במסגרת תמ"א 38 והן על מתחמים גדולים, אף טוען שהוספת ממ"ד לבניין ותיק תתבצע בצורת "טלאי על טלאי" - ולדבר ישנן משמעויות תכנוניות.

 

"פינוי-בינוי נותנת את המענה הראוי, הן ליצירת דירה חדשה הבנויה כראוי והן לדירה בעלת ממ"ד ומיגון", מחזקת את הדברים עו"ד קייסי זלוטניצקי ממשרד עוה"ד רז, הראל שחם ושות'. היא צופה כי "אם אכן תוכניות פינוי-בינוי ותמ"א 38 יצאו לפועל בתקופה הקרובה, נזכה ליותר ממיליון דירות במרכז הארץ מחוזקות ובעלות מרחב מוגן".

 

בניגוד למרכז הארץ, באזור הדרום הממ"ד שווה הרבה כסף מזה תקופה ארוכה באופן טבעי. איציק דואיב, זכיין אנגלו-סכסון באר שבע מספר כי הפרמייה לדירה עם ממ"ד עומדת על לא פחות מ-20%. "יש מעבר של אנשים לדירות עם ממ"דים. התקופה הזאת יכולה להביא לירידות של 15%-20% במחירי הדירות ללא הממ"דים", הוא מעריך.

 

חלופה לממ"ד? כל המקלטים סובלים מליקויים

כך או כך, היזמים מדווחים כי הם רואים בשטח פרמייה במחירי דירות עם ממ"דים מזה כמה חודשים. "כבר עכשיו מורגשת ירידה במחירי הדירות ללא ממ"ד בשיעור של כ-5%", טוען יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים המתמחה בתמ"א 38.

 

לדבריו, האפשרות של מקלט בבניין אינה אלטרנטיבה השקולה לממ"ד. בדיקה שערכה קבוצת אפרתי מדפיס בקרב כ-1,000 מקלטים באזור רמת גן, גבעתיים ותל-אביב העלתה כשלים תפקודיים במרבית המקלטים.

 

על פי הבדיקה, ב-40% מהמקלטים הייתה בעיית פסולת, ב-25% מהמקלטים היו בעיות רטיבות שמקורם בבנייה רשלנית, כ-15% סבלו מערכות אינסטלציה מיושנות ובעיות ריצוף, ב-9% היו כשלים באיטום ובדלתות, ב-11% היו כשלים אחרים וב-100% מהמקלטים היה כשל במערכת סינון האוויר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחה מאשדוד בממ"ד. בדרום עלה ערך הדירות עם ממ"ד ב-20%
צילום: אבי רוקח
מומלצים