שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מש' הבריאות: דורון נשר היה צלול כשסירב לפינוי

  דורון נשר היה כשיר לקבל החלטות בעת שעבר שבץ מוחי, לכן צדק צוות מד"א כשעזב את המקום ולא פינה אותו בכוח באמבולנס, כך קובע דו"ח מסכם מטעם משרד הבריאות. המשפחה: "הממצאים מגמתיים, הטענה שסירב במודע - הזויה"

  צוות מד"א פעל כשורה כשסירב לפנות בכוח את דורון נשר לבית החולים, אף שסבל באותה עת משבץ מוחי : כך נקבע היום (ב') בדו"ח רשמי של משרד הבריאות, שעל פיו אבחן הצוות נכונה את מצבו הרפואי של נשר, שמצדו התנגד לכאורה לפינוי מרצון באמבולנס. על פי טענת בני המשפחה, הם נאלצו לפנות בסופו של דבר את נשר לבית החולים במכוניתם הפרטית, כשהוא מגולגל בשטיח.

   

  הפינוי של דורון נשר - השתלשלות העניינים:

     

  על פי הדו"ח, צוות מד"א שהה בביתו של נשר במשך שעתיים, שבמהלכן ניסו כל הנוכחים במקום ורבים נוספים לשכנעו להתפנות באמבולנס של מד"א, כולל בני המשפחה ושכנים, רופא תורן במד"א, רופא קופת החולים, רופא ידיד המשפחה ואף משטרת ישראל.

   

  למרות זאת, לא הושגה הסכמה מרצון של נשר לפינוי, וצוות מד"א נאלץ לעזוב את המקום בלעדיו, כיוון שמבחינה חוקית, "במצב חירום מול מטופל צלול כשיר ומסרב - אין כל יכולת לכפות טיפול, בוודאי שלא אם צריך לעשות שימוש בכוח לשם כך", נאמר בדו"ח.

   

  "היה כשיר לקבל החלטות"

  "פרט למצבו הבסיסי שהעיד על אפשרות סבירה של אירוע מוחי", נכתב שם, "הרי שלא היה בהתנהגותו של מר נשר כדי להעיד על כך שהיה לא כשיר לקבל החלטות.

   

  "נהפוך הוא, מר נשר היה רגוע ועקבי במסרים שהעביר, אם לצוות מד"א ואם לבני המשפחה ולמכרים שגרים בשכנות, בצורה שהבהירה ברמת ודאות גבוהה שהוא מבין את מצבו, כשיר לקבל החלטה ומתנגד לקבל טיפול רפואי כלשהו, כולל פינוי לבית החולים... לפי הוראות החוק הנוכחי לא ניתן לכפות עליו פינוי לבית חולים בנסיבות כאלה. 

   

  "נראה שהמקרה מעלה שאלות אתיות כבדות משקל ויש לשקול להפנותו לדיון נוסף בפורום מתאים ולבחון את הצורך בתיקון החוק בעניין זה".

   

  על פי דו"ח משרד הבריאות פנה צוות הבדיקה גם לאשתו של נשר, נילי, לשמוע את גרסתה, אך המשפחה הציבה תנאים להופעתה בפני הצוות - תנאים שלא התקבלו בסופו של דבר על ידי המשרד. בסופו של דבר, כך נטען, בחרה המשפחה שלא להופיע בפני הבודקים ולמסור את גרסתה להשתלשלות האירועים.

   

  המשפחה: דוחים את המסקנות

  בראיון קודם ל-ynet אמר מתן, בנו של נשר, כי "הוא לא היה בקשר עם הסביבה, זה לא היה מתוך הפעלת שיקול דעת. הוא לא היה מודע בכלל. ואשתו נילי צרחה עליהם בדמעות והתחננה אליהם שיפנו אותו - והם לא עשו כלום. הם פשוט עמדו בבית שעתיים וניסו לשכנע אותו, אבל לשכנע אדם שלא נמצא בהכרה או במודעות כלשהי, זה לא עובד.

   

  "מה שיישאר מהאירוע הזה בסוף זאת העובדה שהוא הובהל במכונית פרטית, מגולגל בתוך שטיח לבית החולים, והפרמדיקים של מד"א לא עשו דבר. זה דבר שלא נתפס. למה זה צריך היה לקרות?"

   

  ממשפחת נשר נמסר בתגובה לדו"ח באמצעות עו"ד דניאל סרור: "משפחת נשר דוחה מכל וכל את ממצאי ומסקנות דו"ח 'צוות הבירור' מטעם משרד הבריאות, הן בפן העובדתי והן בפרשנות המשפטית לחוק זכויות החולה. הממצאים שנקבעו בדו"ח הנם מגמתיים ועומדים בסתירה להתרחשויות כפי שאירעו בפועל.

   

  "מר נשר עבר אירוע מוחי נרחב ביותר, לא היה מסוגל להבין את חומרת מצבו או להיות מודע לנעשה סביבו והתנהגותו משך כל האירוע העידה על כך באופן ברור. טענת אנשי מד"א, כי מר נשר הבין כי נשקפת לו סכנת חיים מיידית ואף על פי כן סירב לקבל טיפול רפואי הנה הזויה. קבלת טענת מד"א משמעה כאילו מר נשר החליט, באופן מודע, לשים קץ לחייו והם נאלצו לשתף עמו פעולה נוכח 'מגבלות חוק'.

   

  "אירוע כה חריג ובעל השלכות על כלל האוכלוסייה, חייב הקמת ועדת בדיקה בלתי תלויה, מכוח חוק זכויות החולה, שתבחן הן את התנהלות מד"א והן את אחריות משרד הבריאות בכל הקשור לאי קביעת נהלים ברורים במקרים דומים. מנכ"ל משרד הבריאות, נמנע מלפעול בהתאם לחוק , ללא כל הנמקה, ובחר למנות 'צוות בירור' של עובדי המשרד, הליך מוזר שאינו מוסדר בחוק, המעלה חשש לניסיון טיוח של אחריות המשרד לאירועים.

   

  "משפחת נשר סירבה לקחת חלק בהליך מוזר זה, מאחר שמשרד הבריאות דחה את דרישתה להתנהל בשקיפות מלאה ולבחון גם את אחריותו הוא בכל הנוגע לפרשה. בנוסף, מד"א מסרב מצדו מסרב לחשוף את המידע, המסמכים וההקלטות שברשותו ובעניין זה הגשנו בקשה לביהמ"ש.

   

  לאחרונה הגישה כאמור משפחתו של נשר, המאושפז במחלקה הנוירולוגית בבית החולים לוינשטיין, תביעה כנגד מד"א ומדינת ישראל, בבקשה לקבל את מלוא המסמכים והמידע הנוגע לאירוע, כולל תיעוד רפואי, הקלטות ותמלולי שיחות.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ענת מוסברג
  ניסו לשכנע אותו במשך שעתיים. דורון נשר
  צילום: ענת מוסברג
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים